کد خبر: ۵۵۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
نفت امریکا رکود دو ساله را شکست
قیمت نفت آمریکا روز سه‌شنبه تحت تاثیر معاملات سفته‌ای به بالاترین حد از سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید با این همه برخی از ناظران بازار نسبت به تحلیل روند صعودی قیمت‌ها هشدار دادند.
هشدار کارشناسان در خصوص ادامه روند صعودی قیمت نفت
قیمت نفت آمریکا روز سه‌شنبه تحت تاثیر معاملات سفته‌ای به بالاترین حد از سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید با این همه برخی از ناظران بازار نسبت به تحلیل روند صعودی قیمت‌ها هشدار دادند.
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۱ سنت یا ۰.۸ درصد نسبت به قیمت نهایی معاملات روز گذشته افزایش یافت و به ۶۲.۲۴ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین قیمت از سال ۲۰۱۵ بود.
علاوه بر این‌که این قیمت بالاترین رکورد اواسط معاملات از سال ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود، همچنین بالاترین قیمت برای وست تگزاس اینترمدیت از دسامبر سال ۲۰۱۴ است که رکود بازار نفت آغاز شد.
بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۴ سنت یا ۰.۶۵ درصد نسبت به روز گذشته افزایش یافت و به ۶۸.۲۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت هفته گذشته به ۶۸.۲۷ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ماه مه سال ۲۰۱۵ بود.
به گفته معامله‌گران، افزایش قیمت‌ها عمدتا تحت تاثیر پول سفته‌ای بوده که با انتظار برای محدود شدن عرضه به بازار و بالا رفتن قیمت‌ها به سوی معاملات آتی نفت سرازیر شده است.
تحلیلگران بانک ING در یادداشتی نوشتند سفته‌بازان همچنان به افزایش قراردادهای اخیر خود در بازار ICE برنت ادامه داده‌اند. طبق آمار مبادلاتی، سفته‌بازان قراردادهای خرید خود را ۴۱۷۵ لات افزایش داده و آنها را به رکورد ۵۶۵ هزار و ۴۵۹ لات رساندند.
اجرای یک ساله توافق کاهش تولید میان اوپک و روسیه که قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند به محدود شدن عرضه به بازار کمک کرده است. همچنین کاهش اندک شمار دکل‌های حفاری برای تولید جدید در آمریکا نیز از قیمت وست تگزاس اینترمدیت پشتیبانی کرده است.
طبق گزارش شرکت خدماتی بیکرهیوز، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم ژوئن با پنج حلقه کاهش، به ۷۴۲ حلقه رسید. با این‌همه شمار دکل‌های حفاری همچنان بسیار بالاتر از رقم ۳۱۶ حلقه در ژوئن سال ۲۰۱۶ قرار دارد و انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا به زودی از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز عبور کرده و به سطح تولید روسیه و عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکنندگان جهان، نزدیک شود.
بر اساس گزارش رویترز، در آسیا که بزرگترین منطقه مصرف کننده نفت در جهان است نشانه‌هایی دیده می‌شود که با وجود کاهش تولید نفت، عرضه سوخت گسترده مانده است. پالایشگاه‌های آسیایی که از حاشیه سود خوبی در سال ۲۰۱۷ برخوردار بوده‌اند، فرآوری را تا اکتبر سال گذشته به رکورد ۲۳ میلیون بشکه در روز رساندند.


نام:
ایمیل:
* نظر: