کد خبر: ۲۲۴۳۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۸
بانک مرکزی اعلام کرد
بنابر اعلام و تاکید بانک مرکزی، هیچ مبلغی از وام‌های پرداختی نباید مسدود شود و درصورت اعلام گزارش تخلفی، برخورد لازم صورت می‌گیرد.

به گزارش بازار، براساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار که توسط بانک مرکزی ابلاغ شد نرخ سود تسهیلات (به غیر از تسهیلات ترجیحی و قرض الحسنه) حداکثر ۲۳ درصد اعلام شده و هیچ بانکی حق ندارد در زمان اعطای تسهیلات بخشی از آن را به عنوان سپرده و وثیقه نقدی مسدود کند.

براساس مصوبه اخیر بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی از این به بعد نرخ سود تسهیلات حداکثر ۲۳ درصد خواهد بود و بانک‌ها حق ندارند با روش‌های مختلف و از طریق ابزارهایی که برخی از آن‌ها پیش از این استفاده می‌کردند سود بالاتر را از مشتری برای اعطای تسهیلات دریافت کنند.

براساس بخشنامه بانک مرکزی گرفتن هرگونه وثیقه نقدی قبل یا بعد از اعطای تسهیلات و همچنین مسدودی بخشی از وجوه وام از سوی هر بانکی ممنوع است.

بنا به اعلام بانک مرکزی، اگر بانکی در این زمینه تخلف داشته باشد به هیات انتظامی بانک مرکزی معرفی خواهد شد. البته در این میان مشتریان نیز باید در مواجهه با این تخلف مراتب شکایت خود را اعلام و از بانک مربوطه شکایت کنند.

به گفته مسولان بانک مرکزی، مشتریان اگر با بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیربانکی مواجه شدند که به دریافت وثایق نقدی اقدام و یا اینکه مبلغی از وام را مسدود می‌کنند، می‌توانند تخلف‌ها را هم از طریق سایت بانک مربوطه ثبت و پیگیری کنند و یا اینکه با سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی به نشانی https://crm.cbi.ir و یا شماره تلفن گویا ۲۷۰۶ در تماس باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار