کد خبر: ۷۲۴۳۳
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید
برخی فکر می‌کنند ایدز از راه خوراکی منتقل می‌شود که دیدگاهی اشتباه است، این ویروس از راه خوراکی منتقل نمی‌شود.
مدتی است در برخی شبکه‌های اجتماعی شایعاتی درباره انتقال ویروس ایدز از راه خوراکی مطرح شده است؛ پیامی با عنوان پسته‌های وارداتی ایدزی با تزریق خون، زیر قیمت بازار که به مردم توصیه می‌کند در عید نوروز از خوردن پسته پرهیز کرده و تنها تخمه بخورند. 

HIV به معنی ويروس نقص ايمنی انسان است؛  ويروس زنده خيلی كوچک كه می‌تواند تكثير و پخش شود، اما برای زندگی نياز به موجود زنده ديگری دارد زیرا قدرت زنده ماندن به مدت طولانی را ندارد؛ وقتی ويروس، سلولی را آلوده كند شروع به تكثير در داخل آن سلول كرده و در نهايت به آسيب آن سلول منجر خواهد شد. 

ويروس‌های مختلف به سلول‌ها و بافت‌های گوناگون بدن از جمله پوست،  دستگاه تنفسی و غیره حمله می‌كنند؛ در حالی كه HIV به خود سيستم ايمنی حمله می‌كند و اين خصوصيت ويروس است كه آن را خطرناک می‌كند.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

ایدز از راه‌ خوراکی منتقل نمی‌شود 

برخی فکر می‌کنند ایدز از راه خوراکی منتقل می‌شود که دیدگاهی اشتباه است؛ باید گفت این ویروس  از راه خوراکی منتقل نمی‌شود و راه‌های مشخصی برای انتقال دارد، ضمن اینکه خون خشک شده هم ویروس زنده ندارد.

سيستم ايمنی، گروهی از سلول‌ها هستند كه بدن را در برابر انواع عفونت‌ها محفاظت می‌كند و بدون آنها، توانايی بدن برای مبارزه با انواع عفونت‌ها ضعيف می‌شود، از این رو وقتی ويروس HIV وارد بدن فردی شود به تدريج قدرت دفاعی بدن او ضعيف می‌‌شود و اين فرد در برابر انواع بيماری‌ها و عفونت‌ها حتی آنهايی كه در حالت عادی بيماری‌زا نيستند آسيب پذير می‌شوند.

زهرا بیات جوزانی مدیرمرکز تحقیقات ایدز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با تاکید بر اینکه که امکان سرایت اچ آی وی از راه خوراکی وجود ندارد،  اظهار کرد: همان طور که در رسانه‌ها و مطالعات مطرح شده است، انتقال ویروس HIV راه‌های مشخصی دارد که از طریق خون و فرآورده‌های خونی و از راه رابطه جنسی محافظت نشده و از طریق انتقال مادر به جنین به وجود می‌آید و راه‌های دیگری که در آن شک و شبهه وجود دارد مانند مصرف پرتقال خونی و پسته اصلا وجود ندارد.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

مدیرمرکز تحقیقات ایدز بیان کرد: ویروس HIV ویروسی است که در خون و مایعات داخل بدن مانند مایعات داخل اندام تناسلی زنده می‌ماند و امکان انتقال وجود ندارد، حتی یک ویروس ضعیفی است که بعد از آن که وارد هوای آزاد شد فقط تا چند دقیقه می‌تواند زنده بماند و در نتیجه آلوده کردن پسته به ویروس ایدز وجود ندارد.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

چگونه از راه ویروس  HIV می‌توان در امان ماند؟  

بیات درباره راه‌های پیشگیری از ویروس HIV ادامه داد: مهمترین راه پیشگیری از ویروس ایدز استفاده از وسایل پیشگیری و محافظت اشخاص در رابطه با آنهاست که در سال‌های اخیر خوشبختانه کمپین‌های خوبی در رابطه با اطلاع رسانی ایجاد شده است.

محمود یادگاری متخصص بیماری‌های عفونت  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با تکذیب درباره انتقال ویروس اچ آی وی با مصرف پسته و خوراکی،  اظهار کرد: مردم به هیچگونه از شایعات در شبکه‌های اجتماعی نباید اعتماد کنند،  ایدز ویروسی نیست که براحتی منتقل شود و راه‌های مشخصی دارد،  ویروسی نیست که از طریق خوراکی منتقل شود.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

وی با اشاره به اینکه ایدز ویروسی است که به راحتی منتقل نمی‌شود،  بیان کرد: ويروس، موجودی زنده خيلی كوچک است كه می‌تواند تكثير و پخش شود، اما برای زندگی نياز به موجود زنده ديگری دارد؛  وقتی ويروس، سلولی را آلوده كند شروع به تكثير در داخل آن سلول می‌كند كه در نهايت منجر به آسيب آن سلول خواهد شد. 

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: سرنگ مشترک بین معتادان،  رابطه جنسی محافظت نشده،  از  طریق انتقال مادر به جنین، خون و فرآورده‌های خونی از راه‌های انتقال ویروس HIV هستند.

به گفته محمدی کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسان که به اختصار HIV نامیده می‌شود موجب وخامت پیشرفت سیستم ایمنی بدن می‌شود و توانایی بدن برای دفع برخی از عفونت‌ها و سایر بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، ایدز یا (سندرم کمبود ایمنی) به پیشرفته‌ترین مراحل عفونت اچ آی وی اشاره دارد.

محمدی با اشاره به اینکه حمله ویروس HIV به یاخته‌های حیاتی دستگاه ایمنی بدن به مختل شدن کارکرد و ویران نمودن گونه‌ای از سلول های مسئول هماهنگی ایمنی می‌شود، گفت: از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین ۶ ماه تا ۱۰ سال یا حتی بیش‌تر به درازا بکشد، در این مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر می‌رسد، اما ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

وی ادامه داد: انتقال HIV عمدتاً از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون و محصولات خونی آلوده، سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی صورت می‌گیرد؛ برخی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند، آمیزش جنسی امن و کنترل شده و استفاده از سرنگ ها و تجهیزات پزشکی یکبارمصرف استریل ، راه حل‌هایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند.

حقایقی درباره ویروس ایدز/ فریب شایعات شبکه‌های اجتماعی را نخورید

وی یادآوری کرد :هیچ گونه درمان قطعی یا واکسن برای این ویروس وجود ندارد،  درمان ضدویروسی که اصطلاحاً آنتی رتروویروس ARV نامیده می شود می‌تواند تنها باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی شود، درمان ضدویروسی خطر مرگ را به تعویق انداخته و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد لیکن بسیار گران قیمت بوده و عوارض خاص خود را دارند.

برچسب ها: ایدز ، پسته ، شایعه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار