کد خبر: ۱۵۲۲۰۹
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
پایگاه خبری «ترکی اردو» وظیفه معرفی ترکیه به اردو زبانان جهان را بر عهده گرفته و شواهد نشان می‌دهد که ترکیه به دنبال آن است که در این حوزه سرمایه گذاری بیشتری به عمل بیاورد و آن را به یکی از ابزارهای قدرت نرم خود در منطقه تبدیل کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، چند روز پیش ترکیه در پاکستان دست به اقدام جدیدی زد که ابعاد سیاسی، رسانه ای و اجتماعی خاصی دارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

افتتاح یک پایگاه خبری به نام «ترکی اردو»، توجه اغلب رسانه های پاکستان و برخی از رسانه های هندوستان را به سوی خود جلب کرد. این اقدام در حالی انجام شد که به تازگی مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، نشان ملی هلال را از عارف علوی رئیس جمهور پاکستان دریافت کرده و دومین دور نشست 3 جانبه وزرای امور خارجه ترکیه، جمهوری آذربایجان و پاکستان، در اسلام آباد برگزار شد.

کشور ترکیه , کشور پاکستان ,

روابط سیاسی بین ترکیه و پاکستان وارد فاز جدیدی شده و حالا علاوه بر تولید مشترک سریال تلویزیونی، در حوزه رسانه نیز اتفاق جدیدی افتاده است. پایگاه خبری «ترکی اردو» وظیفه معرفی ترکیه به اردو زبانان جهان را بر عهده گرفته و شواهد نشان می دهد که ترکیه به دنبال آن است که در این حوزه سرمایه گذاری بیشتری به عمل بیاورد و آن را به یکی از ابزارهای قدرت نرم خود تبدیل کند.

عدد اغراق آمیز 1 میلیاردی

پایگاه خبری – تحلیلی استار، متعلق به نوح آلبایراک و از گروه های رسانه ای حامی حزب عدالت و توسعه، ادعا کرده که سایت  «ترکی اردو»، تلاش می کند تا ترکیه را به یک میلیارد نفر اردو زبان جهان معرفی کند. این در حالی است که شمار متکلمین زبان اردو کمتر از عدد مورد ادعای رسانه هوادار آکپارتی است و حتی اگر فرض بر این باشد که متکلمین هندو، اردو را نیز می فهمند، به خاطر تفاوت جدی الفبا و بسیاری از تفاوت های دیگر، این عدد دور از واقعیت است.

اما در عین حال نمی توان از کنار این واقعیت گذشت که اردو، یکی از زبان های مهم جهان اسلام است. خود پاکستان، نزدیک به 230 میلیون نفر جمعیت دارد و حالا مردم این کشور نیز به مشتریان پر و پا قرص سریال های تلویزیونی ترکیه تبدیل شده اند.

عمران خان نخست وزیر نیز که یک صفحه توییتر به زبان ترکی استانبولی دارد، از این رویه حمایت کرده و قرار است به زودی یک سریال تلویزیونی مشترک توسط هنرمندان ترکیه و پاکستان ساخته شود.

کشور ترکیه , کشور پاکستان ,

طی مراسمی که در اسلام آباد پایتخت این کشور برگزار شد، احسان مصطفی یورداکول سفیر ترکیه در اسلام ‌آباد، شهریار آفریدی رئیس کمیته کشمیر در پارلمان این کشور، سناتور طلحه محمود و بسیاری از بازرگانان ترک و پاکستانی، شرکت کردند. سفیر ترکیه در این تصویر  با کلاه و شال و جامه پاکستانی، در وسط تصویر ایستاده است.

در حالی که مبادلات تجاری بین آنکارا و اسلام آباد، حتی به رقم نیم میلیارد دلار در سال، نرسیده است، بها دادن به حوزه رسانه، سینما و تلویزیون و پول خرج کردن در راه تبلیغات، نشان دهنده این است که پاکستان در معادلات سیاسی و امنیتی منطقه برای ترکیه اهمیت ویژه ای پیدا کرده و حتی اگر افزایش مبادلات تجاری، در میان مدت عملی نباشد، آنکارا به دنبال آن است که جامعه اردو زبان پاکستان را در کنار خود نگه دارد.

 

کشور ترکیه , کشور پاکستان ,

آصف علی خان، روزنامه نگار پاکستانی، هدایت کننده اصلی سایت ترکیه اردو است. او علاوه بر اردو و انگلیسی، بر زبان های آذری، عربی و ترکی نیز تسلط دارد. با آن که مدت کوتاهی از فعالیت این رسانه گذشته، اما هم اکنون توییتر سایت «ترکی اردو» نزدیک به 250 هزار نفر دنبال کننده دارد که برای اکانت توییتری  یک رسانه نوپا، رقم قابل توجهی است.

تمرکز بر توریسم و زبان

سایت «ترکی اردو»، اخبار سیاسی فراوانی در مورد ترکیه به زبان اردو منتشر کرده اما پیداست که این سایت، توجه ویژه به موضوع گردشگری و زبان، نشان داده است.

کشور ترکیه , کشور پاکستان ,

پاکستان از کشورهایی است که برای مدیران بخش خصوصی گردشگری ترکیه، به عنوان یک جامعه هدف مهم تعریف شده و آنها تلاش می کنند با توجه به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی خاص مردم مسلمان پاکستان، ظرفیت های گردشگری مناطق خاص را به گونه ای مدیریت کنند که جمعیت قابل توجهی از پاکستانی ها هم برای سفر و گشت و گذار، راه ترکیه را در پیش بگیرند.

از همکاری امنیتی و دفاعی تا تبلیغات و رسانه

ترکیه برای رسیدن به پاکستان، ناچار به استفاده از ظرفیت های ریلی همسایه مهمی به نام ایران است و گسست جغرافیایی، هزینه صادرات را بالا برده است. همچنان که گفته شد، پاکستان از حوزه هایی است که ترکیه هنوز هم نتوانسته در برنامه ریزی های اقتصادی کلان خود به ویژه در بخش صادرات، فکری به حال فتح بازارهایش بکند.

دسترسی پاکستان به دو بازار عظیم هندوستان و چین و ظرفیت های غیرقابل انکار دالان اقتصادی شمال به جنوب از چین به پاکستان، کاری کرده که ورود به بازار پاکستان، حتی برای ایران همسایه نیز دشوار شود.

حجم مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان نیز به زحمت از 1 میلیارد دلار فراتر برود. اما ظاهراً ترکیه فعلاً با این شرایط کنار آمده و رابطه با پاکستان، برای ترکیه، از منظر سیاسی – امنیتی اهمیت ویژه ای دارد.

در چند سال گذشته، ترکیه برخی از محصولات صنایع دفاعی خود را به پاکستان فروخته و در مواردی نیز، تجهیزات و تسلیحاتی را به پاکستان اهدا کرده است. شاید با این امید، که در آینده، پاکستان مشتری شود و حتی ممکن است همان گونه که هواپیماهای جت خود را به جمهوری آذربایجان فروخت، در مورد ترکیه نیز چنین اتفاقی بیفتد.

اما در هر حال، در ماجرای قره باغ، پاکستان در کنار ترکیه و جمهوری آذربایجان ایستاد و در همین حال، در مورد قبرس نیز رویکرد مثبتی دارد و پاکستان بعد از ترکیه، تنها کشوری است که شهروندان دولت دفاکتوی قبرس ترک را به داخل مرزهایش راه می دهد.

بنابراین، روابط ترکیه و پاکستان، فعلاً در حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی و تبلیغاتی پیش می رود و پیداست که ترکیه، رقیب قدرتمندی به نام عربستان سعودی را نیز از یاد نبرده است. حال باید دید، آیا در مسیر پیش رو، ترکیه می تواند با استفاده از ظرفیت های ریلی ایران، در حوزه اقتصادی نیز روابط خود را با پاکستان و افغانستان تقویت کند یا نه.

انتهای پیام/

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار