کد خبر: ۴۴۲۹۸
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
حداقل دستمزد کارگران در سال آینده ۱۱۸هزار تومان بیشتر شد
تجارت آنلاین: سه ماه کشمکش و یک جلسه تا ساعت شش صبح برای 118 هزار تومان افزایش حقوق و البته ثابت ماندن حق مسکن 40 هزار تومانی و بن کارگری! شاید اگر کارگران هم مثل تحریم و .. دلواپس داشتند همه روزنامه ها تیتر می زدند هیاهوی بسیار برای هیچ!
هیاهوی بسیار برای هیچ
تجارت آنلاین: سه ماه کشمکش و یک جلسه تا ساعت شش صبح برای 118 هزار تومان افزایش حقوق و البته ثابت ماندن حق مسکن 40 هزار تومانی و بن کارگری! شاید اگر کارگران هم مثل تحریم و .. دلواپس داشتند همه روزنامه ها تیتر می زدند هیاهوی بسیار برای هیچ!  
در پی افزایش ۱۴.۵ درصدی حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۶، پایه حقوق کارگران ۱۱۸ هزار تومان افزایش یافت و به ۹۳۰ هزار تومان رسید.
به گزارش تجارت آنلاین، اعضای شورای عالی کار در جلسه بامداد روز چهارشنبه که تا ساعت ۶ صبح به طول انجامید در خصوص افزایش ۱۴.۵ درصدی حداقل مزد کارگران و مشمولان قانون کار به توافق رسیدند.
این جلسه علاوه بر افزایش مزد حداقل بگیران، مصوبه دیگری هم داشت که افزایش ۱۲ درصدی سایر سطوح مزدی به میزان آخرین مزد سال ۱۳۹۵ به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال بود.
شورای عالی کار در مورد دیگر آیتم های بسته مزد از جمله حق بن خواربار و حق مسکن به توافق جدیدی دست نیافت و لذا از ابتدای فروردین ماه سال ۱۳۹۶، ‌ مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزشی موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار، بدون تغییر ماهیانه ۱۱۰ هزار تومان از سوی کارفرمایان پرداخت می‌شود و حق مسکن نیز کماکان ۴۰ هزار تومان خواهد بود.
بر اساس مصوبات دویست و شصت و سومین جلسه شورای عالی کار، حداقل مزد در سال ۱۳۹۶روزانه ۳۰۹ هزار و ۹۷۷  ریال تعیین شد و سایر سطوح مزدی از ابتدای سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۲ درصد آخرین مزد سال ۱۳۹۵ به اضافه روزانه ۶۷۶۸ ریال افزایش پیدا کرد.
با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طبقه‌بندی مشاغل و نیز مزد ثابت کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷ تومان کمتر شود.
پایه سنوات در سال ۱۳۹۶ در خصوص کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار هم که دارای یکسال سابقه کار بوده یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۷ هزار ریال تعیین شد.
نرخ پایه (سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ مبلغ ۲۲ هزار و ۶۰۰  ریال همانند سال گذشته و برای سایر گروه‌ ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد.
به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۵ میزان مقرر در این بند تعلق می‌گیرد.
در همین راستا علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) گفت: اگرچه افزایش مزد 96 در مقایسه با سنوات گذشته بهتر بوده است اما بازهم خواسته اصلی گروه کارگری برآورده نشد درنتیجه به دلیل تامین نشدن هزینه‌های زندگی خانواده‌های کارگری نمی‌توانیم از عدد نهایی مزد 96 اعلام رضایت کنیم.
وی با بیان اینکه افزایش مزد سال 96 درنهایت نتیجه یک جلسه 14 ساعته گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولتی بود، گفت: توقع داشتیم که برای سال 96 بتوانیم دستمزد سال 96 را براساس سبد هزینه 2 میلیون 489 هزار تومانی که پیش از این توسط نمایندگان دولت در کارگروه مزد 96 تعیین شده بود؛ افزایش دهیم.
این فعال صنفی کارگری با بیان اینکه در محاسبات مزدی امسال گامی در جهت نزدیک شدن درآمد کارگران به سبد هزینه‌های زندگی برداشته شده است، ادامه داد: اگرچه این انتظار کارگران محقق نشد اما گروه کارگری شورایعالی کار مرکب از همه اعضای اصلی و مشاور توانست در اقدامی هماهنگ این سبد را در نزد شرکای اجتماعی کارفرمایی و دولتی به عنوان مبنا و استاندارد محاسبات مزدی جلسات پیشروی شورای عالی کار قلمداد کند.
وی گفت: براین اساس می‌توان به رسمیت شناخته شدن این سبد را دستاوردی مهم به نسبت سنوات گذشته قلمداد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار