کد خبر: ۴۸۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳
"اگر شما نبودید بابک زنجانی همان ارزفروش ورشکسته باقی می ماند!"
نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی پایان یافت و قرار شد ادامه رسیدگی به فردا موکول شد.
مشروح اولین جلسه دادگاه جعبه سیاه پرونده فساد نفتی

جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی صبح امروز برگزار شد.

به گزارش تجارت آنلاین از مهر، دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی صبح امروز برگزار شد.حکم اعدام این  دو متهم پیشتر در دیوان عالی نقض شده بود و به همین دلیل پرونده به شعبه ۲۸دادگاه عمومی و انقلاب تهران به عنوان شعبه هم عرض ارسال شد.

رسیدگی به این پرونده که پیشتر و در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به عهده قاضی ابوالقاسم صلواتی بود،اکنون به قاضی مقیسه رسیده است.

متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی که از دی ماه سال گذشته علاوه بر بازجویی های قضایی،در اختیار وزارت اطلاعات نیز قرار داشتند،صبح امروز در شعبه ۲۸دادگاه انقلاب برای رسیدگی به اتهاماتشان حضور یافتند.

پیشتر شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بابک زنجانی متهم اصلی، مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده نفتی را پس از برگزاری ۲۶ جلسه محاکمه، مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در ارتباط با بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تأیید و در ارتباط با دو متهم دیگر نقض شد.

 نجفی در اولین جلسه رسیدگی به  اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با قرائت کیفرخواست صادره گفت: حسب اظهارات بابک زنجانی مهدی شمس محموله های نفتی را تحویل داده بود و به جای بازگرداندن عواید حاصل از فروش این مبلغ را هزینه کرده است. درسال ۹۱ نیز مکاتبه ای بین این دو متهم انجام می شود که شرح آن در سندی به دادگاه ارائه شده است. در این مکاتبه که ایمیلی بوده است، شمس به بابک زنجانی گفته بود که مبالغی را تحت عنوان حق الزحمه مطرح کند.

وی خاطرنشان کرد: حسب ایمیل ارسالی از این شخص، ۴۰۲ میلیون دلار از پول نفت را دریافت کرده و طبق اظهارات بابک زنجانی، تمامی آن را هزینه کرده است.

نماینده دادستان تهران با ارائه ارقامی  اظهار داشت: مهدی شمس، عواید حاصل از فروش نفت را هزینه کرده است به طوری که مبلغ ۲۳۵ میلیون دلار بابت خرید سهام شرکت «اونوایر» ۳۳ میلیون دلار خرید هواپیما، ۲۹ میلیون دلار بابت خرید سه فروند ایرباس ۳۲۰، ۲۵ میلیون دلار بابت خرید ۵ فروند هواپیمای آرجی، ۵۰ میلیون دلار بابت نگهداری محموله ها برای علیرضا زیباحالت منفرد، ۵۰ میلیون دلار جهت هزینه های کشتی ها و همچنین ۱۰۰ میلیون دلار به حساب های مختلف بنکرز هزینه کرده است.

نجفی افزود: متهم ردیف دوم به جای ریختن پول ها به حساب «اچ کی» به گفته بابک زنجانی این مبالغ را هزینه کرده است و این در حالی است که مهدی شمس شناخت کامل از بابک زنجانی داشته است و از سوابق بانکی و همچنین گذشته این فرد مطلع بوده است.

 

*کمک مهدی شمس به تطهیر اموال ناشی از جرم

نماینده دادستان تهران با بیان اینکه مهدی شمس از افرادی است که در تطهیر اموال ناشی از جرم به بابک زنجانی کمک کرده است خاطرنشان کرد: در این میان نقش مهدی شمس در تطهیر اموال ناشی از جرم بسیار پررنگ بوده است. چرا که وی در تحویل محموله های نفتی نقش مهمی را بر عهده داشته است.

نجفی ادامه  داد: مهدی شمس محموله های نفتی را  گرفته، به فروش رسانده با همکاری زنجانی عواید حاصل از فروش آن را هزینه کرده است.

وی تصریح کرد: مبالغ پرداختی به شمس از منابع شرکت نیکو بیش از یک میلیارد و ۲۸۳ میلیون دلار از بانک فرث مالزی به خزانه داری ترکیه، ۹ میلیون دلار، منابع سایر مشتریان ۱۴۰ میلیون درهم و از طریق سورینت ۵ میلیون یورو پرداخت شده است. بنابراین می توان گفت ۶۹ میلیون دلار تنها از طریق شرکت ها و اشخاص به مهدی شمس داده شده است.

نماینده دادستان تهران با اشاره به نامه چهار وزیر دررابطه با معاملات نفتی بابک زنجانی گفت: وجوه ناشی از ارزها در سال ۹۱، بعد از مصوبه ۷/۴/۹۱ بانک مرکزی و چهار وزیر در بخش های مذکور هزینه شده است.

نجفی به یکی از قراردادهای فیمابین زنجانی و شمس اشاره و تصریح کرد: مفاد این قرارداد پیرامون شرکت اونورایر هواپیماهای آرجی، کشتی های نفت کش و باربری و همچنین خرید هتل بوده است.

 

*اقدامات شمس، اخلال در نظام اقتصادی و کلاهبرداری و پولشویی است

وی الزامات متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی را اخلال در نظام اقتصادی عنوان کرد و افزود: اقدامات مجرمانه شمس و زنجانی با توجه به وضعیت اقتصادی دوران تحریم بی تردید موجب اختلال در نظام اقتصادی بوده است و با همین استدلال وی متهم است.

نماینده دادستان تهران اظهار داشت: طبق ماده ۲ قانون نظام مبارزه با اخلالگران و با توجه به اتهاماتی از جمله فساد فی الارض، مشارکت در کلاه برداری ۱.۲ میلیارد یورویی، مشارکت در پولشویی و طبق ماده ۴۴ قانون مجازات اسلامی و همچنین ماده ۲ قانون تشدید مبارزه با اخلالگری، ماده ۲ قانون مبارزه با پول شویی، بندهای الف و ج قانون مجازات اخلالگران و با رعایت به مواد ۷، ۴ و ۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ دادستانی درخواست مجازات و مچنین مصادره اموال متهم را دارد.

 

*متهمان نفتی پشیمان نیستند

نجفی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از گذشت دو سال از بازداشت، متهمان هیچ تنبهی در رفتار خود نشان ندادند و گویا پشیمان نیستند.

حجت الاسلام مقیسه در ادامه دادگاه با اشاره به نقش موثر متهم ردیف دوم در شکل گرفتن فساد نفتی گفت: آقای شمس نقش بسیار موثری در تشکیل باند فساد نفتی به همراه متهم ردیف سوم در بزرگ جلوه دادن بابک زنجانی داشتند.

وی افزود: این افراد به عنوان اخلالگران نظام اقتصادی فساد عظیمی در نظام اقتصادی کشور ایجاد کردند.

قاضی پرونده خطاب به متهم ردیف دوم گفت: شما فرد بسیار موثری در ایجاد فساد بودید. شخص شما کسی بود که تمام محموله های نفتی را دریافت کرده و پول ها را در اختیار گرفتید.

مقیسه ادامه داد: مشخص شده است که زنجانی فردی بوده که به همراه شما، فساد بزرگ نفتی را رقم زده است. این فساد در زمانی رخ داده بود که نظام وجوهی را برای راه اندازی پروژه های نفتی هزینه کرده بود اما شما و باند شما باعث شدید که پروژه های نفتی روی زمین بماند.

 

*باند زنجانی غارتگران بیت المال هستند

وی خاطرنشان کرد: شما و افرادی غیر از شما که همگی عضو یک باند هستید در غارت بیت المال سهیم هستید چه جوابی دارید؟

 

*اگر شمس و فلاح نبودند، زنجانی ارز فروش ورشکسته باقی می ماند

قاضی پرونده گفت: اگر متهم ردیف دوم و سوم نبودند تا بابک زنجانی را بزرگ نکنند این فرد یک ارزفروش و همچنین یک ورشکسته باقی می ماند.

قاضی مقیسه با ابراز ناامیدی از رفتارهای متهمان در سه سال اخیر گفت: اگر چه این متهمان در بازداشت موقت اعلام کردند که پول ها را برمی گردانند، اما هیچ همکاری نداشته و نخواهند داشت، بنابراین اگر متهم ردیف دوم و سوم نبودند، بابک زنجانی هیچ گاه به اینجا نمی رسید.

وی افزود: متاسفانه مسئولان وقت و مربوطه نیز در این میان فریب شما متهمان را خوردند. البته شرایط تحریم و اوضاع خاص اقتصادی را نیز نباید کتمان کرد.

 

*باند زنجانی پول سه ماه یارانه کشور را به غارت برد

رئیس دادگاه خطاب به متهم ردیف دوم گفت: شما و شرکایتان غارتگر بیت المال بودید، چرا که عمل شما کمرشکن و ضعیف‌کُش بود، بطوریکه پول یارانه سه ماه این مملکت را به غارت بردید.

مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی پس از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان، اظهارداشت: کیفرخواست قرائت شده همان کیفر خواست سابق بود، با این حال بنده در این چند وقت اخیر هیچ دیداری با وکلای خود نداشتم به همین منظور از مقامات دادگاه تقاضا دارم که فرصتی برای ملاقات با وکلا در اختیار من قرار دهند.

قاضی مقیسه در واکنش به سخنان متهم، گفت: دیوان عالی هیچ نکته جدیدی درباره  کیفرخواست نداشته است و اتهامات همان اتهامات سابق است با این حال باید بگویم وکلایتان هفته ها در رفت و آمد بودند و آمادگی دفاع از شما را دارند بنابراین وقت دادگاه را تلف نکنید.

وی افزود: به فردی که تبدیل کننده ارز بود کمک کردین و باعث شدید که بابک زنجانی فردی بزرگ جلوه داده شود، شما در غارت اموال بیت المال نقش موثری داشتید از خودتان چگونه دفاع می کنید.

در ادامه شمس گفت: گویا ما از پیش محاکمه شدیم، اما این درحالی است که فرض بر برائت است اما با این سخنان شما فرض بر محکومیت است.

 

*اتهام  به دادگاه نزنید

قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان متهم ردیف دوم، گفت: شما در حال حاضر به دادگاه اتهام جدیدی زدید و اینکه از پیش محاکمه شدید ادعای شماست. شما در این چند سال اخیر بارها در کنار زنجانی و فلاح اعلام کرده اید که همکاری می کنم اما هیچ همکاری نکردید.

در ادامه شمس افزود: دو سال و نیم انفرادی بودم و پس از مدت ها تحمل مرارت و حبس در انفرادی و تعطیل شدن شرکت ها و فرار پرسنلم امروز قصد ندارم مظلوم نمایی کنم چرا که با آبروی من نیز بازی شده است.

وی با اشاره به اینکه دفاعیاتی پیرامون اتهام اخلال در نظام اقتصادی مطرح است به نماینده دادستان، گفت: این پرونده دارای ابعاد عظیم اقتصادی است و شرایط اضطرار کشور در نظر گرفته نشده است اما به رابطه کارگزاری فی مابین من و آقای بابک زنجانی هیچ اشاره ای در کیفرخواست نشده است.

شمس با انتقاد از اینکه تمامی کیفرخواست بر اساس اظهارات نوشته شده است، گفت: تمام ادعای کیفرخواست بر اساس اظهارات است ۹۱ بار بابک زنجانی را کذاب عنوان کردند اما امروز که به من که رسید بر اساس گفته های ایشان که معتقدند صدق است مرا محکوم می کنند.

وی با بیان اینکه به یکباره از لندن روانه زندان اوین شدم، اظهار کرد: بنده خودم دکترای اقتصاد دارم و اینکه عدد بدهی من طبق گفته کیفرخواست برابر با بدهی بابک زنجانی به شرکت HK تصادف یک در بی نهایت است و چطور می شود که این دو عدد یکسان شود.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف دوم سوال کرد، آقای مهدی شمس شما چرا واضح نمی گویید که بدهکار هستید یا طلبکار، اگر بدهکار هستید میزان بدهی شما چقد راست؟

شمس در پاسخ به نجفی نماینده دادستان گفت: من هیچ بدهی نداشتم علاوه بر این باید بگویم هیچ نفتی هم نفروختم.

 

*هر لندن نشینی که مقابل نظام باشد،اوین نشین می شود

قاضی مقیسه در واکنش به صحبت های شمس مبنی بر اینکه من به یکباره از لندن راهی اوین شدم، گفت: هر لندن نشینی که قدمی مقابل نظام بردارد، اوین نشین می شود.

قاضی مقیسه افزود: متاسفانه شما به مسئولان نظام طوری القا کردید که شرکتی که به آن نفت فروخته اید شرکت معتبری است و متاسفانه این مسئولان بدون تحقیقات لازم در این خصوص قدم برداشته اند.

وی تصریح کرد: مسئولان گول شما را خوردند و تحقیق نکرده در دام شما افتادند. متاسفانه این در حالی است که بانک کنت که بارها از آن نام بردید به هیچ وجه بانک نیست و یک موسسه است، بنابراین باید گفت که در شناخت و معرفی شرکت ها و بانک ها به مسئولان اغراق کرده اید و از بابک زنجانی و شرکت های وابسته به آن غولی ساخته اید که مسئولان فریب بخورند.

قاضی پرونده افزود: متاسفانه در آن دوران مسئولان فکر می کردند به جز شما مغز متفکری نیست.

شمس در ادامه و در واکنش به کیفرخواست قرائت شده گفت: رقمی بهمن پرداخت نشده است که بخواهم بدهکار باشم. متاسفانه مستندسازی هایی انجام شده که در تاریخ حسابداری جزو عجایب است.

در ادامه قاضی مقیسه در واکنش به این سخنان متهم ردیف دوم فساد نفتی سئوال کرد: چه کسی سندسازی کرده است؟ مهدی شمس در پاسخ گفت شرکت سورینت قشم که وابسته به آقای زنجانی بوده است. سپس رئیس دادگاه در واکنش به این سخنان متهم نفتی گفت: شما چطور مدعی هستید، در حالی که می دانیم شما در کنار آن دو متهم دیگر جزو سهامداران این شرکت هستید. من در همان دورانی که شما بازداشت موقت بودید بارها از شما خواستم که پول بیت المال را برگردانید، چرا که باند بابک زنجانی که شما عضو آن هستید، پول ها را به غارت برده اید.

قاضی پرونده افزود: در همان دوران بازداشت موقت به آقای فلاح متهم ردیف سوم هم گفتم که آقای فلاح شما جزو نیروهای این نظام بودید، سعی کنید اموال به سرقت برده شده را به بیت المال باز گردانید. هم شما (شمس) و هم متهم ردیف سوم در آن زمان بارها اعلام کرده اید که باشد، همکاری می کنیم.

قاضی مقیسه با بیان اینکه بعید به نظر می رسد این متهمان توبه کنند، گفت: بعید به نظر می رسد که شما آقای شمس و باندتان بخواهید همکاری کنید و بخواهید این نظام به حق را یاری نمایید.

 

*بابک زنجانی با وزیر نفت رفاقت داشت/ من به نظام خدمت کردم

متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی خطاب به نماینده دادستان و قاضی دادگاه گفت: به نظر خودم خدمت کردم واسناد آن هم مشخص است و اگر ریال برداشتم، چرا از من برای رفع مشکلات نفتی کمک گرفته شد.

وی افزود: آقای (ی) و آقای (ج) در آن زمان از من خواستند که مشکل شرکت نفتی فال را حل کنم، پس آنها به من اعتماد داشتند. من نمی دانم چرا شما می گویید من بابک زنجانی را به مجموعه نفت معرفی کردم. مشخص است که خود زنجانی با وزیر نفت رفاقت داشت.

در ادامه نجفی نماینده دادستان اعلام کرد: آقای (و. د) از مسئولان نفتی در تاریخ ۱۳۹۳.۷.۱۷ اعلام کردند که آقای شمس زاده در معرفی بابک زنجانی به مجموعه نفت، وی را فردی باهوش عنوان کرد.

نماینده دادستان تصریح کرد: در تاریخ ۱۳۹۳.۷.۱۹ آقای مهدی شمس در بازجویی های خود اعلام کردند که بابک زنجانی را به آقای (و. د) که یکی از دوستانشان است معرفی کرده اند و گفتند زنجانی را نزد ایشان بردم و گفتم که این فرد می تواند مشکلات نفتی را حل کند.

 

*کسی که چهار وزیر تاییدش می کند، من چرا معرفی کنم؟

متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی با بیان اینکه بابک زنجانی را چهار وزیر تایید کرده اند، گفت: کسی که چهار وزیر او را تایید کرده اند، من چه کاره ام که بخواهم امکان سنجی کنم؟

در ادامه قاضی پرونده در واکنش به این سخنان متهم گفت: شما و فلاح دو نیروی مرتبط با وزرا بودید به گونه ای که بابک زنجانی را هم فردی باهوش و حلال مشکلات معرفی کردید.

در ادامه مهدی شمس در واکنش به این سخنان قاضی پرونده گفت: من خودم از مسئولان دولتی نظام بودم و باید بگویم که چرا مسئولان تحقیق لازم را نکردند، آقای خودشان تصمیم گرفتند و پولی هم به بابک زنجانی دادند. من در پنج سال اول دولت احمدی نژاد اصلا در ایران نبودم.

وی افزود: من مسئول امور بانکی بابک زنجانی نبودم، بلکه مسائل مرتبط با حمل و نقل محموله های نفتی با من بود و از معاملات بانکی این فرد هم هیچ اطلاعی نداشتم.

قاضی مقیسه در ادامه و با بیان اینکه پنج محموله نفتی در اردیبهشت ۹۲ به مالزی منتقل شد و این در حالی است که متهم چهارم یعنی زیباحالت منفرد به شما گفته بود که این محموله ها به فروش نمی رود آنها را برگردانید، چرا شما محموله ها را فروختید، گفت: منفرد به بابک زنجانی گفت و زنجانی هم به من اعلام کرد، اما باید بگویم شرکت فال در این میان دزدی هایی را انجام داده است. من نفت را از مالزی به شرکت فال داده و رسید دریافت کردم و خود این شرکت مذکور محموله های نفتی را فروخته است.

وی افزود: شرکت نفتی فال بدون اجازه ۵۰۰ میلیون هم به شرکت های وابسته به زنجانی پرداخت کرده است.

در ادامه مهدوی، نماینده شرکت نفت خطاب به دادگاه گفت: متاسفانه ال سی های غیرواقعی به شرکت نفت داده شد و بیش از ۴۰۰ میلیون دلار هم از شرکت نفتی فال گرفته شد. بارها در دادگاه های ترکیه حضور یافته تا اموال به غارت رفته شرکت نفت را بازگردانم.

 

*وزارت اطلاعات در سال ۹۱:از فروش نفت به زنجانی نگرانیم     

در ادامه وکیل متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی خطاب به دادگاه گفت: در مرداد ۹۱ مقارن با فروش محموله های نفتی استعلاماتی وزیر نفت از وزارت اطلاعات انجام داد و وزارت اطلاعات هم حسب نامه ۵۳۶/س ص در تاریخ ۱۳۹۱.۵.۲۵ از فروش نفت به بابک زنجانی اعلام نگرانی می کند.

در ادامه قاضی پرونده خطاب به وکیل شمس گفت: به رغم معرفی چهره غارتگری بابک زنجانی و سوابق بد ایشان و تغییر نام های متعدد این فرد، بعد از اعلام نگرانی وزارت اطلاعات، مهدی شمس و حمید فلاح، بابک زنجانی را فردی مورد اعتماد برای مسئولان و نظام معرفی می کنند و مسئولان فریب این سخنان را می خورند.

 

*جعبه سیاه نیامد

 گمانه زنی ها برای حضور زیبا حالت منفرد متهم تازه دستگیر شده پرونده بابک زنجانی در دادگاه امروز مطرح بود.

وی که چند ماهی است دستگیر شده تحت بازجویی های وزارت اطلاعات قرار داد و طبق گمانه زنی ها قرار بود امروز حضور یابد. با این حال،زیبا حالت منفرد به دلیل عدم تکمیل کیفرخواست و قرار داشتن در مرحله تحقیقات در جلسه امروز دادگاه حضور نیافت.

جلسه آتی این دادگاه فردا در دادگاه انقلاب برگزار می شود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار