کد خبر: ۱۳۲۷۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷
یکی از تحلیلگران صهیونیست، با بیان اینکه امارات و رژیم صهیونیستی از دهه 90 میلادی همکاری اطلاعاتی داشت، وجود این همکاری را عامل اصلی سازش بین ابوظبی و تل‌آویو دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یکی از تحلیلگران و ستون‌نویسان روزنامه عبری «معاریو» نوشت که همکاری‌های اطلاعاتی سرویس جاسوس رژیم صهیونیستی (موساد) نقش مهمی در حصول توافق سازش بین امارات و این رژیم داشته است.

الون بن دیوید در تحلیلی که شنبه برای این روزنامه نوشته است، می‌گوید سابقه همکاری اطلاعاتی ابوظبی و تل‌آویو به دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد و این همکاری زمینه را برای توافق مذکور ایجاد کرد.

او با اذعان به نقش موساد در ترور «محمود المبحوح»، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در امارات نوشت که این ترور که سال ۲۰۱۰ در هتل اقامت وی صورت گرفت، تأثیر منفی بر روابط بین امارات و رژیم تل‌آویو داشته است.

بن‌دیوید در ادامه نوشت که بعد از این حادثه، «تولی تامیر باردو»، رئیس موساد (۲۰۱۱) تصمیم گرفت که روابط امنیتی و اطلاعاتی بین امارات و رژیم تل‌آویو به وسیله ارائه اطلاعات دقیق به امارات از سرگرفته شود.

بر اساس این یادداشت، موساد طی این مدت اطلاعات دقیقی از فعالیت گروه‌های افراطی و همچنین عناصر وابسته به ایران در اراضی امارات را در اختیار مقامات این کشور داده است که باعث شده آن‌ها شماری را بازداشت کنند.

ستون‌نویس روزنامه معاریو به رابطه موساد با سایر کشورهای عربی نیز اشاره کرد و نوشت که بعد از باردو، «یوسی کوهن»، رئیس فعلی موساد تصمیم گرفت همکاری امنیتی با این کشورها در خلیج فارس را گسترش دهد و همین مسئله باعث شد که شرکت‌های اسرائیی به ویژه شرکت‌های فناوری پیشرفته در داخل امارات فعالیت کنند.

«دونالد ترامپ»، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، «عبدالله بن زاید»، وزیر خارجه امارات و «عبدالطیف بن راشد الزیانی»، وزیر خارجه بحرین روز ۲۵ شهریورماه در مراسمی در کاخ سفید توافق عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با امارات متحده عربی و بحرین را امضا کردند.

واشنگتن، ابوظبی و تل‌آویو در بیانیه‌ای مشترک روز۲۳ مرداد (۱۳ اوت) اعلام کردند به توافقی برای عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل دست پیدا کرده‌اند. آمریکا همچنین روز ۲۱ شهریور اعلام کرد بحرین هم تصمیم گرفته روابط خود با رژیم اسرائیل را علنی کند

انتهای پیام/خ

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار