کد خبر: ۲۰۵۸۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲
گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور کشورشان از او خواسته‌اند از خارج کردن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی خودداری کند.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۱۳ نماینده مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای جدید به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته‌اند نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» آمریکا خارج نکند.

در این نامه که امروز دوشنبه نوشته شده آمده است: «ما امروز این نامه را برای خاطرنشان کردن نگرانی‌هایمان در خصوص گزارش‌هایی که نشان می‌دهند شما به زودی مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و احیای برجام با جمهوری اسلامی ایران را به خاتمه خواهید رساند می‌نویسیم.»

سناتورهای آمریکایی خاطرنشان کرده‌اند: «گذشته از نشانه‌هایی که حاکی از آن هستند که دولت به احتمال قریب به یقین تلاش خواهد کرد وظایف سنا در خصوص اظهارنظر در خصوص معاهده‌ها را نادیده بگیرد، گزارش‌هایی منتشرشده‌اند مبنی بر اینکه شما دارید به صورت جدی حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریست خارجی را در ازای وعده رفتار خوب بررسی می‌کند.»

قانونگذاران آمریکایی خاطرنشان کرده‌اند چنین اقدامی در حکم «خیانت» به شریکان و متحدان آمریکا در منطقه از جمله اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] خواهد بود. آنها در ادامه نوشته‌اند: «این شرکا و متحدان همین الان از این بابت که ایالات متحده دارد حضورش در منطقه را کاهش می‌دهد نگرانی دارند.»

سناتورهای آمریکایی در ادامه مدعی شده‌اند تلاش آمریکا برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌‌های اصطلاحاً تروریستی در حالی صورت می‌گیرد که این ارگان در تلاش است سیاستمداران آمریکایی از جمله مایک پامپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا را در خاک آمریکا ترور کند.

چند روز قبل «جولیان پورتر»، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری گفت که «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا با نظر ژنرال میلی مبنی بر اینکه «نیروی قدس سپاه پاسداران تروریست هستند» هم‌نظر است.

مارک میلی پنجشنبه شب در جلسه‌ای در مجلس سنا از پاسخ دادن به سوال یکی از سناتورها درباره اینکه آیا با خارج کردن نام سپاه از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی موافق است یا خیر طفره رفت و در عوض گفت  که از خارج کردن نام «نیروی قدس سپاه پاسداران» از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» حمایت نمی‌کند. او گفت: «من نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان تروریستی می‌دانم و از خارج شدن آنها [از فهرست سازمان‌های تروریستی] حمایت نمی‌کنم.»

یک شب قبل‌تر (چهارشنبه) «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ان‌بی‌سی از اظهارنظر مستقیم درباره موضوع سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی خودداری کرده بود.

دولت آمریکا فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» (FTO) قرار داده بود. این نخستین بار بود که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌داد. پس از این تصمیم، شورای عالی امنیت ملی ایران مقر مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

پیش از اقدام دولت ترامپ در این راستا کارشناسان در خود آمریکا هم درباره تبعات این اقدام هشدار داده‌ و تلاش کرده‌ بودند کاخ سفید را از آن برحذر دارند. روزنامه نیویورک‌تایمز، به عنوان اولین رسانه‌ای که اسفندماه ۱۳۹۷ مقاصد دولت آمریکا در این باره را گزارش کرد نوشت این طرح هنگام ارائه با مخالفت مقام‌های پنتاگون و «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) رو به رو شده است.

در آن زمان ارزیابی پنتاگون و سیا این بود که چنین اقدامی نظامیان ایالات متحده و مأموران اطلاعاتی آن را در معرض خطر اقدامات متقابل توسط دولت‌های خارجی قرار می‌دهد. 

کارشناسان مسائل حقوقی در آن زمان عنوان کردند چنانچه طرف‌های کنوانسیون‌های ژنو در بدعتی جدید نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً «تروریست» تلقی شده و محاکمه شوند.

اقدام دولت آمریکا علیه سپاه در ادامه سیاست‌های تنبیهی واشنگتن علیه کشورها و گروه‌هایی است که واشنگتن را در پیشبرد اهدافش در منطقه ناکام گذاشته‌اند.این مسئله به ویژه در کنار اسنادی که نشان می‌دهند آمریکا به دنبال بهره‌جویی از حضور داعش در سوریه و عراق بوده حائز اهمیت است.

پیشتر اسنادی منتشر شده که نشان می‌دهند هیئت حاکمه آمریکا بعد از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه از مارس ۲۰۱۱ و حمله داعش به عراق در سال ۲۰۱۴ به دنبال بهره‌برداری‌‌های مستقیم و غیرمستقیم از گروه‌های تروریستی برای پیشبرد اهدافش در منطقه بوده است.

در جریان تحولات سوریه و عراق، ائتلاف تحت رهبری آمریکا که ادعا می‌کرد برای مبارزه با گروه تروریستی داعش تشکیل شده در مقاطعی حتی به نفع داعش وارد عمل شد و با بمباران مواضع گروه‌های در حال مبارزه با این گروهک تروریستی راه را برای پیشروی‌های آن هموار کرد.

به عنوان مثال، شهریور ماه سال ۱۳۹۵، چهارجنگنده ائتلاف آمریکا مواضع ارتش سوریه را که در حال مبارزه با عناصر داعش در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بودند بمباران کرده و ۸۳ نظامی این کشور را به شهادت رساندند. 

این ائتلاف، خردادماه سال ۱۳۹۴ هم با آنکه طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی از قصد داعش برای حمله به شهر «رمادی»، مرکز استان الانبار عراق مطلع بود هیچ اقدامی برای جلوگیری از کاروان داعش در راه شهر انجام نداد. 

شبکه خبری بلومبرگ در آن زمان به نقل از منابع و مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد نظامیان این کشور در حالی نظاره‌گر سقوط رمادی بودند که از قبل از برنامه داعش برای حمله به این شهر خبردار بودند. 

نامه سناتورهای آمریکایی در حالی نوشته شده که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شده است.  دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف به ویژه ایران را به کند کردن روند مذاکرات متهم کند.

یکی از مشکلاتی که دولت بایدن برای بازگشت به برجام با آن روبرو است مخالفت‌های حزبی است که در داخل آمریکا با آن روبرو است.  قانونگذاران آمریکایی در چند ماه گذشته به طرق مختلف- اعم از نامه‌نگاری با نمایندگان قوه مجریه، معرفی طرح‌هایی برای ملزم کردن دولت آمریکا به نظرخواهی از کنگره و برگزاری جلسات و نشست‌های مختلف- تلاش کرده‌اند مخالفت‌های سیاسی خود با برجام را به شکل علنی ابراز کنند. 

تحلیلگران می‌گویند این نوع مخالف‌خوانی‌ها را نمی‌توان تماماً انعکاسی از نگرانی‌های واقعی این گروه از سیاستمداران درباره برجام دانست، بلکه، آنها گاه بخشی از راهبردی گسترده‌تر هستند که هیئت حاکمه آمریکا به عنوان یک کل علیه ایران دنبال می‌کنند.

به گفته این تحلیلگران، چنین مخالفت‌هایی گاه بیشتر از آنکه به دنبال دستیابی به اهدافی دیگر باشند، خودشان هدفند.   از نگاه گروهی از قانونگذاران آمریکایی، صرف وجود مخالفت با برجام و به تردید انداختن آینده آن می‌تواند فرصت‌های انتفاع اقتصادی ایران از این توافق را محدود می‌کند. به باور این گروه، ابزار مخالفت با برجام همچنین می‌تواند اهرم چانه‌زنی مناسبی برای مذاکره‌کنندگان آمریکایی در وین باشد.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار