کد خبر: ۱۱۷۵۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران به عنوان امضا کننده قرارداد با مارک ویلموتس، معتقد است او نمی‌تواند از فدراسیون غرامت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران در گفت‌وگویی با اخبار 20:30 صدا و سیما درباره مشکل بیماری‌اش اظهار داشت: من برای مشکل قلبم به خارج از کشور رفته بودم که نمی‌دانم در بیمارستان یا جای دیگری به کرونا مبتلا شدم. ریه من عفونت کرد و در بیمارستان مبتلا شدم.

وی درباره اینکه چند ماه از زمان ریاستش باقی مانده بود که استعفا کرد و برخی می‌گویند بیماری بهانه بوده و او به خاطر مشکلات فدراسیون فوتبال از جمله قرارداد ویلموتس استعفا کرده است، گفت: 5 ماه باقی مانده بود. یادتان باشد دو سال قبل هم مصاحبه کردم و از من پرسیدید چه چیزی باعث می‌شود از فوتبال بروید که من هم گفته بودم، حالا حالاها هستم، مگر اینکه با نظر پزشک کنار بروم.

وی با بیان اینکه درباره قرارداد ویلموتس توضیح می‌دهد تا مشخص شود قرارداد او نقطه مثبت  فدراسیون فوتبال بوده یا نقطه منفی، خاطرنشان کرد: وزیر ورزش و جوانان نامه‌ای برای ما ارسال کرد و ویلموتس را به وزارت ورزش معرفی کرده بودند. در نامه وزیر آمده بود برای بررسی که این معرفی نیز از سوی مرکز فرهنگی ایران و هلند صورت گرفته بود. در این نامه لوپتگی، رنار و ویلموتس معرفی شده بودند که ویلموتس گزینه سوم بود.

تاج ادامه داد: پس از اینکه با لوپتگی و رنار به توافق نرسیدیم یا شرایط همکاری فراهم نشد، ما سراغ ویلموتس رفتیم. او مربی خوبی بود، اما در فوتبال آسیا جواب نداد که تصور من و خیلی‌ها این است که او فوتبال آسیا را نمی‌شناخت. چون در بازی با بحرین ما یک گل خوردیم و دیگر نشد به بازی برگردیم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال که پیش از این گفته بود قرارداد ویلموتس زیر 2 میلیون دلار است در این گفت‌وگو و در حالی که جزئیات قرارداد سرمربی بلژیکی منتشر شده و مشخص شده قرارداد او 2 میلیون و 250 هزار یورو است در این خصوص گفت: قرارداد ویلموتس 2.2 میلیون بود، اما جالب است که هر کسی چیزی می‌گفت. یکی می‌گفت قراردادش 8 میلیون و یکی می‌گفت 6 میلیون است.

تاج در خصوص اینکه بند پرداخت سه ماه غرامت به ویلموتس در صورت فسخ از سوی هر دو طرف قرارداد چه بوده است، گفت: شاه‌بیت قرارداد همینجاست، اما یک نفر که نمی‌خواهم از او نام ببرم، در برنامه نشسته بود و به شدت به ما حمله می‌کرد که حداقل سواد را نداشتند. گفتند بدترین قرارداد تاریخ، اما اگر این قرارداد را ما فسخ می‌کردیم یا ویلموتس فسخ می‌کرد، نیازی به پرداخت همه پول نبود و فقط سه ماه دستمزد به او پرداخت می‌شد. این را هم وزیر ورزش گفت در قرارداد اضافه کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه بعد از امضای قرارداد با ویلموتس از سوی آمریکا 6 تحریم جدید علیه ایران اعمال شد که 3 تحریم مربوط به بانک‌های عامل بود و همان بانکی که ویلموتس به ما معرفی کرده بود را هم شامل می‌شد. بعد از این تحریم‌ها حتی دیگر از فیفا هم نتوانستیم یک سنت پول بگیریم و با AFC نیز همین شرایط را داشتیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه ویلموتس چند ماه سرمربی ایران بود و چقدر به او پول پرداخت شد، خاطرنشان کرد: او 8 ماه بود که 2 میلیون یورو پول دادیم و 1.3 میلیون این پول حقوق خودش بود که مربوط به 7 ماه فعالیت می‌شد. گفتند که چرا ما به ویلموتس گفته‌ایم نجیب، اما او 4 ماه حرفی از حقوقش نزد.

تاج درباره اینکه پول او از کجا پرداخت شد و این انتقاد وجود دارد پول کارگران به جیب ویلموتس رفته است، گفت: این پول را شستا داد، اما مربوط به خود شستا نبود. به خاطر شرایط تحریم، ما به ستاد کرونا و ستاد تحریم نامه زدیم که معاون اول و وزیر پای نامه را امضا کردند تا پول را به ما بدهند. این پول را هم قرار شد فدراسیون فوتبال پس بدهد و پول کارگران نبوده، بلکه قرض بوده است.

وی در خصوص اینکه دستمزد بادیگارد ویلموتس هم توسط فدراسیون فوتبال پرداخت می‌شد، گفت: او یک نفر را به عنوان مسئول دفتر آورده بود، اما چون از نظر فیزیکی شبیه بادیگارد بود، رسانه‌ها اسم او را بادیگارد گذاشتند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص در اختیار قرار دادن خودروی بنز و یک خانه به ویلموتس نیز گفت: یک بار در روز ورود ویلموتس برای او بنز گرفتیم و بعد از آن همان خودرویی که در اختیار کی‌روش بود، در اختیار ویلموتس هم قرار داشت. او خانه‌ای هم نداشت و در هتل بود.

تاج در واکنش به اظهار نظری از سوی ویلموتس مبنی بر اینکه گفته بود فدراسیون فوتبال سر او کلاه گذاشته و توافق در بلژیک با مفاد قرارداد امضا شده در ایران متفاوت بوده است، گفت: او قرارداد را خوانده و چیزی که گفته بود در شان ما نیست و بیخود چنین چیزی را گفت. موقع امضای قرارداد، خودش و وکیلش آن را خواندند.

وی ادامه داد: ویلموتس دنبال پول است و برخی هم در داخل به جای اینکه طرف ما باشند، می‌گویند این پول حق اوست. با ما یا فدراسیون فوتبال مشکل دارند، اما با کشور هم مشکل دارند؟  ویلموتس حتی دنبال برگشتن به ایران هم بود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه ویلموتس دنبال گرفتن غرامت کامل قراردادش است، گفت: او نمی‌تواند غرامت بگیرد.

تاج در خصوص نقش آقازاده‌ها در تصمیمات فدراسیون فوتبال و احتمال ورود سازمان بازرسی به پرونده‌های فوتبال، اظهار داشت: کسی به ما آقازاده‌ای معرفی نکرد و اینکه آقازاده‌ها کجا هستند را هم نمی‌دانم، اما در قرارداد ویلموتس هم پای آقازاده‌ای در میان نبود. نهادهای نظارتی هم بیایند تا ما توضیح بدهیم. در مورد استقلال و پرسپولیس چیزی نمی‌دانم، اما درباره قرارداد ویلموتس هر توضیحی بخواهند، خواهیم داد.

وی در پایان و در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا با سرمربی ایرانی هم می‌توان به جام جهانی رفت یا نه، گفت: بله، با مربی ایرانی هم می‌توان راهی جام جهانی شد.

 

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار