کد خبر: ۱۴۳۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
با اعلام رسمی کاندیداتوری
ورود سردار دهقان به عرصه انتخابات در شرایطی است که بخش قدرتمندی از جریان اصولگرا تمایل دارند برنده انتخابات ۱۴۰۰ یک چهره نظامی باشد. هر چند دهقان چهره‌ای میانه‌رو است و بیشتر به اعتدالگرایان نزدیک است.

با اعلام کاندیداتوری حسین دهقان، انتخابات ریاست جمهوری 1400 نخستین نامزد رسمی خود را شناخت.

به گزارش عصر ایران در حالی که بیش از 6 ماه به انتخابات ریاست جمهوری در 28 خرداد 1400 باقی مانده است و از حدود 2 ماه قبل رسانه ها و محافل سیاسی گمانه زنی هایی را در مورد کاندیداهای احتمالی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری آغاز کرده بودند، حسین دهقان فرمانده نظامی ارشد سپاه و  مشاور کنونی فرمانده کل قوا در صنایع نظامی با اعلام رسمی کاندیداتوری خود چراغ اول را روشن کرد.

حسین دهقان

دهقان که از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سال‌های جنگ است، سابقه ریاست بنیاد شهید، فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران، جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و قائم مقامی وزیر دفاع را در دوره‌های مختلف در کارنامه دارد.
ورود سردار دهقان به عرصه انتخابات در شرایطی صورت می‌گیرد که بخش قدرتمندی از جریان اصولگرا تمایل دارند برنده انتخابات ۱۴۰۰ یک چهره نظامی باشد. البته به نظر نمی‌رسد اصولگرایان از حامیان سردار دهقان باشند، او چهره‌ای میانه‌رو است و بیشتر به اعتدالگرایان نزدیک است.


حسین دهقان پیشینه و سوابق

حسین دهقان پوده مشهور به حسین دهقان (زاده ۱۲ اسفند ۱۳۳۵ در روستای پوده، استان اصفهان) دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی متالورژی از دانشگاه تهران و دانش‌آموخته دکتری مدیریت از دانشگاه تهران است و فعالیت نظامی خود را از سال ۱۳۵۸ با عضویت در سپاه پاسداران آغاز کرد و در طول جنگ ایران و عراق از فرماندهان سپاه بود. وی از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۹ جانشینی فرمانده نیروی هوایی سپاه و از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۰ نیز فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران را برعهده داشت. او در فاصله سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۵ جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران بود. دهقان در دولت هفتم بعنوان قائم‌مقام وزیر دفاع و در دولت‌های هشتم و نهم؛ بعنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت می‌کرد.

حسین دهقان همچنین سابقهٔ تدریس دروس اصول و مبانی مدیریت، نظریه‌های نوین مدیریتی، سازماندهی، برنامه‌ریزی راهبردی رفتار سازمانی و سیاست دفاعی را در دانشگاه امام حسین در کارنامهٔ خود دارد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران سایر مراکز آموزش عالی هستند که دهقان سابقهٔ تدریس در آن‌ها را دارد.

دیگر نامزدهای احتمالی 1400

پیش از این از سوی رسانه ها و محافی سیاسی برخی افراد و شخصیت‌ها به عنوان نامزد احتمالی انتخابات 1400 معرفی شده بودند. محمد جواد ظریف، محمد رضا عارف، اسحاق جهانگیری، علی نیکزاد، علی لاریجانی، محسن رضایی، سورنا ستاری، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عباس آخوندی، پرویز فتاح و محسن هاشمی از جمله این نامزدهای احتمالی جریان های سیاسی کشور هستند.

برخی تحلیلگران معتقدند که اگر تحولی در سیاست‌های تایید صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان صورت نگیرید امید چندانی به مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد بود و حتی ممکن است میزان مشارکت از انتخابات مجلس یازدهم نیز کمتر باشد. برخی نیز با توجه به نتایج انتخابات آمریکا، پیروزی جو بایدن و احتمال بازگشت وی به برجام تا قبل از خرداد 1400 معتقدند که با احیای برجام اصلاح طلبان شانس بیشتری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری داشته و از این رو میزان اقبال و مشارکت مردمی به انتخابات و صندوق رای افزایش می یابد.

انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دورهٔ شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار خواهد شد. در این انتخابات که برای سیزدهمین مرتبه برگزار می‌شود، هشتمین رئیس‌جمهور ایران با آرای مستقیم مردم انتخاب خواهد شد. طبق قانون اساسی، حسن روحانی با توجه به دو دوره ریاست‌جمهوری پیاپی، در این انتخابات حق نامزد شدن ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار