کد خبر: ۱۵۷۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی از ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی با اجرای طرح‌های جدید معدنی در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «اشتغال جوانان دغدغه خانواده‌هاست» خواستار ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در کشور و اشتغال‌زایی برای نیروی کار جوان شده‌اند.

در این رابطه، امیر خرمی‌شاد، معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی گفت: تعداد طرح‌های معدنی افتتاح شده و آماده افتتاح در سال جاری ۳۰ طرح است که اشتغال مستقیم برای پنج هزار و ۴۳۸ نفر و اشتغال غیر مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر فراهم کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه ارزش این طرح‌ها معادل ۳ میلیارد و ۶۳۸ میلیون دلار است، افزود: از جمله طرح‌های تاثیرگذاری که از ابتدای سال تاکنون راه اندازی شده‌اند می‌توان به طرح‌های جدید مجتمع معدنی سنگان شامل گندله سازی ۲.۵ میلیون تنی و کنسانتره ۵ میلیون تنی سنگ آهن فولاد سنگان اشاره کرد.

وی گفت: علاوه بر این در بخش مس، طرح‌های توسعه ذوب خاتون آباد شامل طرح ۱۲۰ هزار تنی آند، طرح اسید سولفوریک ۶۰۰ هزار تنی، انبار کنسانتره ۶۰ هزار تنی و کارخانه اکسیژن به ظرفیت (روزانه) ۴۴۰ تن در سال جاری راه‌اندازی شده‌اند.

وی افزود: راه‌اندازی قطعه نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی (گل گهر سیرجان) به ظرفیت روزانه ۲۰۰ هزار متر مکعب و به طول ۳۰۳ کیلومتر از دیگر طرح‌های افتتاح شده امسال است. علاوه بر این، نخستین اسکله بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان که به عنوان طرح زیرساختی ایمیدرو برای حمل و بارگیری کالا‌های مورد نیاز منطقه ویژه لامِرد به ویژه آلومینیوم جنوب به شمار می‌آید نیز در شمار طرح‌های افتتاح شده سال جاری است.

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو گفت: مرحله نخست طرح سالکو (آلومینیوم جنوب) که در زمستان سال گذشته به تولید رسیده و آماده افتتاح شده بود، در اردیبهشت سال جاری افتتاح شد، از این رو در شمار طرح‌های افتتاحی سال ۹۹ جای گرفت.

خرمی شاد اضافه کرد: در صورت مهیا شدن شرایط لازم، امکان بهره برداری از ۸ طرح جدید دیگر نیز در ماه اسفند وجود دارد که از ارزشی معادل ۵۷۰ میلیون دلار برخوردارند و با راه اندازی این تعداد طرح ۴۱۱ شغل مستقیم و ۲۹۹۰ فرصت شغلی غیر مستقیم در بخش معدن و صنایع معدنی کشور ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/ب

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار