کد خبر: ۱۶۰۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
گروه استانها - مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه فجر فارس گفت:در فاز عملیاتی طرح شهید سلیمانی، اقشار بسیج از جمله بسیج کارگری و کارخانجات، بسیج مهندسین، و محلات، و بسیج جامعه زنان در جهت بیماریابی و جداسازی بیماران همکاری فعال داشتند.

فرخ بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  شیراز ، با یادآوری اینکه مرحله اول طرح شهید سلیمانی از اول آذر ماه سال گذشته اجرایی شد، اظهار داشت: تمام مراحل طرح، اعم از فاز مراقبتی با حضور 986 تیم عمومی، رصد و شناسایی، و با حضور 178 تیم مراقبتی تخصصی کار رصد و شناسایی انجام شد.

وی افزود: فاز مراقبتی با حضور 795 تیم حمایتی و 535 تیم نظارتی در مجموعه استان با همدلی و کمک سپاه و بسیج و دانشگاه علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت شهرستان‌ها و فرماندهان نواحی با حضور بیش از 8 هزار بسیجی در استان فارس عملیاتی شد.

بهارلویی با بیان اینکه در این طرح، کل استان فارس به 800 بلوک تقسیم‌بندی شد، تصریح کرد: از جمله کارهایی که در کنار این فعالیت‌ها داشتیم، بحث همکاری خود مردم بود که در مراقبت و پیشگیری از کرونا بسیار خوب جواب داد؛ یعنی در کنار طرح شهید سلیمانی و طرح‌هایی که آن زمان پیش‌بینی شد، و همچنین جدی‌انگاری‌هایی که توسط مردم انجام شد مثل رعایت پروتکل‌های بهداشتی، منجر به نتیجه های خوبی در سطح استان و همچنین در سطح کشور شد.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی فارس ادامه داد: در فاز دوم طرح که متاسفانه در ایام پایان اسفند و آغاز سال نو شروع شد، شاهد عادی‌انگاری و سهل‌انگاری، هم بین مردم و هم مسئولین بودیم و نتیجه آن، وضعیت قرمز استان شد که برای برون رفت از این وضعیت، باز هم نیاز به همدلی مردم داریم.

بهارلویی تاکید کرد: به قطع زنجیره انتقال بیماری نیاز داریم، اما در ایام تعطیلات نوروز متاسفانه این مسئله رعایت نشد؛ ولی با هماهنگی خوبی که میان سپاه و بسیج با شبکه‌های بهداشت و درمان در ایام تعطیلات وجود داشت، همه مراکز فعال بودند.

وی گفت: در ایام تعطیلات نوروز، افزایش تست‌های سریع داشتیم که به طور میانگین بالای یک هزار و 500 تست روزانه انجام می‌شد که اینها در کنار تست پی‌سی‌آر در مراکز پیش‌بینی شده از قبل، انجام می‌گرفت.

وی تصریح کرد: در فاز عملیاتی طرح شهید سلیمانی، اقشار بسیج از جمله بسیج کارگری و کارخانجات، بسیج مهندسین، و محلات، و بسیج جامعه زنان در جهت بیماریابی و جداسازی بیماران همکاری فعال داشتند.

تشدید فعالیت‌های تیم‌های نظارتی، کمک‌های مومنانه به صورت هدفمند به سمت بیماران کرونایی و نیازمند، و بیش از 22 هزار تست در نیمه اول فروردین ماه، توزیع بیش از 6 هزار بسته حمایتی برای بیماران به طور هدفمند، از فعالیت‌های بسیج جامعه پزشکی سپاه فجر فارس در ایام مبارزه با کرونا است که بهارلویی به آن اشاره کرد.

وی با یادآوری اینکه طرح شهید سلیمانی در سه فاز انجام می‌شود، فاز مراقبتی را یکی از این فازها دانست و تصریح کرد: در این فاز، عمده کار، بحث رصد و شناسایی بیماران در بیماریابی فعال همراه با انجام تست، و قرنطینه کردن بیمار جهت قطع زنجیره ارتباط در فاز مراقبتی انجام می‌گیرد.

بهارلوئی با بیان اینکه فاز دوم این طرح حمایتی است، تصریح کرد: بیمارانی که در فاز اول شناسایی شده‌اند و از لحاظ معیشتی و مشکلات اقتصادی با بحران مواجه‌اند و نیازهایی دارند، به صورت هوشمند و هدفمند بسته‌های حمایتی توسط بسیجیان محله دریافت می‌کنند.

مسئول بسیج جامعه پزشکی سپاه فجر فارس ادامه داد: فاز سوم طرح شهید سلیمانی، نظارتی است که باز هم در محدوده محلات، تیم‌های نظارتی جهت نظارت بر اماکن، مغازه‌ها، نانوایی‌ها، پمپ بنزین‌ها، و دیگر اماکن تجمعی نظارت صورت گرفته و تذکر رعایت پروتکل‌ها داده می‌شود که این سه فاز، کامل‌کننده هم هستند.

وی با بیان این که به نظر می‌آید عمده نیاز ما، تست‌های زیاد از بیماران و بیماریابی است، گفت: درصورتی که بتوانیم جداسازی بیماران از مردم عادی را داشته باشیم و موارد قرنطینه را رعایت کنیم، و نیز ارتباط بیمار با اطرافیان مشخص شود و از افراد و مرتبطین با بیمار، تست‌های فعال گرفته شود، در مراحل اول و قبل از انتقال بیماری به افراد بیشتر شناسایی شود، می‌توانیم زنجیره انتقال را قطع کنیم که این مراحل مجدداً در دستور کار بسیج جامعه پزشکی قرار گرفته است.

بهارلوئی تاکید کرد: امیدواریم با همکاری خوب دانشگاه‌علوم‌پزشکی و مردم در این مرحله هم موفق باشیم و بتوانیم هرچه سریعتر این زنجیره انتقال را قطع کنیم.

انتهای پیام/424/ش

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار