کد خبر: ۵۵۰۶۹
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
شمارش معکوس برای ترکیدن حباب قیمتی در بازار خودرهای وارداتی
به دنبال قول وزیر صنعت در ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو ، سایت ثبت سفارش برای تویوتا باز شد تا شمارش معکوس برای ترکیدن حباب قیمتی در بازار خودرهای وارداتی آغاز شود.
ثبت سفارش خودرو آزاد شد
به دنبال قول وزیر صنعت در ابلاغ دستورالعمل جدید واردات خودرو ، سایت ثبت سفارش برای تویوتا باز شد تا شمارش معکوس برای ترکیدن حباب قیمتی در بازار خودرهای وارداتی اغاز شود.
حدود 6 ماه از بسته شدن سایت ثبت سفارش واردات خودرو می‌گذرد و در نهایت پس از انتقادات بسیار به این موضوع روز گذشته وزیر صنعت در جلسه کمیسیون اصل 90 از ابلاغ دستور العمل جدید ورادات خودرو در روز جاری خبر داد. اعلام همین موضوع قفل سایت ثبت سفارش را باز کرد، هر چند تا این ساعت خبری از ابلاغ دستورالعمل واردات خودرو نیست اما سایت ثبت سفارش برای شرکت تویوتا باز شده است.
در همین رابطه با آغاز مجدد ثبت سفارش جدید برای واردات خودرو کارشناسان معتقدند شاهد ترکیدن حباب قیمتی و کاهش نرخ این محصولات در بازار خواهیم بود.
وزارت صنعت، معدن و تجارت از تیر ماه امسال با هدف ساماندهی واردات خودرو، ثبت سفارش جدید برای واردات این محصول را متوقف کرد.
این اقدام اگرچه تاثیری بر روند واردات خودروهای ثبت سفارش شده در پیش از این تاریخ به کشور نداشت و حتی در هشت ماهه نخست امسال نیز واردات خودرو بیش از مدت مشابه سال گذشته بود اما باعث شد برخی واردکنندگان خودرو با هدف سودجویی و همچنین فشار بر دولت، عرضه خودروهای وارداتی به بازار را متوقف کنند.
این موضوع به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار خودروهای وارداتی و افزایش حباب‌گونه‌ و جهشی قیمت خودروهای وارداتی در چند هفته اخیر را به دنبال داشت تا جایی‌که به گفته فعالان بازار خودرو در یکی دو هفته گذشته خودروهای وارداتی قیمت دقیق و مشخصی در بازار نداشته و فروشندگان قیمت‌های مختلف و به اصطلاح "پرتی" را برای این محصول عنوان می‌کردند.
این در حالی بود که مجتبی خسروتاج - رییس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، چندی پیش در نشست خبری اخیر خود تاکید کرد:" در هشت ماهه امسال ۵۴ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۶ درصد یعنی ۹۰۰۰ دستگاه افزایش داشته است".
فعالان بازار خودروهای وارداتی معتقدند باز شدن مجدد ثبت سفارش باعث از بین رفتن جو روانی افزایش قیمت‌ها و همچنین آغاز مجدد عرضه این محصولات از سوی واردکنندگان خواهد شد بنابراین در روزهای آینده باید شاهد ترکیدن حباب قیمتی خودروهای وارداتی و روند کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم.
ثبت سفارش خودرو آزاد شد

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار