کد خبر: ۱۲۱۰۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

به گزارش همشهری آنلان به نقل از ایرنا، مینو محرز، عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا با توجه به گزارش هایی که از چین آمده بود، تصور می‌شد میزان ابتلا به کرونا در بین کودکان کم است اما بعد مشخص شد که این تصور درست نیست و میزان ابتلا به کودکان کم نیست و در مواردی کودکان با علائم شدید به بیماری کووید۱۹ مبتلا می‌شوند و حتی در مواردی فوت می‌کنند.

وی ادامه داد: میزان شیوع کرونا در بین کودکان در ماه های گذشته بیشتر نشده اما میزان موارد شناسایی بیشتر شده است. به عنوان مثال بخش کرونا بیمارستان کودکان مفید همیشه تعداد قابل‌توجهی کودک بدحال مبتلا به کووید۱۹ دارد.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در مجموع ابتلا به بیماری کووید۱۹ در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است اما کودکان نیز می توانند مثل بزرگسالان به این بیماری مبتلا شوند و علایم ریوی و سایر علایم این بیماری در کودکان نیز مشاهده می شود البته همزمان با کرونا شاهد ابتلای کودکان به بیماری کاوازاکی هم در برخی مناطق کشور هستیم که علایم ریوی شبیه کرونا دارد.

محرز افزود: درمجموع میزان بروز بیماری کووید۱۹ و ابتلا به کرونا در کشور و دنیا تغییر چندانی نکرده اما دقت در تشخیص بهتر شده است. در گذشته بیشتر به علائم ریوی، تنفسی و تب برای تشخیص این بیماری توجه می شد اما اخیرا علائم گوارشی و مغزی و از جمله سکته نیز به عنوان علائم مهم ابتلا به کرونا مورد توجه قرار می گیرد و بعد از تست مشخص می شود که افرادی که این علائم را داشتند به کرونا مبتلا هستند. ضمن اینکه میزان تست هم نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده است.

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تولید واکسن کرونا گفت: تلاش‌های زیادی در دنیا برای تولید واکسن کووید۱۹ در جریان است و اگرچه تولید این واکسن دور از انتظار نیست و امیدواری ها برای تولید واکسن کرونا زیاد است، اما هنوز تا رسیدن به این واکسن بیش از یک سال زمان لازم است.

وی ادامه داد: هنوز هیچ داروی اختصاصی برای درمان بیماری کووید۱۹ در دنیا وجود ندارد. داروهای زیادی در حال کارآزمایی بالینی هستند از جمله در اروپا یک تحقیق بزرگ کارآزمایی بالینی با ۵ هزار نفر در حال انجام است. یک تحقیق بزرگ دیگر هم درباره اثربخشی داروها توسط سازمان بهداشت جهانی در حال انجام است که حدود ۱۴۰۰ نمونه بیمار نیز از ایران در این تحقیق هستند اما هنوز به طور قطعی هیچ داروی درمان‌بخشی برای کووید۱۹ در دنیا شناسایی نشده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار