کد خبر: ۳۹۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۲
مظلومی با حضور در کافه اقتصاد مطرح کرد؛
مدیرعامل بیمه رازی با تاکید بر علاقه مندی شرکت های خارجی برای همکاری با ایران در زمینه بیمه اتکایی گفت: بعد از برجام، موانع ساختاری گذشته برای همکاری بیمه های خارجی با شرکت های ایرانی برداشته شد اما موانع بانکی همچنان باقی مانده است.
یونس مظلومی با حضور در کافه اقتصاد و در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبِنا)، درباره موانع موجود برای همکاری بیمه گران اتکایی خارجی با شرکت های ایرانی اظهار داشت: شرکت های بیمه خارجی در مذاکرات با شرکت های بیمه داخلی می گویند موانع بانکی همچنان سد راه همکاری آنها با ایران است.
وی افزود: برای عملیات بیمه اتکایی، نیاز به پرداخت و دریافت پول است؛ بیمه های اتکایی خارجی به طور معمول با بانک های مشخصی کار می کنند و باید دریافت و پرداخت ها برای شرکت های ایرانی نیز از طریق این بانک ها انجام شود.
مدیرعامل بیمه رازی با بیان اینکه پس از اجرایی شدن برجام هر هفته نمایندگانی از شرکت های بیمه اتکایی برای مذاکره با شرکت های ایرانی به تهران سفر می کنند، اظهار داشت: شرکت های معتبر و بزرگ بیمه اتکایی جهان و اروپا مانند «مونیخ ری» بسیار علاقه مند به ورود به بازار ایران هستند ولی مهم ترین مانع همچنان انتقال پول است.
مظلومی در عین حال خاطرنشان کرد: البته راه هایی برای انتقال پول در دوران پساتحریم وجود دارد اما شرکت های ایرانی و خارجی همچنان منتظر ایجاد راه های شفاف برای همکاری هستند.
ایرادات اساسی در فرمول ذخایر مثلثی مدیرعامل بیمه رازی درباره راهکار مقابله با کسری ذخایر فنی در شرکت های بیمه گفت: در صورت وجود کسری ذخایر فنی در یک شرکت بیمه، می توان به آسانی آن را کنترل کرد؛ از جمله راهکارها می توان به این اشاره کرد که صورت های مالی شرکت های بیمه اعم از سود و زیان و ترازنامه با مجوز نهاد ناظر ثبت شود.
وی توضیح داد که اگر نهاد ناظر متقاعد شود که شرکتی دارای کسری ذخایر بوده، صورت های مالی آن را تائید نخواهد کرد و شرکت مذکور ناچار خواهد شد تا با برگزاری مجدد مجمع، صورت های مالی خود را اصلاح کند.
مظلومی با بیان اینکه قانون یا دستورالعمل مشخصی درباره نحوه تعیین کسری ذخایر فنی شرکت های بیمه وجود ندارد، به فرمول ذخایر مثلثی که سال گذشته از سوی بیمه مرکزی ارائه شد، اشاره کرد و گفت: فرمول ذخایر مثلثی ایرادات اساسی دارد که نیازمند بازنگری است.
مدیرعامل بیمه رازی با بیان اینکه راهکارهای بسیار متنوعی برای تشخیص کسری ذخایر در شرکت های بیمه وجود دارد، گفت: استفاده از راهکارهای مختلف در زمینه تشخیص کسری ذخایر برعهده نهاد ناظر است؛ البته کسری ذخایر در بیمه های شخص ثالث بیشتر مدنظر بیمه مرکزی است.
وی اضافه کرد: تشخیص کسری ذخایر در بیمه های شخص ثالث راهکارهای موثرتری در مقایسه با فرمول مثلثی دارد که بیمه مرکزی می تواند با اعمال آنها کسری ذخایر فنی را تشخیص دهد.
نقش IFRS در شفافیت صورت مالی شرکت های بیمه مظلومی درباره بخشنامه اخیر سازمان بورس به تمامی شرکت های بیمه برای ارائه صورت های مالی خود براساس استاندارد IFRS و کمکی که این موضوع می تواند به شفافیت بیشتر صورت های مالی شرکت ها کند، گفت: این استاندارد باعث افزایش شفافیت در صورت های مالی شرکت های بیمه خواهد شد.
وی با بیان اینکه شرکت بیمه رازی به طور داوطلبانه اقدام به تهیه صورت های مالی خود از سال گذشته براساس استاندارد IFRS کرده است، افزود: شرکت های بیمه برای اجرای این استاندارد باید انضباط مالی را بیشتر رعایت کرده باشند.
مدیرعامل شرکت بیمه رازی دلیل اقدام داوطلبانه این شرکت در تهیه صورت های مالی براساس استاندارد IFRS را کسب رتبه اعتباری از یکی از موسسات اروپایی عنوان و ابراز امیدواری کرد سایر شرکت های بیمه نیز از این استاندارد در صورت های مالی خود استفاده کنند.
اجرای آئین نامه توانگری عامل اساسی در ادغام شرکت های بیمه این فعال صنعت بیمه درباره ادغام شرکت های بیمه ای که کسری ذخایر فنی داشته یا از سطح توانگری مالی کمی برخوردارند، گفت: هیچ ماده قانونی برای اجبار شرکت های بیمه به ادغام در یکدیگر پیش بینی نشده است اما در آئین نامه 69 که مربوط به توانگری مالی است، سطح توانگری مالی شرکت ها از یک تا 5 پیش بینی شده است.
وی تاکید کرد: در صورت اجرایی شدن آئین نامه توانگری مالی، شرکت هایی که سطح توانگری پایین دارند، به طور خودکار به این سمت سوق داده می شوند تا داوطلبانه با شرکت هایی که در سطح توانگری مالی یک یا دو هستند، ادغام شوند یا شرکت های دیگر نسبت به تملک آنها اقدام می کنند.
مظلومی ادامه داد: در صورتی که شرکت بیمه ای کسری ذخایر فنی داشته باشد، این موضوع به طور حتم خود را در سطح توانگری آن شرکت نشان خواهد داد؛ سهامداران شرکتی که سطح توانگری پایینی دارند باید تصمیم بگیرند که یا افزایش سرمایه دهند یا در شرکت دیگری ادغام شوند.
مدیرعامل بیمه رازی گفت: البته این احتمال هم وجود دارد که یک شرکت با سطح توانگری یک یا دو بخواهد شرکت بیمه گری که دارای کسری ذخایر فنی است یا توانگری پایینی دارد تملک کرده و در قالب سهامداری آن فعالیت کند.
نبود نرم افزارهای مدرن، از دلایل عقب ماندگی صنعت بیمه وی درباره نبود نرم افزارهای مدرن برای استفاده در شرکت های بیمه و فقدان استفاده از APPهای موبایل برای فروش بیمه نامه ها گفت: به نظر من مشکل اساسی در این زمینه مربوط به خود شرکت های بیمه است زیرا به انحصاری که از سوی یک شرکت ایجاد شده، دامن زده ایم.
مظلومی با بیان اینکه شرکتی برای رقابت با پشتیبان نرم افزار موجود بیمه ای کشور وجود ندارد، افزود: در حال حاضر تنها راهکاری که برای شرکت های بیمه کشور باقی مانده این است که حداقل یکی از شرکت های فعال در زمینه نرم افزار بیمه ای در سطح منطقه ای و اروپایی موتور نرم افزاری را خریداری کرده و نیازهای خود را بر روی آن موتور سوار کنند؛ این نوع بومی سازی نرم افزار بیمه ای می تواند باعث رهایی شرکت های بیمه از انحصار موجود شده و به توسعه صنعت بیمه کمک کند.
مدیرعامل بیمه رازی اظهارداشت: یکی از مهمترین دلایل عقب ماندگی صنعت بیمه در کشور، برخوردار نبودن شرکت ها از نرم افزاری مدرن براساس فناوری های روز دنیاست؛ فناوری موجود در نرم افزار مورد استفاده در صنعت بیمه کشور حداقل مربوط به 20 سال گذشته است
وی همچنین خاطرنشان کرد زمانی که نتوانیم از وب سرویس های متصل به APPهای موبایلی در صنعت بیمه استفاده کنیم، باید به طور کلی بحث فروش بیمه نامه ها در موبایل را کنار بگذاریم در حالی که در دنیا همه شرکت ها به این سمت رفته اند.
مظلومی همچنین تصریح کرد که برای صدور بیمه نامه به اشخاص حقوقی می توان از امضای الکترونیک استفاده کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: