کد خبر: ۱۹۰۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹
قرارداد احداث هفت واحد نیروگاه گازی مقیاس متوسط ۴۲ مگاواتی، میان شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و گروه مپنا امضا شد.
امضای قرارداد ساخت نیروگاه‌های مقیاس متوسط میان برق حرارتی و مپنابه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما؛ نصب این نیروگاه ها، با توجه به مطالعات انجام شده برای نیازمندی‌های شبکه برق کشور و در راستای افزایش تولید توان الکتریکی و کاهش افت ولتاژ در مناطق دور افتاده و نقاط ژرف شبکه، نصب خواهد شد.
 
همچنین نصب این نیروگاه‌ها جایگزینی واحد‌های فرسوده مقیاس متوسط نیروگاه‌های قدیمی کشور با واحد‌های جدید در جهت افزایش توان خروجی و بهره وری (راندمان) نیروگاه‌ها، در دستور کار قرار گرفته است.
 
 این طرح در قالب احداث هفت واحد نیروگاهی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد، خوزستان و لرستان اجرایی خواهد شد.
 
بکارگیری نیروگاه‌های مقیاس متوسط اصولاً باتوجه به شرایط برخی مناطق در نقاط ژرف شبکه برق سراسری و مناطق دور افتاده برای رفع مشکلات کمبود تولید محلی و یا بازتوانی واحد‌های موجود با ظرفیت مشابه و بهره وری (راندمان) بسیار پایین در نظر گرفته می‌شود که احداث نیروگاه‌های بزرگ در این نقاط مورد نیاز نبوده و توجیه فنی و اقتصادی نداشته است. 
 
در این طرح از واحد‌های نیروگاه گازی شرکت مپنا با نام تجاری MGT۴۰ در مقیاس متوسط که توسط متخصصان داخلی بومی‌سازی و سامانه برق و کنترل آن نیز در مپنا طراحی شده استفاده خواهد شد.
 
توان خروجی این واحد‌ها در شرایط ایزو ۴۲ مگاوات است. این واحد‌ها قابلیت کار با سوخت گاز طبیعی و سوخت مایع (گازوئیل) را دارا بوده و با بکارگیری توربین‌های بخار امکان تبدیل آن‌ها به سیکل‌ترکیبی وجود دارد. همچنین در واحد‌های تولید همزمان برق و حرارت CHP نیز قابلیت کاربرد دارند.
 
توانایی فعالیت پایدار و مستمر، مقاوم در شرایط اقلیمی نامساعد، ارتفاع بالا و حتی شرایط ریزگردها، قابلیت ساخت، نصب و راه‌اندازی سریع در مدت زمان ۶ ماه، راهکاری مناسب جهت رفع سریع نیاز‌های برق در کشور، قابلیت احداث در ساختگاه‌های دارای محدودیت فضا، قابلیت‌های تولید جزیره‌ای و خارج از شبکه و رعایت کامل استاندارد‌ها و الزامات صنعت برق و سایر صنایع، از جمله مزایا و قابلیت‌های واحد‌های گازی MGT۴۰ است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار