کد خبر: ۶۳۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
فروش موبایل 50 درصد کاهش یافت
رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی گفت: از زمان اعلام تک نرخی شدن ارز و واردات با ارز 4200 تومانی 60 شرکت از ما درخواست مجوز خدمات کردند تا بتوانند تلفن همراه وارد کنند که اسامی 30 شرکت در لیست نهایی که ارز گرفته بودند وجود داشت.
گوشی تا 10 روز آینده ارزان می شود
رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی گفت: از زمان اعلام تک نرخی شدن ارز و واردات با ارز 4200 تومانی 60 شرکت از ما درخواست مجوز خدمات کردند تا بتوانند تلفن همراه وارد کنند که اسامی 30 شرکت در لیست نهایی که ارز گرفته بودند وجود داشت.
مهدی محبی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص واردات موبایل گفت: همه شرکت‌های وارد کننده موبایل موظف هستند که مجوز خدمات را از اتحادیه دریافت کنند و در لیستی که از سوی وزارت ارتباطات اعلام شد تمامی آن شرکت‌ها این مجوز را دریافت کرده بودند.
رئیس اتحادیه دستگاههای مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی ادامه داد: از زمان اعلام تک نرخی شدن ارز و واردات با ارز 4200 تومانی 60 شرکت از ما درخواست مجوز خدمات کردند تا بتوانند تلفن همراه وارد کنند که اسامی 30 شرکت در لیست نهایی که ارز گرفته بودند وجود داشت.
وی در خصوص افزایش قیمت در بازار با وجود ارائه ارز دولتی به وارد کننده‌ها گفت:جدا از اینکه عده‌ای از وارد کنندگان از این شرایط سوء استفاده کردند و با قیمت بالاتر محصولات خود را فروختند کاهش عرضه در بازار نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت داشت. وقتی نیاز بازار 3 میلیون گوشی است اما تنها اجازه واردات 700 هزار تلفن همراه داده می شود وضعیت بهتر از این نخواهد شد.
محبی تصریح کرد: مطابق قانون ما نمی‌توانیم در امور فروش دخالت کنیم و فقط در امور خدمات، اتحادیه ما می‌تواند پذیرای شکایت‌ها باشد.
رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی ادامه داد: از موقعی که ارز تک نرخی شده است برخی از واردکنندها خدمات خود را به دیگر شرکت‌ها واگذار می‌کنند تا بتوانند سریع‌تر و با دردسر کمتری گوشی‌های خود را وارد کنند. در واقع به نوعی خدمات گوشی‌های خود را برون سپاری می‌کنند که این امر با اطلاع وزارت صنعت است.
محبی در خصوص وضعیت کسبه و فعالین این حوزه گفت:وضعیت واقعا خراب است و خرید و فروش به حداقل خود رسیده است علاوه بر کمبود کالا قدرت خرید مردم نیز با گرانی ارز  کاهش داشته یعنی الان میزان فروش ما نسبت به دو ماه پیش 50 درصد کاهش داشته است ضمن آنکه با انتقال موبایل از گروه کالایی یک به سه عملا دولت نشان دادند که واردات این کالا برای آنها اهمیتی ندارد.
وی تصریح کرد: وضعیت فعالان در این حوزه هر روز بدتر می‌شود نه جنس به اندازه کافی هست و نه مردم توانایی خرید دارند الان چند ماه است که اصطلاحا کسبه از جیب می‌خورند و اگر این وضعیت همینطور ادامه پیدا کند مجبور به تعطیلی می‌شوند.
وعده وزیر برای ساماندهی بازار
در همین رابطه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وضعیت بازار موبایل گفت: تا ۱۰ روز آینده بازار موبایل متعادل خواهد شد و در همین راستا نیز ۱۰۰ هزار تلفن همراه توقیفی به بازار باز می‌گردد.
محمدجواد آذری جهرمی در پایان جلسه هیئت دولت با اشاره به وضعیت بازار موبایل گفـت: تعادل در بازار موبایل با بحث ارز رابطه و وابستگی دارد و بر اساس همین مسئله تصمیم گرفته شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای گوشی‌های با قیمت زیر ۳۰۰ دلار از گروه دوم از سامانه نیما ارز تأمین می‌شود و برای گوشی های با قیمت بالاتر از این که جزو گروه سوم قرار می گیرد، قابل تعمیم است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این تصمیم مقداری تکلیف بازار تلفن همراه را مشخص خواهد کرد، گفت: با پیگیری از نیازمندی‌های بازار تلفن همراه دو مسئله وجود داشت بخشی از تجهیزات درون گمرک بود که بنا شد تسهیل و ترخیص شود و در اختیار متقاضیان نهایی قرار بگیرد و به بازار عرضه شود.
آذری جهرمی افزود: بیش از ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه در حال توقیف است که بنا شد تعیین تکلیف و به بازار ارائه شود.
وی گفت : دستگاه قضایی اعلام آمادگی کرده تصمیمی که در کمیته نسبت به تلفن همراه گرفته می‌شود که متشکل از وزارتخانه‌های متشکل از وزارتخانه های مختلف است در خصوص نحوه واگذاری و عرضه آنها به بازار همکاری کنند.
آذری جهرمی افزود : با این دو کار تثبیت شرایط در بازار همراه را خواهیم داشت تا بتوانیم شرایط مناسبی را فراهم کنیم.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: البته پیش بینی کرده بودیم که در ۱۰ روز آینده بازار متعادل شود اما تصمیم گیری در این خصوص طولانی شد و امیدواریم هفته آینده تحقق یابد.
گوشی تا 10 روز آینده ارزان می شود

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار