کد خبر: ۷۲۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
افشاگری دانشجویان شریف از دستکاری در جواب های مسابقه گلزار
هنوز تکلیف دخالت صورت گرفته در جابه‌جایی آراء مردمی جشنواره جام جم به نفع مسابقه «برنده باش» مشخص نشده که تعدادی از حاضران در این مسابقه، از یک دستکاری دیگر در این مسابقه پرده برداشتند.
یک حاشیه عجیب دیگر در برنامه
فارس نوشت: هنوز تکلیف دخالت صورت گرفته در جابه‌جایی آراء مردمی جشنواره جام جم به نفع مسابقه «برنده باش» مشخص نشده که تعدادی از حاضران در این مسابقه، از یک دستکاری دیگر در این مسابقه پرده برداشتند.
۴ نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با دیدن جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی مسابقه تلویزیونی «برنده باش» به صرافت افتادند که هم خودشان را بیازمایند و هم اگر شد، پولی از بابت برنده شدن به دست آورند.
همین سودا، آنها را دست به کار کرد تا استارت حضور در مسابقه «برنده باش» را بزنند؛ غافل از اینکه ماجرا قرار نیست آن طور که آنها فکر می‌کنند، رقم بخورد. سرنوشت متفاوت این بچه‌های نخبه باعث شد تا سیدمهدی میرخوشحال، محمد آقایی، محمد رائف و نیما احمدخانی چهار دانشجوی رشته‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف که یکی از دوستانشان به نام کیوان مرادپور در مسابقه برنده باش حضور یافته به فارس بیایند و درباره یک «مورد عجیب» سخن بگویند.

*یک هفته بی‌خوابی برای شرکت در «برنده باش»
سیدمهدی میرخوشحال، اولین کسی است که لب به سخن می‌گشاید: ما چهار همکلاسی از شهرهای مختلف هستیم که با هم در یک خوابگاه زندگی می‌کنیم. از آنجایی که مسابقه برنده باش برایمان جذاب بود، تصمیم گرفتیم در آن حضور پیدا کنیم. پس اپلیکیشن مسابقه را نصب و از سوال‌های رایگان شروع کردیم. کم کم و پس از پاسخ دادن به چند سوال متوجه شدیم که اگر بخواهیم به مرحله هشت نفر پایانی صعود کنیم، راهی جز این نداریم که باید روی موضوع متمرکز شویم. در ادامه گروه چهار نفره‌ای تشکیل دادیم و به مدت یک هفته با برنامه‌ریزی به سؤالات پاسخ دادیم. شیوه‌مان هم این بود که هر ۶ ساعت گوشی موبایل دست یک نفر بود و او به سوالات پاسخ می‌داد.
این دانشجوی گیلانی می‌افزاید: از این طریق از دور مسابقات خارج نمی‌شدیم و می‌توانستیم به مراحل بالاتر راه پیدا کنیم. در نهایت هم دوست ما توانست به عنوان نفر ششم از گروه خود بالا بیاید. یک روز در آذرماه از برنامه تماس گرفتند و گفتند که فردا برای حضور در مسابقه به این نشانی بیایید؛ یک شرکت‌کننده و ۴ نفر همراه. چون کیوان اطلاعات عمومی بالاتری نسبت به ما داشت، او را برای حضور در مسابقه انتخاب کردیم.

*سؤالی با ۴ گزینه غلط!
میرخوشحال می‌گوید: روز مسابقه، کیوان به عنوان نفر اول از گروه خود اعلام شد که متوجه نشدیم پس نفرات قبل از ما چه شدند و چرا او اولین شرکت کننده گروه خود معرفی شد؟ پرسش‌ها آغاز شد تا اینکه سوالی مبنی بر اینکه «دروازه بان چند ثانیه می‌تواند توپ را نگه دارد» در مسابقه مطرح شد. جواب این سوال ۶ ثانیه است، اما در پاسخ‌هایی که روز مسابقه به نمایش درآمد، گزینه ۶ ثانیه وجود نداشت. ما آن لحظه متوجه این موضوع شدیم اما به دلیل اینکه نمی‌خواستیم نظم مسابقه را به هم بزنیم و از طرفی فکر نمی‌کردیم در مسابقه «برنده باش» گزینه غلط وجود داشته باشد، سکوت کردیم. کیوان که شرکت کننده بود، عدد ۵ را با فرض اینکه این عدد نزدیک‌ترین عدد به گزینه ۶ است، انتخاب کرد، اما چون اشتباه بود، از دور مسابقات حذف شد. پس از پایان ضبط، اعتراض خود را به عوامل برنامه اعلام کردیم. اما آنها گفتند: همان موقع باید به ما اعلام می‌کردید که گزینه درست در میان این گزینه‌ها وجود ندارد.
وقتی پذیرفتند پاسخ‌ها اشتباه بوده، از ما خواستند که موضوع را رسانه‌ای نکنیم و چون دوست ما در مرحله سوال ۵ میلیون تومانی حذف شده بود، تهیه کننده گفت من فرض می‌کنم که دوست شما تا این مرحله را درست پاسخ داده و جایزه این مرحله را به او می‌دهم و شما هم این موضوع را رسانه‌ای نکنید. اما در نهایت این اتفاق نیفتاد و دوست ما را سر کار گذاشتند.
این دانشجو در پاسخ به این سوال که چرا کیوان مرادپور که خودش در مسابقه شرکت کرده و این اشتباه رخ داده، در این باره سکوت کرده و خودش ماجرا را بیان نمی‌کند؟ تصریح کرد: طرف حساب مسابقه، شرکت‌کننده است و کل تیم پول خرج کرد. ما هم اعتراض داریم. اما چرا دوست ما خودش اعتراض نمی‌کند به این خاطر است که قبل از برنامه تعهدهای بسیاری از او گرفته‌اند که شما هر اتفاقی در برنامه افتاد، حق شکایت از برنامه ما را نداری و حق نداری در رسانه چیزی را بیان کنی. حتی وقتی به تهیه‌کننده برنامه مراجعه کردیم، چند بار آن تعهدات را یادآور شد و گفت که از شرکت‌کننده، امضا گرفته است! به همین دلیل دوست من در این باره حرفی نزده و سکوت کرده است. ولی ما مهمان بودیم و تعهدی هم نسبت به برنامه نداریم.

*تغییر گزینه غلط به درست روی آنتن تلویزیون
او همچنین درباره اینکه در نهایت این قسمت چطور روی آنتن رفت و آیا مخاطبان متوجه این اشتباه در پاسخ سوال نشدند، می‌گوید: تهیه کننده به ما گفت که سوال با همین چهار گزینه و بدون گزینه درست پخش خواهد شد، اما روزی که مسابقه پخش شد، گزینه ۴ ثانیه که روز مسابقه درست بود، ادیت و تصحیح شد و همان گزینه ۶ ثانیه را مخاطبان دیدند. آن چیزی که روی آنتن رفت، دوباره تدوین شده بود. حتی هنگام اعلام گزینه‌ها که همیشه دوربین روی چهره محمدرضا گلزار است، این بار روی جمعیت بود.
میرخوشحال در تکمیل سخنان آقایی عنوان می‌کند: روز مسابقه تهیه کننده گفت که ما هیچ ابایی نداریم، مشکلی پیش آمده و ما برنامه را با همان گزینه‌ها پخش می‌کنیم، اما مساله، سوءاستفاده از ما بود. البته این کار خیلی هم مبتدیانه صورت گرفت و هم از صدای آقای گلزار و هم از تصویربرداری کاملا این موضوع مشخص است. ضمن اینکه از طریق صحنه آهسته کاملا می‌توان متوجه شد که یک برچسب روی ۴ ثانیه می‌زنند و آن را تبدیل می‌کنند به ۶ ثانیه!
این شرکت کننده ها دربارهخ اپلیکیشن برنده باش هم می گویند: اپلیکیشن به صورتی طراحی شده که شما باید در رقابتی بیفتی که میانگین در هر دقیقه باید به ۳ سوال دقیق پاسخ بدهی. شما در چرخه‌ای می‌افتی که فقط باید جواب بدهی و تعداد، خیلی مهم است. کار این باعث می‌شود که بیشترین درآمدزایی را داشته باشند و فکر می‌کنم آنها به جای اینکه بخواهند جایزه بدهند، درآمد عجیب و غریبی از این مسابقه دارند؛ چون هر شرکت‌کننده باید بسته سؤالات ۵۰۰ تایی را ۲۰ هزار تومان بخرد و ما برای حضور در تلویزیون، به بیش از ۷۰ هزار سوال پاسخ دادیم و رقمی حدود ۳ میلیون تومان برای این کار هزینه کردیم.

*۳ موردی که توضیح لازم دارد
بعد از تغییر آرای مردمی در جشنواره جام جم و افزایش عجیب آرای مسابقه «برنده باش» در این جشنواره که منجر به اظهار نظر وزیر ارتباطات و مسؤولان صداوسیما شد، حالا این برنامه شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی دچار چالش جدیدی شده است.
فروش سؤالات مسابقه و درآمد کلان از این راه، تعهد گرفتن از شرکت‌کنندگان برای رسانه‌ای نکردن اتفاقات درون برنامه و تفاوت گزینه‌های مسابقه هنگام ضبط و روی آنتن، از ابهاماتی است که حتماً مدیران ارشد صداوسیما، مدیران شبکه سوم، تهیه‌کننده و اسپانسر مسابقه «برنده باش» برایش توضیح خواهند داشت.
در صورت تغییر در گزینه‌ها، محمدرضا گلزار، مجری مسابقه نیز که روی تغییر گزینه مسابقه صداگذاری کرده است، به عنوان مطلع این جابه‌جایی حتماً توضیحاتی برای افکار عمومی خواهد داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار