کد خبر: ۱۱۷۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا با اعلام این مطلب تعهد کرده است که در صورت تصویب نهایی این قانون بحث‌برانگیز در چین، به حدود سه میلیون شهروند هنگ کنگ حق زندگی و کار در بریتانیا به طور نامحدود داده و مسیر اعطای شهروندی کامل به آنها را هموار خواهد ساخت.

نخست وزیر بریتانیا این اقدام بالقوه را «یکی از بزرگترین تغییرات تاریخی در قانون روادید» در کشورش توصیف کرد. پیش از این، دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا چنین پیشنهادی را مطرح کرده بود اما گفته بود که این برنامه تنها برای ۳۴۰ هزار نفر شهروند هنگ کنگی شامل دارندگان گذرنامه ملی ویژه بریتانیایی‌های خارج از کشور و بستگان آنها در نظر گرفته شده است.

اینک بوریس جانسون گفته است که حدود ۲ و نیم میلیون نفر دیگر در هنگ کنگ نیز که دارای این گذرنامه نیستند، واجد شرایط برای استفاده از این طرح خواهند بود.

رویکرد تهدیدآمیز لندن نشان نارضایتی از برنامه‌های جدید پکن برای هنگ کنگ است. دولت پکن این اظهارات را که به تنش میان دو کشور دامن زده، «مداخله» در امور چین و «نقض قوانین بین المللی» خوانده است. ماه گذشته چین اعلام کرد قصد دارد به طور مستقیم قانون جدید امنیت ملی را در هنگ کنگ وضع کند. این تصمیم قانونی در قالب لایحه در مجلس چین به تصویب رسید و در حال حاضر جزئیات آن در حال تدوین است.

قانون «امنیت ملی» چین که بر مبنای نظام «یک کشور، دو نظام» برای هنگ کنگ تنظیم شده، بخشی از نظام اداری و قضایی هنگ کنگ را به پکن وابسته‌تر می‌سازد، به طوری که دولت مرکزی چین به ویژه بتواند با دخالتی مستقیم‌تر مخالفان خود در این منطقه را خاموش کند.

هنگ کنگ مستعمره پیشین بریتانیاست که امروز منطقه‌ای نیمه خودمختار محسوب می‌شود و حدود ۷ میلیون نفر جمعیت دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: