کد خبر: ۷۱۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۹
بهترین انتخاب از میان انواع تسهیلات خرید بانک مسکن برای خانه‌دار شدن در کوتاه‌ترین زمان با اخذ به‌صرفه‌ترین تسهیلات معرفی شد.
جزییات به‌ صرفه‌ترین تسهیلات بدون نوبت مسکنبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، استفاده از تسهیلات بانکی همواره یکی از بهترین روش‌ها برای تامین مالی بخشی از هزینه خرید مسکن برای اقشار متوسط و دهک‌های پایین درآمدی است. بانک مسکن برای پاسخ به انواع نیازهای مشتریان خود که قصد اخذ تسهیلات مسکن را دارند، سبد متنوعی از انواع تسهیلات فراهم کرده است که انتخاب بهترین گزینه از میان آنها باید متناسب با شرایط هر یک از متقاضیان مسکن صورت گیرد.
در میان انواع تسهیلات مسکن، نوعی از تسهیلات خرید مسکن وجود دارد که انتخاب مناسبی برای دو گروه از متقاضیان مسکن است؛ نخست کسانی که به دلیل محدودیت بضاعت مالی امکان سپرده‌گذاری بلند مدت در بانک برای اخذ ارزان‌ترین تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا حساب پس‌انداز مسکن جوانان را ندارند و دوم گروهی که به دلیل نداشتن زمان برای سپری شدن دوره انتظار و در واقع شرایط خرید فوری که پیش رویشان است، به سریع‌ترین روش اخذ تسهیلات نیاز دارند.
این تسهیلات از محل خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن موسوم به «تسه» به متقاضیان پرداخت می‌شود. اما از آنجا که نرخ این تسهیلات در مقایسه با دیگر انواع تسهیلات مسکن بالاتر و معادل 17.5 درصد است، شاید این‌طور به نظر برسد که برای خریداران کم‌بضاعتی که امکان سپرده‌گذاری حداقل یک‌ساله را نداشته‌اند، انتخاب مناسبی نباشد.
این در حالی است که امسال امکان اخذ این تسهیلات با سود 16 درصد صرفا برای خرید خانه در بافت‌های فرسوده نوسازی شده فراهم شد. افزون بر این تقسیط این تسهیلات تا سقف 15 سال برای کسانی که در بافت فرسوده با استفاده از آن خانه‌دار می‌شوند، میسر شد و اکنون اقساط این تسهیلات در استطاعت گروه زیادی از اقشار متوسط و حتی پایین جامعه قرار گرفته، چراکه به حدود پایین‌ترین مبلغ اجاره‌بهای متعارف دریافتی در مناطق جنوبی تهران نزدیک شده است.
به این ترتیب با کاهش 1.5 درصدی سود تسهیلات خرید مسکن در اواخر سال گذشته و افزایش سه ساله مدت بازپرداخت اقساط این تسهیلات در بافت‌های فرسوده در سال جاری، اکنون این نوع تسهیلات اکنون به عنوان به‌صرفه‌ترین انواع تسهیلات در گروه تسهیلات بدون نوبت و بدون نیاز به سپری شدن دوره انتظار در بانک مسکن معرفی شده است.
متقاضیان مسکن که برای خرید خانه فرصت زیادی ندارند و اکنون نیازمند تسهیلات اوراق هستند، بهتر است برای جست‌وجو به سراغ بافت‌های فرسوده بروند. خانه‌دار شدن در این بافت‌ها علاوه بر مزایای تسهیلاتی که به آنها اشاره شد، با بهای مناسب‌تری از متوسط قیمت مسکن در هر منطقه میسر است و این خود یک مزیت برای دهک‌های پایین درآمدی محسوب می‌شود.
نکته مهم این است که تقسیط 15 ساله تسهیلات اوراق در بافت‌های فرسوده فقط در حالت ساده امکان‌پذیر بوده و افرادی که تصمیم به تقسیط به روش پلکانی دارند، نمی‌توانند از این امکان برخوردار شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: