کد خبر: ۶۸۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن تشریح کرد
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن الزامات تحقق بهره وری در مجموعه بانک مسکن را تشریح کرد.

محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: به طور کلی مفهوم بهره وری در پاسخ به دو سوال مهم خلاصه می شود؛ اینکه آیا راه بهتری برای انجام کارها وجود ندارد؟ و همچنین آیا نمی توان فعالیت های موجود را با هزینه کمتر و اثربخشی بیشتری انجام داد؟ در صورت پاسخ مثبت به این دو سوال و تحقق اهداف تعیین شده در ارتباط با آن بهره وری نیز محقق می شود.
وی افزود: به این معنا که مفهوم بهره وری به دو اصل مهم «کارآیی» و «اثربخشی» اشاره دارد و در مجموع با استفاده بهینه از داده ها و داشته ها به منظور کسب بیشترین و بهترین ستانده مرتبط است.در واقع مفهوم بهره وری در کل به این موضوع اشاره دارد که چگونه می توان با استفاده از داده های کمتر و یا آورده کمتر ستانده یا نتیجه مطلوب تر و بیشتری را حاصل کرد.
مرادی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در مجموعه بانک مسکن یکی از وجوه بهره وری کسب و جذب بیشترین سپرده با کمترین قیمت برای افزایش توان و کارآیی تسهیلات به بخش مسکن است؛ بررسی این راه کارها که چگونه می توان با کاهش هزینه های بانک و با تعداد پرسنل کمتر، اهداف بانک به ویژه کسب نقدینگی با کمترین هزینه برای افزایش توان پرداخت تسهیلات به منظور اثربخشی بیشتر در این حوزه را محقق کرد، در حوزه بهره وری قرار می گیرد.
وی تاکید کرد: سودآوری بیشتر برای مجموعه و رضایتمندی برای دست اندرکاران و همه افراد درگیر در حوزه سیاست های توسعه مسکن از جمله مهمترین دستاوردهای بهره وری بیشتر برای بانک مسکن است که هم اکنون به عنوان یکی از مهمترین اولویت ها در دستور کار قرار گرفته است؛هر چند موضوع بهره وری همواره مورد توجه و تاکید بوده است اما در مقطع زمانی فعلی بهره وری در راس مهمترین اهداف بانک قرار دارد.
مرادی در تشریح مفهوم بهره وری در مجموعه بانک مسکن گفت: بهره وری در مجموعه بانک مسکن را از یک منظر می توان به دو حوزه «تجهیز» و «تخصیص» منابع طبقه بندی کرد؛ در بخش تجهیز مهمترین نکته جذب سپرده بیشتر و منابع گسترده تر به منظور ارایه خدمات بیشتر در بخش مسکن است؛ به نحوی که این منابع و سپرده ها به بیشترین حد ممکن و با کمترین هزینه جذب شود و در خدمت اهداف و سیاست های بخش مسکن قرار بگیرد. در حوزه تخصیص نیز هدف از بهره وری و مفهوم بهره وری ارایه تسهیلات به آحاد جامعه در بخش مسکن به ویژه گروه های هدف مطابق با سیاست ها و همراستا با اهداف بانک است؛اگر چه پرداخت تسهیلات به متقاضیان، هدفی ارزشمند و اقدامی مثبت محسوب می شود اما در این حوزه نیز باید بهره وری مد نظر قرار گرفته شود؛ به این معنا که تسهیلات به افراد و گروه هایی تعلق پیدا کند که بانک از بازگشت آن ها اطمینان حاصل کند؛ تسهیلاتی که در نهایت منجر به افزایش حجم مطالبات غیر جاری بانک شوند خلاف اصل بهره وری و مفهوم بهره وری هستند و نیاز است در این زمینه نیز با شناخت کافی از مخاطبان و متقاضیان اقدام به پرداخت تسهیلات شود.
وی تصریح کرد: در واقع اگر بیشترین جذب سپرده با کمترین هزینه برای پرداخت بیشترین، اثربخش ترین و کارآ ترین تسهیلات به مخاطبان و متقاضیانی که به طور قطع توان و قصد بازپرداخت تسهیلات در زمان مقرر شده را دارند ، محقق شود، یکی از مهمترین جنبه های بهره وری در بانک مسکن تحقق یافته است. در واقع نیاز است با نوعی اعتبار سنجی از متقاضیان این موضوع مورد توجه قرار گیرد و فعالیت ها به صورت بهره ور انجام شود؛چرا که صرف پرداخت تسهیلات به متقاضیان فعالیتی بهره ور محسوب نمی شود.در واقع در بهره وری هم مفهوم کارآیی مدنظر است و هم مفهوم اثربخشی.
وی با تاکید بر نقش هر یک از بخش های بانک مسکن در افزایش کارآیی و اثربخشی و در نتیجه تحقق بهره وری در مجموعه این بانک گفت:افزایش بهره وری و انجام اقدامات بهره ور در مقطع زمانی حاضر مورد توجه و تاکید مقام عالی بانک مسکن قرار دارد و لازم است تمام بخش های بانک در راستای تحقق اهدافی که در نهایت منجر به افزایش بهره وری در جنبه های مختلف فعالیت بانک مسکن می شود کوشش کنند.

برچسب ها: بانک مسکن ، تسهیلات ، مسکن
نام:
ایمیل:
* نظر: