کد خبر: ۲۳۴۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۵۸
«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد؛
نماگرهای بورس امروز پس از افزایش ارتفاع در روزهای معاملاتی ابتدایی سال 1403، متوقف و سپس نزولی شدند. به طوری که هر دو نماگر اصلی بازار در پایان بورس امروز افت کردند. این نزول در شاخص هم‌وزن شدیدتر بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات میدان فردوسی خبر از افزایش روز‌افزون قیمت دلار آمریکا می‌دهد و این موضوع سبب شد تا اهالی بازار سهام نیز به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار بیفتند. به طوری که در پایان بورس امروز بیشتر از 500 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. هرچند این موضوع در بلندمدت موتور محرک بورس به حساب می‌آید، اما در کوتاه‌مدت و جو هیجانی، تمایل به خرید دلار بیشتر است.

روز گذشته همچنین کنسولگری ایران در دمشق مورد حمله تروریستی رژیم صهیونیستی واقع شد؛ این موضوع نااطمینانی سیاسی را در معاملات امروز بازار سهام به همراه داشت. باید توجه داشت که بازار سهام در کوتاه‌مدت با اخبار سیاسی و قیمت دلار درگیر است و تا زمان کاهش ریسک‌های سیاسی این موضوع ادامه دارد.

بورس امروز در یک نگاه

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود رفتار کرد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با کاهش 15 هزار و 726 واحدی که معادل 0.7 درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 245 هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر اما قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام نزول بیشتری را به خود دیدند؛ به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز 10 هزار و 381 واحد که معادل 1.35 درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح 759 هزار و 827 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، حجم معاملات را 11 میلیارد و 200 میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 176 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

مانند روند روز معاملاتی گذشته ورود و خروج پول حقیقی، این عدد در روز جاری منفی بود. به طوری که در پایان بورس امروز حدود 553 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد، اینکه تا لحظه تنظیم این گزارش حدود 674 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شده است.  

بیشترین ارزش معاملات خرد

در جریان معاملات امروز سه سهم ذوب، فزر و خودرو بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های ذوب، شستا و خودرو به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ولکار با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، لابسا نیز با افت 6.99 درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های فزر، سرچشمه و نوری تعلق گرفت. همچنین در جریان معاملات امروز سهم‌های سرچشمه، سپیدار و واعتبار ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که پول هوشمند از نمادهای کرومیت، وبانک و وساپا خارج شده است.

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های کهرام، گنگین و وارس رقم خورد. همچنین جم در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد کیا بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نام:
ایمیل:
* نظر: