کد خبر: ۶۷۶۴۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
دکتر کاظم نظم ده، مدیرکل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی در گفتگويي ضمن ضرورت توانمندسازي معلولان به منظور ساخت جامعه توسعه يافته، از بانک قرض الحسنه مهر ايران به عنوان بانك پيشرو در اين زمينه تقدير كرد.
بانک قرض الحسنه مهر ایران پیشرو در توانمندسازی معلولانبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، دکتر کاظم نظم ده، مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزيستي به نوع همكاري و نيز نحوه ادامه تعاملات سازمان خود با بانك قرض الحسنه مهر ايران اشاره كرد و اذعان داشت: با توجه به آنكه گروه هدف ما عمدتاً از افرادي هستند كه از وسع مالي كافي برخوردار نيستند، بهتر است به بانكي مراجعه كنند كه به معناي واقعي كلمه قرض الحسنه باشد.
نظم ده افزود: آنچه حائز اهمیت محسوب می‌شود این است که بوروکراسی بانکي، زمان زيادي از مشتري نگيرد و بر همين اساس از سنوات گذشته در خصوص بانک‌هاي مختلف مطالعاتي داشتيم كه كدام يك از بانك‌ها با توجه به گروه هدفي كه در نظر گرفته بوديم، خدمات مناسب ارائه كنند.
اشتغال خرد برای ۴۸۰ هزار معلول روستایی
وی افزود: در زمینه توانمندسازی جامعه در سطح روستاها، برای ۴۸۰ هزار معلول اجتماعاتي تعريف کرديم که آنها گردهم آمده و از سرمايه خودشان منابع مالي جمع آوري کرده و با کمك خيرين، منابع جمع شده را در راستاي اشتغال خرد هزينه كرده‌اند.
مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی ادامه داد: با توجه به اينکه يکي از مشکلات اصلي معلولان اشتغال هست، به شكل غير رسمي با شعب بانك قرض الحسنه مهر ايران، اين اجتماعات كار خود را شروع كردند.
نظم ده اضافه کرد: البته این مهم در چند بانک و صندوق که با عنوان قرض الحسنه فعالیت می‌کنند نیز بررسي شده، لكن آنها مستقيم كار نكرده و عاملي ميان گروه هدف و بانك قرار دادند كه هم وقت را گرفته و زمان انجام كار را زياد مي‌كند؛ و هم هزينه‌اي نيز در بر خواهد داشت و اين مهم در بانك قرض الحسنه مهر ايران وجود ندارد.
وی تصریح کرد: الان ما علاوه بر همکاری‌های غير رسمي که گروه‌هاي معلولين در روستاها با بانک قرض الحسنه مهر ايران برگزار كردند، تفاهم نامه‌اي ارائه كرديم كه در آن، معلول، سازمان بهزيستي، خيرين و بانك سهيم بوده و اين چرخه مالي تنها در ساختار اشتغال و توليد فعاليت خواهد داشت؛ همچنين در اين مدل تضمين لازم براي بازپرداخت وام ديده شده و اميد است هرچه زودتر اين تفاهم نامه اجرايي شود.
بانک قرض الحسنه مهر ایران؛ همراه با معلولان در مسیر توانمندسازی
نظم ده، در ادامه با اشاره به رویکرد توانمندسازی معلولان اذعان داشت: رویکرد توانمندسازی، تنها حمايت مالي نيست؛ چنانچه رويکردها به سمت دسترسي افراد برده شود، خود معلولين نيز توانمند خواهند شد.
وی ادامه داد: مناسب شدن تکنولوژی، محیط، رویکرد و فرهنگ کمک مي‌كند كه هيچ فردي ناتوان نباشد؛ همچنين با ايجاد اعتماد به نفس و محيط آموزشي مناسب مي‌توانيم معلولين را توانمند كنيم و اگر چنانچه معلولي كماكان توانمند نشده، اين مشكل ما است كه زيرساخت‌هاي لازم را براي او فراهم نكرده‌ايم.
مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی اضافه کرد: جامعه توسعه يافته، جامعه‌اي است که همه افراد اعم از معلول يا غير معلول بتوانند به اطلاعات و خدمات دست پيدا کنند و بانك توسعه يافته هم بانكي است كه همه افراد بتوانند به خدمات آن دست پيدا كنند.
نظم ده تصریح کرد: از این جهت به بانک قرض الحسنه مهر ایران به دلیل داشتن نگاه انساني و رويکرد مسئوليت اجتماعي تبريک مي گویم.
مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی بيان داشت: اگر ما رويکرد اقتصادي را از ابتدا در سازمان خود غالب کنيم، هيچگاه نمي‌توانيم آنطور که بايد و شايد به كرامت انساني و مسئوليت اجتماعي توجه كنيم.
شایان ذکر است بانک قرض¬الحسنه مهر ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعي و با هدف ارائه خدمات مالي به ناتوانان جسمي - حرکتي از جمله معلولين و سالمندان، پيش‌تر اقدام به ايجاد رمپ معلولان، همسطح سازي دستگاه خودپرداز و پياده رو، بهبود جانمايي شعب و استاندارد سازي ارتفاع آن با بر و کف اصلي خيابان به منظور تسهيل در عبور افراد معلول در بيش از ۱۲۰ شعبه کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: