کد خبر: ۱۵۵۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا فاطمی متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که حدود یک ماه و نیم گذشته به دنبال اعمال پروتکل‌ها و محدویت‌های کرونایی و به دنبال آن کاهش واضح موارد مراجعه به بیمارستان‌ها، پیک سوم کرونا را پشت سر گذاشتیم، گفت: با این حال از حدود چند هفته گذشته و با وجود هشدارهای ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت مجددا شهرها شلوغ و مسافرت‌ها از سر گرفته شده، همچنین سطح رعایت پروتکل‌ها و اصول بهداشتی کاهش یافته و به همین دلیل موارد مراجعه به بیمارستان با شیب کمی رو به افزایش است.

وی با بیان این‌که بر اساس تجربیات پیک‌های قبلی، هر زمان این الگو مشاهده شده حدودا یک ماه بعد با افزایش موارد بستری و بروز پیک بعدی مواجه‌ شده‌ایم، افزود: توصیه‌ اکید تداوم رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌های کرونایی است به عبارت دیگر تا زمان وجود حتی یک بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در شهر و کشور نباید پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رها کرده و نسبت به این بیماری ساده‌انگاری داشته باشیم، چراکه سرعت بالای شیوع و انتقال بیماری بارها ثابت شده است.

علائم کرونا تغییری نکرده است

این متخصص عفونی با بیان این‌که علائم کرونا تغییری نکرده است، گفت: البته علائم بیماری بسیار متنوع و طیف گسترده‌ای از علائم تنفسی و تب به عنوان شایع‌ترین علائم تا علائم گوارشی یا عصبی را دربر می‌گیرد. با این حال طی ماه‌های اخیر علائم مراجعین تغییر محسوسی نداشته است.

دکتر فاطمی با بیان این‌که از پیک دوم شاهد درگیری بیشتر جوان‌ترها هستیم، افزود: از اواخر بهار و اوایل تابستان در مقایسه با پیک اول شاهد درگیری بیشتر افراد جوان بودیم، همچنین آمار و گزارش‌های یک ماه اخیر هشدارهایی مبنی بر درگیری بیشتر سنین پایین‌تر و افراد فاقد بیماری زمینه‌ای ارائه می‌کند.

وی همچنین درباره جهش‌های اخیر ویروس توضیح داد: تا این لحظه علائم مشخصی برای افتراق کرونای ساده از جهش یافته گزارش نشده و تنها مساله ثابت شده سرایت‌پذیری بالاتر کرونای جهش‌یافته و در نتیجه ابتلا و درگیری افراد بیشتر است، همچنین احتمال ابتلا در سنین پایین‌تر نسبت به فرم قبلی کووید ۱۹ بیشتر است.

احتمال ابتلا و مرگ و میر آقایان در بیماری کووید ۱۹ بیشتر است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این‌که احتمال ابتلا و مرگ و میر آقایان در بیماری کووید ۱۹ بیشتر است، گفت: مهم‌ترین عوارض این بیماری برای مردان درگیری وسیع ریه و فرم‌های درگیری پایدار ریوی حتی بعد از بهبود بیماری است، همچنین میزان درگیری‌های نورولوژیک مثل سکته مغزی، عوارض خونریزی‌دهنده و تشکیل آمبولی‌، لخته و ترومبوزها در بخش‌های مختلف بدن در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر گزارش شده است، همچنین آمار مرگ و میر در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر است.

این متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به تجربیات یک سال گذشته از شیوع این بیماری در کشور، توضیح داد: طی این مدت برخی بیماران با علائم مشخص کووید مراجعه کرده و برخی ناقل بدون علامت بوده و با دلایلی همچون تروما، خونریزی‌های گوارشی یا سایر تشخیص‌ها مراجعه کرده و در پیگیری‌های بعدی پزشک یا سی تی اسکن ابتلای فرد به ویروس کرونا تشخیص داده می‌شود.

ناقلان بدون علامت چالش بزرگ اپیدمی

وی ناقلان بدون علامت را چالش بزرگ اپیدمی عنوان کرد و گفت: ناقلان بدون علامت بسیار راحت می‌توانند بیماری را به سایر بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها و همچنین سایر افراد جامعه منتقل کنند، به همین خاطر آگاهی متخصصان مختلف کشور نسبت به علائم و یافته‌های جدید کرونا با هدف شناسایی سریع‌تر بیماران اهمیت بالایی دارد، همچنین جداسازی این بیماران در بیمارستان‌ها با هدف کاهش میزان ابتلای ثانویه باید در اولویت باشد.

وی با بیان این‌که جداسازی بخش‌های کرونایی در اورژانس و سایر بخش‌های بستری از همان روزهای اول شیوع بیماری در بیمارستان شهدای تجریش اعمال شد، افزود: بیمارستان شهدای تجریش بیمارستان مرجع تروما، جراحی، اورولوژی و ارتوپدی در شمال تهران بوده و لذا باید پذیرای سایر بیماران غیرکرونایی هم باشد؛ در همین راستا طی زمان‌های اوج بیماری و با هدف جداسازی بیماران کرونا از سایرین، یکی از ساختمان‌ها کلا به کووید ۱۹ اختصاص داده شده و در زمان فروکش کردن بیماری بخش‌ها آزاد می‌شد.

دکتر فاطمی مهم‌ترین چالش اپیدمی کرونا در بخش درمانی را کمبود نیروی انسانی دانست و گفت: یک سال است که کادر درمان با این ویروس مرگبار مواجه بوده و طی این مدت تعداد زیادی از پرسنل بیمارستانی مبتلا و متاسفانه جمعی از آنان نیز جان خود را از دست دادند.

مساله مهم این است که جایگزین کردن کادر درمان به علت سنوات زیاد تحصیلی عملا در کوتاه‌مدت غیرممکن بوده و همچنین هزینه دولت برای تربیت نیروهای پزشکی و پرستاری جبران‌ناپذیر است بنابراین عملا طولانی شدن پاندمی منجر به کمبود کادر درمان به خاطر خستگی مفرط و حتی فوت این عزیزان می‌شود که علیرغم ضایعه‌ی سنگین از دست رفتن جان کادر درمان، عملا سرویس‌دهی به بیماران در بیمارستان‌های سطح کشور نیز با مشکل جدی مواجه می‌شود.

کمبود کادر درمان و تخت ویژه از مشکلات بیمارستان‌ها در اپیدمی کووید

دکتر فاطمی با تاکید بر ضرورت تلاش همه جانبه برای کنترل اپیدمی در کشور و کمک به ریکاوری و بازسازی کادر درمان گفت: چالش بعدی کمبود تخت مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌هاست که این کمبود بخصوص در مواقع پیک بیماری به دلیل افزایش موارد بدحال محسوس‌تر است.

وی کمبود تخت مراقبت‌های ویژه در زمان پیک و اوج بیماری را منجر به افزایش موارد مرگ و میر دانست و افزود: البته در بسیاری از بیمارستان‌ها همچون شهدای تجریش، سیاست گسترش تخت‌های ویژه و همچنین افتتاح بخش‌های جدید مراقبت ویژه با هدف خدمت‌رسانی بهتر به بیماران کرونایی در دستورکار قرار گرفت.


 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار