کد خبر: ۶۸۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
مدیران عامل جدید شرکت های ملی نفت، گاز و پتروشیمی مشخص شدند
با تصمیم زنگنه، قرار است مسعود کرباسیان، محسن دلاویز و فرناز علوی به ترتیب به عنوان مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شوند.
خانه تکانی در وزارت نفت
براساس قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی که در 25 شهریورماه سال جاری نهایی شد، از دیروز 26 آبان ماه همه بازنشستگان شاغل در وزارت نفت باید پست های خود را تحویل دهند.
بر همین اساس و در اواخر هفته گذشته، سه معاون وزیر نفت یعنی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پست های خود را به افراد دیگر تفویض کردند. این اقدام با توجه به این نکته صورت گرفت که بیژن زنگنه وزیر نفت وقت بیشتری برای انتخاب گزینه های نهایی خود برای این سه پست مهم وزارت نفت داشته باشد.
پیگیری های فارس حاکی از آن است که بالاخره زنگنه تصمیم نهایی خود در این زمینه را اتخاذ کرده است و افراد زیر گزینه های نهایی وی برای تصدی پست های مذکور هستند:
الف- مسعود کرباسیان به عنوان مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران
ب- محسن دلاویز به عنوان مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران
ج- فرناز علوی به عنوان مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی
همچنین قرار است علی کاردر مدیرعامل بازنشسته شرکت ملی نفت ایران به عنوان رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت منصوب شود.
البته هنوز مقامی به‌صورت رسمی هیچ فردی را به‌عنوان جایگزین مدیران عامل شرکت‌های مذکور معرفی نکرده است، اما اسامی زیادی برای به مسند نشستن در این سه شرکت دهان به دهان می‌چرخد. در این میان در هفته‌های اخیر گزینه‌های متعددی برای جایگزینی کاردر در شرکت ملی نفت مطرح شده که برخی از آنان از دل وزارت نفت و برخی دیگر خارج از این وزارتخانه هستند.
گزینه‌های نفتی از سیدصالح هندی - مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، گرفته تا محمد مشکین فام - مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، و محسن پاک‌نژاد - معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، در این گمانه‌زنی‌ها  مطرح شده است. دامنه گزینه‌های غیرنفتی نیز شامل عباس آخوندی - وزیر سابق راه و شهرسازی، و مسعود کرباسیان - وزیر سابق اقتصاد، می‌شود که گزینه اول خیلی زود از این فهرست خارج شد، ولی کرباسیان، جدیدترین گزینه‌ای است که برای انتصاب سمت مدیرعاملی شرکت ملی نفت مطرح شده است. او در آغاز به کار دولت دوازدهم به مدت یک سال وزیر امور اقتصادی و دارایی بود. کرباسیان در دولت یازدهم، معاون علی طیب‌نیا - وزیر وقت اقتصاد، و رئیس گمرک بود که در دولت دوازدهم به‌عنوان وزیر اقتصاد به مجلس دهم معرفی شد و در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ رای اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کرد؛ اما در چهارم شهریور ۱۳۹۷، جلسه استیضاح وی در صحن علنی مجلس برگزار شد که نمایندگان مجلس با ۱۳۷ رای موافق، ۱۲۱ رای مخالف و دو رای ممتنع، طرح استیضاح او را تصویب کردند و به این ترتیب کرباسیان از سمت خود برکنار شد .
نکته قابل توجه این است که کاردر _ مدیرعامل شرکت ملی نفت که اختیارات خود را به تازگی تفویض کرده است، به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی و مطابق قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید از شرکت نفت خداحافظی کند و این در حالی است که مسعود کرباسیان به عنوان گزینه جانشین کاردر، بازنشسته بوده و خودش نیز شامل قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شود! وی متولد ۱۳۳۵ است.
در این راستا، کسری نوری - مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، به ایسنا گفت: ممکن است احتمال انتخاب آقای کرباسیان به عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت زیاد باشد. گمانه‌زنی‌هایی در این مدت درباره مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت مطرح بوده است. از داخل شرکت نفت اسم آقایان هندی، پاک نژاد و مشکین فام مطرح شده است اما این‌که کدام گزینه قطعی است، هنوز مشخص نیست و همه این افراد فعلا گزینه هستند.
وی در پاسخ به چرایی انتخاب کرباسیان برای مدیرعاملی شرکت ملی نفت با توجه به بازنشسته بودن وی گفت: لابد این‌طور صلاح دانسته شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: