کد خبر: ۴۴۴۸۴
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.
مخالفت دادگاه لوکزامبورگ با رفع توقیف پول ایران
قضات دادگاه در لوکزامبورگ با درخواست بانک مرکزی ایران برای رفع توقیف پول های ایران در این کشور مخالفت کردند.
این پول ها در قالب اوراق قرضه به مبلغ 1.6 میلیارد دلار است که با شکایت خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر در آمریکا توقیف شد.
قضات لوکزامبورگ در بیانیه ای نوشتند: رئیس دادگاه درخواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را رد کرد. دادگاه به زودی رای خود را در این باره صادر خواهد کرد.
در ژانویه 2016 یک قاضی در لوکزامبورگ حکم به توقیف پول های  ایران در این کشور اروپایی داد. این حکم در واکنش به تقاضای وکلای خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر صادر شد.
به گفته روزنامه نیویورک تایمز، خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر توانستند یک قاضی فدرال در نیویورک به نام جورج بی دانیالز را قانع سازند که ایران با حمایت از القاعده به انجام حملات 11 سپتامبر کمک کرده است.
ایران این اتهامات را رد کرده است.
این قاضی در سال 2012 علیه ایران حکم صادر و اعلام کرد این کشور باید 2 میلیارد دلار به قربانیان حوادث 11 سپتامبر و 5 میلیارد دلار غرامت بپردازد.
"لی وولوفسکی" یکی از وکلای قربانیان حوادث 11 سپتامبر گفت: ما از صدور تصمیم جدید دادگاه لوکزامبورگ خوشحالیم. قضات آمریکا دلایلی را دریافت کرد که نشان می داد ایران به القاعده کمک کرده است.
قبل از این مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران گفته بود که این پول ها جزء دارایی های بانک مرکزی ایران بود که به دلیل تحریم ها امکان استفاده از آنها وجود نداشت.
 در ماه آوریل 2016 دادگاه عالی آمریکا حکم داد 2 میلیارد دلار از پول های توقیف شده ایران در آمریکا برای پرداخت غرامت به خانواده 1000 نفر از قربانیان حوادث 11 سپتامبر برداشت شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار