کد خبر: ۴۴۹۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
سعید قلیچی
روزنامه نگار

سال 96 قرار است با تمام سال‌ها قبل از آن متفاوت باشد. امسال با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام‌گذاری شده است. با وجود آنکه حدود چهار سال از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌گذرد، سال گذشته شاهد تولد دوباره یا اجرا شدن آن از ابتدای سال ۹۵ شروع بودیم. زمانی که به دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی، ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور شکل گرفت و جهانگیری به‌عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی و بعضی وزرا برای بعضی استان‌ها تعیین شدند، این مساله به صورت عملی بیشتر مورد توجه دولت یازدهم قرار گرفت.
به این ترتیب در سال گذشته اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم منسجم‌تر شد و هم عملیاتی‌تر، و مهمتر اینکه در سال جاری با تاکیداتی که بر اجرای اقتصاد مقاومتی در رابطه با تولید و اشتغال در کشور وجود دارد، دولت یازدهم در ماه‌های پایانی خود را بیشتر موظف به اجرا‌یی کردن این ابلاغیه مهم می‌داند.
در همین حال و از آنجاکه تعریف و شاکله اقتصاد مقاومتی بر محور تولید صادرات محور قرار دارد و با عنوان اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر شناخته می‌شود، تولید و صادرات از اهمیت ویژه‌ای در آن برخوردارند. در بخش تولید، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت و وزارت جهاد کشاورزی سیاست‌هایی را در پیش گرفته‌اند که بر این اساس عملکرد نسبتا مثبتی داشته‌اند.
در بخش کشاورزی به‌طور دقیق می‌توان به رشد و رونق تولیدات و صادرات کشاورزی اشاره کرد. در بخش صنعت در بعضی قسمت‌ها موفقیت‌ها و در بعضی قسمت‌ها ضعف‌هایی وجود داشته، اما در مجموع با اختصاص حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به بنگاه‌های کوچک و متوسط و همچنین راه‌اندازی واحد‌های تعطیل، از روند نزولی رشد صنعتی جلوگیری شده و وضعیت به ثبات بازگشته است.
از طرف دیگر در بخش کلان تجارت خارجی آن مساله‌ای که حائز اهمیت است تراز تجاری کشور بود که برای دومین سال مثبت شده است. میزان تجارت خارجی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ بیشتر شده و رشد شش درصدی داشته است. در سال ۹۴ هم تراز تجارتی مثبت بود، اما در مقابل کاهش واردات این امر محقق شد. حالا سال 96 نیز در شرایطی آغاز شده تراز تجاری کشور برای دومین سال پیاپی مثبت شده است. با این حال سال گذشته شاهد رشد واردات و صادرات بوده‌ایم. به این ترتیب می‌توان گفت که سهم تجارت خارجی افزایش یافته است.
این پیشرفت با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی و اجرای آن محقق شده است. ستاد اقتصاد مقاومتی موفق شده بعضي از مشکلات جدي سر راه تولید و صادرات کشور را در طی یک سال گذشته برطرف کند. در چنین شرایطی برطرف شدن مشکل مالیات صادركنندگان در استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادراتي و مشكلات تامین اجتماعی واحدهاي توليدي که در شرف حل شدن است و این امیدواری وجود  دارد که در طول سال جاری این بسته حمایتی سازمان تامین اجتماعی که با نظر فعالان بخش خصوصی و با محوریت معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی تهیه شده است، ابلاغ شود و مسائلی که دست تولیدکننده را در سازمان تامین اجتماعی بسته، برطرف کند.
با این حال توافق سازمان امور مالیاتی مبنی بر پذیرش اظهارنامه مالیاتی واحدهای تولیدی در سال ۹۴ و 95 یکی از موفقیت‌ها و دستاورهای ستاد اقتصاد مقاومتی است. وقتی دركل به دستاوردهاي ستاد اقتصاد مقاومتي نگاه می‌کنیم، شاهد سرعت گرفتن اقتصاد مقاومتی هستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار