کد خبر: ۵۸۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
پیش بینی سرنوشت بازارهای نفتی
پیش بینی‌های اخیر درباره بازارهای نفت، پیامهای متفاوتی را درباره آنچه می‌توان در کوتاه مدت یا چند سال آینده اتفاق می افتد به ذهن ها متبادر می کند اما واقعا سرنوشت بازارهای نفت به کجا ختم می شود؟
قیمت نفت سقوط می کند؟
پیش بینی‌های اخیر درباره بازارهای نفت، پیامهای متفاوتی را درباره آنچه می‌توان در کوتاه مدت یا چند سال آینده اتفاق می افتد به ذهن ها متبادر می کند اما واقعا سرنوشت بازارهای نفت به کجا ختم می شود؟

روشن است که هیچ کس نمی داند چگونه فهرست طولانی عوامل مختلف را که در نهایت مشخص می کنند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، تجزیه و تحلیل کند اما اختلافی که در نظرات وجود دارد، قابل توجه است.

تا حد زیادی این اختلاف بر سر تفاوت میان شرایط کوتاه مدت و میان مدت است. افزایش تولید نفت آمریکا در حال حاضر نیاز بازار را کاملا تامین کرده است اما افزایش تقاضا و عدم وجود پروژه های مرسوم بزرگی که در دست کار باشند، بالاخره در جایی به افزایش قیمت منجر می شوند.

با این‌همه بر سر آینده کوتاه مدت اختلاف نظر وجود دارد. به گفته گری راس، مدیر جهانی تحلیل نفت و اقتصاددان ارشد انرژی در "اس اند پی گلوبال پلاتس"، آرامش فعلی،‌ آرامش قبل از طوفان است. وی در مصاحبه با وال استریت ژورنال گفت: فشار بر قیمت نفت افزایش پیدا می کند که البته شاید فعلا ملموس نباشد اما در نهایت دیده خواهد شد.

راس استدلال کرده که تقاضا برای نفت به اندازه ای سریع رشد می کند که بازار همه عرضه اضافی را جذب خواهد کرد. چین و هند به تنهایی ۱.۱ میلیون بشکه در روز نفت می گیرند. در این بین، ذخایر نفت به مدد توافق کاهش تولید اوپک، به میزان چشمگیری کاهش یافته است. پس از اینکه پالایشگاهها فصل تعمیراتشان را به پایان برسانند، بازار نفت به این حقیقت پی می برد که عرضه به شکل باورنکردنی محدود شده است.

این دیدگاه از سوی گلدمن ساکس منعکس شده که چند هفته پیش با اعلام اینکه بازار نفت احتمالا به تعادل مجدد رسیده است، خبرساز شد. تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند: تعادل مجدد بازار نفت احتمالا شش ماه زودتر از آنچه انتظار می رفت، حاصل شده است. این بانک سرمایه گذاری آمریکایی اعلام کرد سطح ذخایر احتمالا به میانگین پنج ساله بازگشته است و به دلیل اینکه آمار با تاخیر منتشر می شوند، این ریسک وجود دارد که اوپک پیش از اینکه این حقیقت روشن شود، بازار را دچار محدودیت عرضه کند.

البته پیش بینی شده که روند رشد تقاضا ادامه پیدا کند. اما اگر روند احیای اقتصاد جهانی متزلزل شود و میزان تقاضا کمتر از حد مطلوب باشد، قیمتهای نفت ممکن است سیر نزولی پیدا کند. جنگ تجاری که به نظر می رسد دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مشتاق است به راه بیاندازد تنها مخاطره ای نیست که پیش رو وجود دارد.

دارن وودز، مدیرعامل اکسون موبیل در کنفرانس CERA Week گفت : رشد اقتصادی قوی است که تقاضا را بسیار بالاتر از سطح تاریخی برده است. اما اگر میزان تقاضا افت کند و رشد تولید نفت شیل آمریکا همچنان ادامه پیدا کند، در آن صورت بازار شاهد تعادل مجدد متفاوتی خواهد شد و اوپک باید برای مدیریت بازار تصمیم متفاوتی بگیرد. معنی صحبتهای وودز این است که اگر تقاضا کند شود، قیمتها ریزش خواهند کرد.

در بخش عرضه نیز نگرانیهایی وجود دارد. افزایش تولید نفت شیل ممکن است قیمت نفت را دچار ریزش کند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده که تولید نفت این کشور ۲۳۰ هزار بشکه در روز در فوریه در مقایسه با ژانویه افزایش یافت و به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز رسید. این در حالی است که تا دو ماه پیش این آژانس میانگین تولید کل سال ۲۰۱۸ را ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا از آن زمان پیش بینی خود برای میانگین تولید سال ۲۰۱۸ را ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز و برای سال ۲۰۱۹ را ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز بازبینی کرده است.

شاید مهمتر از همه این موضوع باشد که اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد ذخایر جهانی در سال جاری و آینده رشد کند. به عبارت دیگر، با وجود کاهش اخیر ذخایر و نرخ بالای پایبندی تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید، ذخایر در سال جاری و آینده همچنان افزایش خواهند یافت.

در همین حال نظرسنجی رویترز نشان می دهد تحلیلگران انتظار دارند قیمت نفت در ماه های آینده افزایش یابد اما به دلیل رشد تولید نفت شیل آمریکا از یک سو و محدود شدن تولید اوپک از سوی دیگر، دامنه نوسان آن محدود باشد.

نظرسنجی رویترز از 37 اقتصاددان و تحلیلگر نفتی حاکی است، این کارشناسان به طور متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2018 را 63 دلار پیش بینی کرده اند که اندکی بالاتر از رقم 62 دلار و 37 سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ماه پیش است.

اشلی پترسون از موسسه استراتاس ادوایزرز گفت: «سطح پایبندی اوپک (به توافق کاهش تولید) و روند رشد تولید نفت آمریکا احتمالا عوامل اصلی شکل دهنده قیمت نفت در سال 2018 خواهد بود.»

وی افزود: «با توجه به تاثیرات منفی و مثبت ناشی از روند رشد تولید نفت آمریکا، قیمت ها احتمالا در سال 2018 پرنوسان تر از سال 2017 خواهد بود.»

تولید نفت آمریکا احتمالا امسال از مرز 11 میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد و هم اکنون نیز به بالای 10 میلیون بشکه رسیده است.

کایلین بیرچ، تحلیلگر موسسه اکونومیست انتلیجنس یونیت گفت: «آمریکا تا حدی صحنه نمایش را از دیگران گرفته است.»

وی افزود: «اینکه صنعت نفت این کشور در اختیار تعداد زیادی از شرکت های خصوصی غیرهماهنگ است که هزینه های تولید آنها کمتر از تولید کنندگان سایر کشورهاست بدان معناست که آمریکا همچنان در آینده ای قابل پیش بینی یک بازیگر عمده در بازار نفت باقی خواهد ماند.»

در همین حال، اوپک در حال نزدیک شدن به هدف خود یعنی رساندن میزان ذخایر نفت خام جهان به متوسط 5 سال گذشته است. عربستان هفته گذشته اعلام کرد امیدوار است اوپک و متحدانش از سال آینده شروع به تعدیل کاهش تولید های خود کنند و یک چهارچوب دائمی برای تثبیت بازار نفت پس از پایان توافق ایجاد نمایند.

در مجموع پیش بینی های زیادی وجود دارد و تنها باید صبر کرد و دید چه اتفاقی روی می دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: