کد خبر: ۱۰۴۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما؛
معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از عملیاتی شدن روش شناسایی افراد مبتلا به بیماری کرونا در کشورمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای پیمان صالحی با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما گفت: پیش بینی می‌شود با استفاده از این روش، حداقل هفته‌ای دو میلیون نفر در کشور بتوانند این آزمایش را انجام دهند تا متوجه شوند که آیا قبلاً کرونا گرفته اند یا خیر.

وی درباره تولید کیت‌های تشخیص بیماری کووید ۱۹ در کشورمان افزود: این کیت‌ها توسط برخی از شرکت‌های دانش بنیان ساخته و مجوز‌های مربوط گرفته شد و آن‌هایی که مجوز گرفتند به بازار عرضه شد.

آقای صالحی ادامه داد: روش دیگری هم برای شناسایی افراد مبتلا شده به بیماری کرونا که ممکن است خودشان اطلاع نداشته باشند در کشورمان، ابداع شده است که با این آزمایش، این افراد، شناسایی شوند.

وی اضافه کرد: مزیت این کار این است که افراد می‌توانند در بسیاری از اداره‌ها، یا بخش‌های دولتی و خصوصی و کارخانجات، این آزمایش کم هزینه و سریع را انجام دهند و آن کسانی که مبتلا شدند و بهبود یافته اند از ابتلای خود مطلع شوند و با خیال راحت در محل کار خود حاضر شوند.

معاون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اطلاعات دقیق‌تر این موضوع در هفته آینده توسط مراجع ذیصلاح اعلام خواهد شد و پیش بینی می‌شود در کشورمان حداقل هفته‌ای دو میلیون نفر بتوانند این آزمایش را انجام دهند تا متوجه شوند که آیا قبلاً کرونا گرفته اند یا خیر.

آقای صالحی افزود: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مرکز طرح‌های کلان ملی، موضوعات مهم جهان را همواره رصد می‌کنیم و در پی فناوری‌هایی هستیم که نیاز حال و آینده کشور است.

وی درباره تولید ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) هم گفت: تولید این دستگاه در نتیجه یکی از این طرح‌های ملی است که اخیراً انجام دادیم و این دستگاه که اکنون توسط دو شرکت در داخل تولید می‌شود مجوز‌های ملی و حتی بین المللی را گرفته اند و از نظر کیفیت، استاندارد‌های بین المللی را دارند.

آقای صالحی با بیان اینکه این دانش برای ما اقتدار آورده است، ادامه داد: بر اساس قرارداد این شرکت با وزارت بهداشت، روزانه ۳۰ عدد از این دستگاه به این وزارت خانه تحویل داده می‌شود.

وی افزود: بلافاصله پس از شیوع کرونا در کشور با برخی از شرکت‌های دانش بنیان سازنده ماشین آلات صنعتی قرارداد بسته ایم و بر اساس قرارداد، حدود ۴۰ خط تولید ماسک داریم و همه طراحی و ساخت در کشورمان توسط شرکت‌های دانش بنیان انجام می‌شود و برخی از این خط تولید‌ها تحویل شده و برخی به صورت خودکار و نیمه خودکار در حال تکمیل و تحویل است.

آقای صالحی با بیان اینکه پیش بینی شده است هر کدام از این خطوط تولید، روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار ماسک تولید کنند، اضافه کرد: این ماسک ها، نانو هستند و فناوری آن در اختیار ماست و به طور خاص در بخش‌های درمانی از آن استفاده می‌شود.

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین با گرامیداشت روز فناوری هسته‌ای گفت: یکی از طرح‌های کلان ما در این زمینه سامانه پرتودهی گاماست که در شهرکرد قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه ماسک‌ها باید مراحل استرلیزاسیون را انجام دهند، ادامه داد: تعداد زیادی از این ماسک‌ها در شهرکرد در اثر تابش و پرتودهی، استرلیزه و وارد بازار می‌شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار