کد خبر: ۷۰۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۶
مدیرعامل بانک مسکن که صبح امروز میزبانی نشست شورای هماهنگی مسکن را برعهده داشت، با ارایه گزارشی خطاب به وزیر راه و شهرسازی و معاونین او، از رشد 30 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن طی 8 ماه اول امسال خبر داد.
رشد 30 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکنبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، صبح امروز یکی دیگر از جلسات دوره ای شورای هماهنگی مسکن که به ریاست وزیر راه و شهرسازی برگزار می شود، تشکیل شد و محل برگزاری آن در ساختمان مرکزی بانک مسکن بود.
در این جلسه ابوالقاسم رحیمی انارکی اعلام کرد: تسهیلاتی که بانک مسکن در 8 ماه اول سال 97 به انواع متقاضیان تسهیلات خرید، ساخت، جعاله و ... در بخش مسکن پرداخت کرد، 30 درصد نسبت به مدت مشابه در سال 96 افزایش داشته است.
مدیرعامل بانک مسکن گفت: در 8 ماه اول امسال 13 هزار و 290 میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد. این میزان تسهیلات به لحاظ تعداد رقمی معادل 380 هزار و 398 فقره بوده است. در این مدت، میزان تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن از رشد 45 درصدی برخوردار شده که علت این میزان رشد چشمگیر طیفی از انواع تسهیلات خرید مسکن همچون تسهیلات اوراق، تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم و سایر تسهیلات خرید است.
رحیمی انارکی در ادامه گزارش خود، درباره تامین مالی طرح مسکن مهر از ابتدا تا کنون نیز گفت: کل تعهدات بانک مسکن در طرح مسکن مهر 55 هزار و 538 میلیارد تومان است که تا کنون معادل 53 هزار و 150 میلیارد تومان، قرارداد با پیمانکاران و سازنده ها در این طرح منعقد شده و از این رقم، متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه ها، تا کنون 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
رحیمی انارکی درباره مشکلات تامین مالی مسکن نیز به شکاف زمانی بین طول ماندگاری سپرده ها و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: به طور متوسط 8 سال طول می کشد تا تسهیلات پرداختی در بخش مسکن، بازپرداخت شود اما در مقابل، ماندگاری سپرده ها در بانک، یکسال است.
رحیمی انارکی، یک راه حل افزایش منابع مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات مسکن را انتشار اوراق رهنی در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: بانک مسکن این ظرفیت را دارد که حداقل 50 هزار میلیارد تومان از 100 هزار میلیارد تومان مانده تسهیلاتی خود را به اوراق رهنی تبدیل کند و بازار رهن ثانویه شکل بگیرد تا منابع جدید از این محل تامین شود اما مشکل در این مسیر، ما به التفاوت نرخ سود این تسهیلات با نرخ سود جذاب برای فروش اوراق رهنی است. در این زمینه لازم است با حمایت دولت، یارانه نرخ سود در نظر گرفته شود.
مدیر عامل بانک مسکن در خاتمه گزارش خود گفت: از ابتدای تاسیس بانک مسکن در 80 سال پیش که ابتدا با نام بانک رهنی فعالیت خود را آغاز کرد تا کنون، حدود 9 میلیون و 500 هزار خانوار در کشور با تسهیلات این بانک، خانه دار شدند.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، در نشست امروز شورای هماهنگی مسکن، طرح خرید اعتباری مصالح ساختمانی با کمک بانک مسکن نیز مطرح شد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدلی برای تامین مالی زنجیره تامین تهیه کرده است که آن را به بانک مسکن ارایه کرده است. وزیر راه و شهرسازی در این باره اعلام کرد: این طرح باید هر چه سریعتر به تصویب برسد چون در بازار مسکن، تقاضا برای این طرح زیاد است و کمک زیادی می تواند به بخش مسکن کند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین قرار است سالانه 100 هزار واحد مسکونی در مناطق شهری برای تامین مسکن ارزان قیمت احداث کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: