کد خبر: ۶۴۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
تأثیر نوسانات اخیر ارزی بر بازار دام زنده
یک مقام مسئول گفت: تصمیمات دولت و هیجانات اخیر ارزی موجب شده قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز در بازار لحظه‌ای افزایش یابد.
موج افزایش قیمت دام در آستانه عید قربان
یک مقام مسئول گفت: تصمیمات دولت و هیجانات اخیر ارزی موجب شده قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز در بازار لحظه‌ای افزایش یابد.
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده  با انتقاد از نوسان شدید قیمت گوشت در بازار، اظهار کرد: موج‌های منفی بازار  بر  بازار گوشت قرمز همانند سایر محصولات تأثیرگذار بوده  که به اعتقاد بنده تصمیمات اخیر دولت مسبب این نوسانات است.
به گفته وی، تصمیمات ارزی و اقتصادی دولت و نوسان شدید قیمت کالاها کار را به جایی رسانده که دامداران و چوبداران نمی‌دانند با چه نرخی دام خود را عرضه کنند.
پوریان بیان کرد: نوسانی در قیمت گوشت وارداتی نیست و این در حالی است که وضعیت بازار ارز، گرانی کاذبی در بازار ایجاد کرده است و تا زمانیکه عوامل مرتبط با گرانی رفع نشود، گرانی‌ها ادامه خواهد داشت.
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به آنکه قیمت هر کیلو دام زنده را 16 تا 17 هزار تومان اعلام کردیم، اما شاهدیم عرضه در میادین با قیمت‌های بالاتر صورت می‌گیرد که این موضوع ارتباطی به تولیدکننده ندارد.
وی با بیان اینکه کمبودی در توزیع گوشت قرمز وجود ندارد، اظهار کرد: این درحالی است که نوسانات اخیر ارزی بر بازار گوشت بی‌تأثیر نبوده است و موجب شده تا قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز در بازار لحظه‌ای افزایش یابد.
رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده در پاسخ به این سوال که آیا قیمت دام زنده در آستانه عید قربان مجددا افزایش خواهد یافت، بیان کرد: اعیاد و مناسبت‌های مختلف تنها فرصتی است که دامداران می‌توانند دام خود را عرضه کنند و در چنین مواقعی ممکن است برخی عوامل سودجو اقدام به گران فروشی در بازار کنند.
به گفته وی، از آنجا که گرانی بی رویه گوشت قرمز متناسب با قیمت دام زنده نیست؛ بنابراین این امر سبب شده تا چوبداران شرایطی ایجاد کنند تا بتوانند دام خود را با قیمت بالاتری در بازار عرضه کنند.
پوریان  در پایان با بیان اینکه از نظر تأمین دام زنده مشکلی نداریم،گفت: با توجه به فصل زایش و عرضه انبوه دام در ماه‌های اخیر انتظار می‌رفت که هر کیلو دام زنده با نرخ 16 تا 17 هزار تومان در بازار توزیع می شد ولی به دلیل نوسانات اخیر با قیمت‌های گزافی در بازار به فروش می رسد.


برچسب ها: دام ، قیمت ، دام زنده ، عید قربان
نام:
ایمیل:
* نظر: