کد خبر: ۱۲۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
کاخ موزه ملت با حدود 7 هزار مترمربع بنا و دارا بودن بیش از 61 بخش مختلف بزرگترین کاخ مجموعه سعدآباد به شمار می آید که به دلیل نمای سفید رنگی که دارد به کاخ سفید ایران معروف شده است.

به گزارش  خبرنگار تفریح و نشاط خبرگزاری فارس، اواخر دوران حکومت پهلوی اول بود که ساخت بنای کاخ سفید یا همان همان کاخ ملت آغاز شد.

درساخت این کاخ که قدمت آن به بیش از 80 سال می رسد از هنر اساتیدی همچون لئون طاطاووسیان، بوریس روسی و ... کمک گرفته شده و بر اساس مدارک موجود،در بخش دکوراسیون وابسته به معماری و تزیینات داخلی بنا معمولاً ردپای هنرمندان و اساتید ایرانی همچون عبدالکریم شیخان، رضا ملائکه، حسین کاشی و غلامرضا پهلوان دیده می شود.

معمولاً در این کاخ برای انجام ملاقات های رسمی- اداری با سیاست مداران و افسران ارتش برنامه ریزی صورت نمی گرفت مگر در مواقع فوق العاده و با تعیین وقت قبلی آن هم فقط با رجال سیاسی بسیار مهم و به طور عادی برنامه های ملاقات های معمولی یعنی دیدار سفرا بدون تسلیم استوارنامه در کاخ مرمر و ملاقات های رسمی در کاخ گلستان اجرا می شد.

در واقع کاخ موزه ملت که با حدود 7 هزار مترمربع بنا و دارا بودن بیش از 61 بخش مختلف بزرگترین کاخ مجموعه سعدآباد به شمار می آید و به دلیل نمای سفید رنگی که دارد به کاخ سفید ایران معروف شده، در زمان پهلوی اقامتگاه تابستانی- تشریفاتی بوده است.

در تمامی فضاهای این بنا تلفیقی از هنر ایرانی- اروپایی به ویژه سبک اشرافی فرانسه خودنمایی می کند. ساختمان این کاخ در چهار طبقه شامل زیرزمین (همتراز با فضای سبز)، طبقه اول، طبقه دوم و بخش زیرشیروانی طراحی و ساخته شده است.

در این دو طبقه شما شاهد فضاهایی همچون ورودی اصلی و جانبی به ساختمان کاخ، سرسرای اصلی، تالارهای اصلی پذیرائی و تشریفات، دفاتر کاری ویژه محمدرضا پهلوی و فرح دیبا، اتاق خواب و اتاق استراحت نیمروزی اختصاصی محمدرضا پهلوی و فرح دیبا، رختکن های اختصاصی البسه محمدرضا پهلوی و فرح دیبا، سرویس های بهداشتی اختصاصی پهلوی دوم و فرح دیبا به همراه سرویس بهداشتی ویژه سایرین به استثناء خدمه، سالن مخصوص بازی و سرگرمی، دفاتر کاری جانبی کاخ ، گالری هنری اختصاصی فرح دیبا، آشپزخانه اختصاصی کاخ، مخزن اصلی ظروف سلطنتی، رختشویخانه اختصاصی کاخ، مخزن اصلی پوشاک کاخ به علاوه سایر بخش ها نظیر واحدهای تاسیساتی کاخ، اتاق خدمه، سرویس های بهداشتی ویژه خدمه و ... خواهید بود که البته در حال حاضر و به ویژه در شرایط کرونا تنها بازدید از طبقه اول و دوم امکان پذیر است.

شاهکار هنر سنگ در بخشی هایی از نمای بیرونی و داخلی کاخ به وضوح به چشم می خورد و بزرگ ترین و قدیمی ترین بافت تاپ استری ابریشمی مربوط به قرن 17 میلادی در سالن انتظار بزرگ به دیوار نصب شده است.

بارزترین هنر گچ بری در این کاخ در تالارهای تشریفات و دفتر کار پهلوی اول با به نمایش درآوردن هنر لب شور (طلا اندود) بر روی سقف قابل مشاهده است.

بیشترین مجموعه از کلکسیون ظروف مارک رزنتال (Rosenthal) و کریستال های موزر (Moser) رروی میز غذاخوری تالار پذیرایی موجود در طبقه همکف چیدمان شده و قدیمی ترین تابلوی نقاشی رنگ و روغن این کاخ مربوطه به قرن 17 میلادی معروف به نبرد لوتزن (LA BATTAGLIA DI LUTZEN) اثر هنرمند ایتالیایی آنیلو فالکونه (Aniello Falcone)،  برروی دیوار دفتر کار شاه نصب شده است.

یکی از بخش های هیجان انگیز کاخ مربوط به سالن بازی می شود که بیشترین مجموعه وسایل بازی و سرگرمی به ویژه میز اسنوکر ساخته شده در کارخانه انگلیسی کُکس و یِمن (Cox & Yeman)، مربوط به قرن 19 میلادی در سالن بازی این کاخ موجود است.

از ویژگی های مهم تالار انتظار کوچک می توان به  نقاشی های دیواری سبک رُم و یونان باستان و وجود درب مستقیم ورود و خروج به محوطه بیرونی ساختمان اشاره کرد، ضمن اینکه هنگام بازدید از اتاق خواب فرح دیبا می توانید تولیدات کارخانه کریستین- دیور (Christian Dior) را در مجموعه ست تختخواب و پرده ها تماشا کنید.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بزرگترین فرش و لوسترها و بیشترین مجموعه ظروف بالغ بر 500 قطعه در تالار غذاخوری سرسرای طبقه دوم به نمایش درآمده است.

درخت نخل طلایی-نقره ای ساخت شیخ زهرون (بحرین) که در فروردین ماه 1349 از سوی قاسم المعیری و فرزندان به مناسبت انقلاب سفید به شاه اهداء شد و همچنین گلدان چینی با شاخه گل های طلائی اثر جین هاچسون (Jane Huدر معرض نمایش قرار گرفته است.

در تالار نشیمن خانوادگی شما شاهد تنها تابلوهای دوخت دورویه ابریشمی، معروف به هنر سُو (SU) اثر هنرمندان کشور چین خواهید بود و در اتاق استراحت نیمروزی شاه تنها ساعت برنزی با کاربرد جای آویز کلاه، به همراه نسخه ای از مجسمه برنزی با پتینه اثر آرتور واگن(Arthur Waagen)  مجسمه ساز آلمانی (1898-1833م.) با نام بازگشت مرد قبیله ای (الجزایر) از شکار برمی گردد  (Kabyle coming back from the hunt) قرار دارد.

 

در ادامه گزارش اختصاصی فارس از کاخ سفید ایران را می‌بینید:

 

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار