کد خبر: ۱۷۳۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
پروژه بزرگ و ملی اتصال راه آهن یزد-اقلید به راه آهن اصفهان-شیراز در آستانه افتتاح و بهره برداری قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در نشست بررسی پیشرفت این پروژه بزرگ و ملی اظهار کرد: با بهره برداری از این خط، محور ترانزیت ریلی شرق و غرب کشور متصل و مسافت آن به طول بیش از ۳۰۰ کیلومتر کاهش می یابد و خط راه آهن اصفهان-شیراز به راه آهن یزد متصل می شود.

سیدمجتبی حسینی پور افزود: راه آهن یزد-اقلید بالغ بر ۲۷۰ کیلومتر خط اصلی و حدود ۵۰ کیلومتر خطوط ایستگاهی و ۱۲ ایستگاه دارد که صرف با هزینه ای بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد ریال با پیشرفت ۱۰۰ درصدی زیرسازی محور اصلی، پیشرفت ۹۲ درصدی روسازی و پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی در مراحل پایانی به سر می برد و آماده افتتاح است.

حسینی پور گفت: این پروژه از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، سفر ریاست جمهوری و ردیف های ملی تامین اعتبار شده است.

رئیس سازمان گفت: در فاز نخست پروژه، احداث خط اصلی به طول ۲۷۰ کیلومتر، احداث و تکمیل ۵ ایستگاه و ۱۲ کیلومتر خطوط ایستگاهی و ساخت ۱۲ تقاطع غیرهمسطح انجام گرفته است.

وی افزود: در فاز دوم، پروژه تکمیل علائم و ارتباطات کل خط، احداث ۲ تقاطع غیرهمسطح، احداث و تکمیل ۷ ایستگاه و خطوط ایستگاهی به طول ۳۷ کیلومتر انجام خواهد شد. 

سیدمجتبی حسینی پور گفت: با بهره برداری از فاز اول و بهره برداری از خط، انتقال بالغ بر سه میلیون تن بار و یک میلیون نفر مسافر در سال محقق و ارتباط ریلی استان های فارس، اصفهان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد با استان یزد برقرار می شود.  

وی همچنین با اعلام اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بالغ بر ۸۰۰ نفر در طول انجام فاز نخست پروژه، از پیگیری ها و مساعدت های مسئولان دولت از جمله جناب آقای دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور قدردانی کرد.

گفتنی است رخش، (مبادله بندرخشک)، مهریز، کالمند، چاه ترش، تنگ چنار، گاریزات، چاه سرخ، دهشیر، شهرک صنعتی، ابرکوه، فراغه و اقلید ایستگاه های این پروژه ملی بشمار می روند.

پروژه ملی خط راه آهن یزد اقلید در آستانه بهره برداری

48

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار