کد خبر: ۴۸۳۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
افتتاح موزه بانک ملی ایران اقدامی است که در آن می توان تاریخ بانک در ایران و مواجه شدن مردم کشورمان را با صنعت بانکداری شاهد شد.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوردر مراسم افتتاح این بانک گفت: نمایش اشیاء ارزشمند موجود در این موزه علاوه بر نگهداری و محافظت از آنها، بیرون کشیدن اشیاء از انبارها و معرفی تاریخ و نمایش تاریخ بانکداری کشورمان برای عموم، سه هدف مهم از بازگشایی و تاسیس این موزه است.
وی ادامه داد: این مهم قابل تقدیر و تشکر است و باید به خاطر چنین ایده ای از آقای دکترحسین زاده مدیر عامل و کارمندان بانک ملی ایران به جهت اجرا و انجام چنین کار فرهنگی تشکر کرد.
جهانگیری با مد نظر قرار دادن جایگاه موزه در ایران اعلام کرد: دولت ها و سازمان های بسیاری بوده و هستند که در ایجاد موزه فعالیت بسیار داشته و دارند.  ما کشور بزرگ متمدنی داریم که در خود آثار زیادی اعم از تاریخی و طبیعی  دارد که باید به نمایش گذاشته شوند.
وی یادآور شد: از نمایش این آثار است که به تمدن می رسیم. تبدیل شدن موزه ها در این جهت به مراکز فرهنگی، تفریحی، آموزشی و.. یکی از راه های رسیدن به تمدن است. 
معاون اول رئیس جمهور همچنین به جایگاه بخش خصوصی و موسسات دولتی در ایجاد موزه ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون 600 موزه در ایران وجود دارد که به عنوان یک فرصت برای درآمدزایی و اشاعه فرهنگ و توسعه تمدن به شمار می روند. از این رو برای تبیین، مطالعه و روشنگری یک فرهنگ  باید به تاریخ آن ملت نگاه کرد که موزه می تواند یکی از این مکان ها برای اجرای چنین اهدافی به شمار رود.
وی ادامه داد: یکی از زمینه های تخصصی که می توان در موزه به نمایش گذاشت و معرفی کرد؛ همان بانک و بانکداری است که نشان می دهد چگونه ایران با صنعت بانکداری مواجه شده است؟
جهانگیری با مد نظر قرار دادن عملکرد بانک ملی ایران در این مهم گفت: امروز و در بازدید از این موزه بود که متوجه شدم سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و بانک کشاورزی از دل بانک ملی  ایران متولد شده اند. 
وی تاکید کرد: این موضوعات است که می تواند از جاذبه های موزه بانک ملی ایران به شمار رود و در توسعه گردشگری کشورمان اثری مثبت داشته باشد.
وی با تاکید بر اقدام مثبت بانک ملی ایران به عنوان یک نهاد پولی و مالی اما دولتی در خصوص افتتاح موزه تخصصی بانکداری یادآورشد: شرکت های دولتی باید هزینه های اجتماعی خود را پرداخت کنند.
جهانگیری با ذکر مثالی ادامه داد: بسیاری از هنرمندان خواهان فروش آثارشان در گالری ها و نمایشگاه های خارجی به قیمت نازل هستند. اما بانک ملی ایران در موزه خود برخی از این آثار را با قیمتی مناسب خریداری کرده تا علاوه بر نگهداری، آنها را در معرض نمایش عموم قرار دهد.
وی با مد نظر قرار دادن چگونگی اجرای مسئولیت اجتماعی نهادهای اقتصادی دولتی افزود: در شورای اقتصاد برای اولین بار تصویب شد که شرکت های بزرگ دولتی باید هزینه‌های اجتماعی مرتبط با کارهای خود را پرداخت کنند که بر این اساس، وقتی که یک کار میلیاردی در یک منطقه اجرایی می شود، باید نسبت به مسائل اجتماعی آن هم توجه داشت. 
 جهانگیری افزود: در این میان، یکی از کارهای اجتماعی مهمی که مراکزی مثل بانک ها می توانند انجام دهند، حمایت از جامعه هنرمندان کشور است که با زحمت یک اثری را خلق می کنند و منتظر می مانند اثر را در مزایده ای در داخل و خارج شرکت دهند.
معاون اول رئیس جمهور توسعه گردشگری را با اقتصاد مقاومتی محقق دانست و گفت: باید از مدیران کشور حفاظت کرد؛ البته راه بزرگی پیش روی ما است که مطمئن هستیم با سیاست های اقتصاد مقاومتی با اجماع و وحدت، کشور را از مشکلات عبور دهیم، ضمن اینکه ما کشور بزرگی داریم که ثروتمند است و نیروی انسانی و افراد تحصیلکرده زبده داریم که باید به آن اتکا کرد. پس موقعیت ما مهم و استراتژیک است، ولی به شرط اینکه توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصلی ترین مساله باشد.
جهانگیری گفت: بانک ها در توسعه اقتصادی ایران نقش اول را دارند، البته دفاع از بانک ها به معنای این نیست که در جریان مشکلات بانک ها نیستیم.  ما این مشکلات را می دانیم ولی گاهی اوقات جفا است که حجم خدمات و زحمات این مجموعه ها را در سراسر کشور نادیده گرفت و تنها نقطه ضعف ها را بزرگ کرد و دل مدیران را لرزاند.
وی با اشاره به مدیریت نظام بانکی ایران گفت: همواره به بانک ها توصیه کرده ایم که اگر مسئولیت قبول کرده اند، باید جرات تصمیم گیری داشته باشند و گره از کار بگشایند، نظام بانکی باید مدیران و کارکنان تصمیم گیر داشته باشد و مشکلات را حل کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: