کد خبر: ۷۱۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
نادر خواجه حق وردی قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت در یادداشتی به مناسبت روز ملی اقتصاد مقاومتی گزارشی از اقدامات این بانک در حوزه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید کالای ایرانی ارائه کرد.
اقتصاد مقاومتی نسخه طلایی پیروزی اقتصادیبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک تجارت متن یادداشت قائم مقام مدیرعامل این بانک به شرح زیر است:
مقوله اقتصاد مقاومتی در سال‌های اخیر به طور ویژه از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفت و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی طرح‌ریزی شد. بانک‌ها در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران نقشی ویژه در حمایت از بنگاه‌ها اقتصادی دارند و می‌توانند با برنامه‌ریزی صحیح در تخصیص بهینه منابع دریافتی از سپرده‌گذاران در توسعه پایدار کشور به طور کلیدی اثرگذار باشند.
بر اساس ابلاغیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در سال 1396 ، نظام بانکی موظف به انجام اموری همچون حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، بسترسازی فروش اعتباری کالاهای مصرفی بادوام ایرانی، تامین مالی پروژه‌های تولیدی و اشتغال‌زا، مدیریت ریسک و شفاف‌سازی و توسعه فعالیت‌های بانکداری بین‌الملل شدند.
بانک تجارت طی سال‌های اخیر که با نام و روش اقتصاد مقاومتی سپری شد به ویژه طی دو سال اخیر از طریق حمایت از تولید کالای ایرانی تلاش کرده در بخش تخصیص منابع و تجهیز بنگاه‌های فعال کشور، مقوله‌های مهمی همچون «کارآفرینی و اشتغال»، «اقتصاد دانش بنیان»، «افزایش تولید و صادرات» و در نهایت «حمایت از کالای ایرانی» را مدنظر قرار دهد.
بانک تجارت بر اساس آمار و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در مقطع 10 ماهه سال 1397 تعداد 72 هزار و 776 فقره تسهیلات خرید خودرو و کالای ایرانی به مبلغ بیش از یازده هزار و 446 میلیارد ریال پرداخت کرده و همچنین در حمایت از مشاغل خانگی و اشتغال فراگیر جمعا بیش از دو هزار میلیارد ریال تسهیلات به نزدیک به 6 هزار متقاضی تسهیلات پرداخت کرده است.
این بانک همچنین تا پایان سال 1396 به 1578 بنگاه کوچک و متوسط مجموعا مبلغ  19.757 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. اعطای بیش از 142 هزار فقره تسهیلات ازدواج و تامین جهیزیه، 78.830 فقره تسهیلات خرید خودرو و کالای ایرانی، 4.025 فقره تسهیلات بازسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری بویژه تاکسی های فرسوده و 5.729 فقره تسهیلات در بخش اشتغال‌زایی مدد جویان و سازمان بهزیستی از دیگر اقدامات بانک تجارت در زمینه تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی به شمار می آید.
در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم‌های سرسختانه و ظالمانه دشمنان جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد مقاومتی و تقویت بنیه تولیدات داخلی و تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی و ارزآور نسخه طلایی پیروزی در این میدان است و بی‌شک ترویج فرهنگ کار جمعی، ایجاد گرایش به سمت مصرف کالای ایرانی، کیفی کردن کالای ایرانی و کاهش مصرف کالای خارجی در کنار فعالیت‌های هدفمند بانک‌ها تکمیل کننده پازل اقتصاد مقاومتی است. بانک تجارت عزم راسخ دارد که با به میدان آوردن تمامی ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی خود کارنامه‌ای درخشان در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به جا گذارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: