کد خبر: ۲۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳
مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از رهگیری همه سیگارهای وارداتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و تاکید کرد: سیگارهای وارداتی دارای کد رهگیری خواهند شد که این موضوع در راستای جلوگیری از قاچاق سیگارهای وارداتی و غیرقانونی است.

عباس نخعی  اظهار کرد: برای جلوگیری از واردات قاچاق سیگار برنامه ای در دست اقدام است که بر اساس آن کد رهگیری در کارخانه تولید‌کننده سیگار بر روی بسته آن ها حک می‌شود و سیگارهای وارداتی که کد رهگیری نداشته باشند غیرقانونی تلقی می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر 20 برند سیگار قاچاق بوده که با توجه به مشخص نبودن وضعیت سلامت محصولات قاچاق‌، وزارت صنعت، معدن و تجارت هشدار داده که مردم از خرید این برندها خودداری کنند. با این اقدام کلیه سیگارهایی که به شکل قانونی وارد کشور می‌شوند بر روی جلد مقوایی آنها شماره رهگیری ثبت می شود و در واقع بعد از ثبت سفارش در همان کارخانه تولید، شماره رهگیری بر روی آن ها درج می‌شود.

نخعی در عین حال بیان کرد: برای اجرا و پیاده سازی کد رهگیری مقدماتی لازم است که در دستگاه‌های مجری از جمله مرکز برنامه‌ریزی دخانیات کشور و مرکز توسعه الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مقدمات آن فراهم شده و امیدواریم حداکثر تا پایان امسال بتوانیم این کار را انجام دهیم.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالاهای هدف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: ممکن است مشابه برندهای معروف سیگار در یکی از کشورهای همسایه تولید شود که مشخص نیست توتونی که در آن به کار رفته چه نوع موادی است و با تبلیغ خلاف واقع عنوان می‌کنند که توتون آن اصل است، در حالی که این گونه سیگارها اغلب در کشورهای همسایه با توتون‌های دارای اسانس بسیار خطرناک تولید می‌شوند که دارای مواد سمی و خطرناک است و اثرات تخریبی زیادی به همراه دارد.

وی همچنین تاکید کرد: مرکز برنامه‌ریزی دخانیات کشور ابلاغ کرده کسانی که می‌خواهند عامل فروش سیگار باشند باید حتما پروانه داشته باشند و عمده‌فروشان و خرده‌فروشان نیز دارای مجوز‌های جداگانه‌ای هستند.

به گزارش ایسنا، با توجه به حجم بالای سیگارهای قاچاق در بازار و کافی نبودن تولید داخلی برای تقاضای بازار مصرف‌،وزارت صنعت، معدن و تجارت در آخرین اقدام به منظور کنترل بازار محصولات دخانی، اسامی 20 برند سیگار قاچاق را اعلام و از مصرف‌کنندگان درخواست کرد که با توجه به مشخص نبودن وضعیت سلامت محصولات قاچاق‌، از خرید این برندها خودداری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: