کد خبر: ۲۳۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۳
سیدعباس صالحی - معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در نخستین حضور خود در کتاب‌فروشی‌ها، از رایزنی با قوه قضائیه برای ایجاد شعبه ویژه در دادگاه‌ها برای کپی‌های غیرمجاز کتاب خبر داد.
 عصر امروز (شنبه، 14 آذرماه) سیدعباس صالحی با حضور در کتاب‌فروشی انتشارات توس در خیابان انقلاب، با تعدادی از ناشران و کتاب‌فروشان دیدار کرد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در‌باره این برنامه توضیح داد: یکی از مسائلی که می‌تواند برای مدیران فرهنگی چالش ایجاد کند، محدود شدن ارتباط با اهالی فرهنگ است. در همین راستا، دو فرصت پیش روی مدیران حوزه فرهنگ قرار دارد که یکی از آن‌ها مربوط به ارتباطات در فضای آنلاین است. در این زمینه ما از یک‌ماه قبل، سایت اهل قلم را راه‌اندازی کرده‌ایم که در این سایت حدود 10 هزار نفر از اهالی قلم می‌توانند پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما بفرستند.

وی ادامه داد: فرصت دیگر، ضرورت ارتباطات حضوری بین مدیران و اهالی فرهنگ است که بر همین مبنا ما قرار گذاشته‌ایم از این هفته، همه مدیران حوزه معاونت فرهنگی دیدارهای مشخصی را در کتاب‌فروشی‌ها با اهالی فرهنگ و قلم داشته باشند. من نیز از این به بعد شنبه‌ها از ساعت 16 تا 18 در یک کتاب‌فروشی حضور پیدا می‌کنم و در این فرصت هم با مراجعان و عامه مردم و هم با کسانی که پیشنهادات و انتقاداتی دارند، هم‌صحبت می‌شوم.

صالحی درباره انتخاب کتاب‌فروشی‌ها به‌عنوان محل دیدار خود با اهالی قلم نیز توضیح داد: کتاب‌فروشی‌ها از 50 سال قبل پایگاه اهل فرهنگ بوده‌اند و پایگاه‌های بعدی، پس از کتاب‌فروشی‌ها به وجود آمدند. امروز با توجه به این‌که دل‌نگرانی‌هایی درباره شرایط کتاب‌فروشی‌ها وجود دارد و شرایطی که باعث تعطیلی و کمرنگ شدن نقش کتاب‌فروشی‌ها می‌شود، تصمیم گرفتیم این برنامه را در کتاب‌فروشی‌ها ساماندهی کنیم که خود می‌تواند بحث‌هایی را در ادامه به وجود آورد.

او سپس به حضور خود در کتاب‌فروشی انتشارات توس در نخستین برنامه اشاره کرد و گفت: دلیل آن‌که کتاب‌فروشی توس را انتخاب کردیم این بود که مرحوم باقرزاده مدیر انتشارات توس از گذشته و چیزی حدود 50 سال در حوزه انتشار کتاب فعالیت داشتند و ما تصمیم گرفتیم برای ارج‌گذاری به ایشان، ابتدا به این کتاب‌فروشی سر بزنیم. همچنین پیشنهادها و گلایه‌ها را مستقیما بشنویم.

وی اظهار کرد: در این دیدارها ضمن این‌که مسائلی مثل معافیت‌های مالیاتی کتاب‌فروشان و پست رایگان کتاب‌ها که در این اواخر شروع به کار کرده است و دیگر زمینه‌های حمایت از کتاب‌فروشان را هم دنبال می‌کنیم و گلایه‌ها و مشکلات کتاب‌فروشان و اهالی فرهنگ و قلم را هم می‌شنویم.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بد نشر در کشور، گفت: نشر کشور در حال حاضر بخش‌های خوب و خاکستری و ضعیف دارد که باید این بخش‌ها را از همدیگر تفکیک کرد. ما در حوزه تولید در چند دهه گذشته مولدان خوبی داشته‌ایم. در این سال‌ها قومیت‌ها و جنسیت‌های مختلف حضور خوبی در حوزه تولید داشته‌اند. همچنین در طول این دوره ناشران خوبی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که جزو سرمایه‌های خوب ما هستند که باید دیده شوند. همچنین بخش ضعیف و خاکستری در حوزه نشر داریم که مربوط به سبد کالای فرهنگی چه در حوزه خواندن و چه در حوزه خریدن کتاب می‌شود و این مساله برای کشوری که 2 هزار و 500 سال سابقه تمدنی دارد خوب نیست.

صالحی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره پخش کتاب‌های بدون مجوز در خارج و داخل کشور و راهکاری برای جلوگیری از این روند نیز اظهار کرد: وقتی غیرنهادینه با فرهنگ برخورد می‌کنیم، باید عوارض آن را هم بپردازیم. در کشور ما مالکیت فکری و معنوی مورد توجه قرار نگرفته و در ساختار فرهنگی ما جا نیفتاده است که در این زمینه نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم تا مردم به این نتیجه برسند که مالکیت فکری کمتر از مالکیت ملموس نیست. در این زمینه باید کارهای حقوقی انجام شود که در همین زمینه ما با قوه قضائیه وارد گفت‌وگو شده‌ایم تا با همکاری با آن‌ها مثل دادگاه رسانه و مطبوعات، شعبه ویژه دادگاه برای کپی‌های غیرمجاز را راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: الان یکی از مشکلات ما در این حوزه این است که چون ناشر، مسئول پیگیری مسایل حقوقی آثار خود است، معمولا دوره پیگیری برای احقاق حق اثر طولانی می‌شود و این طولانی بودن باعث می‌شود که در بسیاری از موارد ناشر ناگزیر شود از حق خود بگذرد، اما باید بدانیم که اگر این غارت‌ها ادامه پیدا کند شرایط سخت می‌شود. در همین زمینه ما در معاونت فرهنگی، کمیته مستقلی تشکیل داد‌ه‌ایم که البته این کمیته در حوزه اختیارات و وظایف وزارت ارشاد و با هماهنگی اتحادیه ناشران و کتاب فروشان عمل می‌کند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره سیاست‌های وزارت ارشاد درباره ایجاد فروشگاه‌های بزرگ عرضه کتاب و حمایت از کتاب فروشی‌های کوچک نیز توضیح داد: در این زمینه ما باید از هر دو مدل حمایت از ایجاد فروشگاه‌های بزرگ کتاب و کتاب‌فروشی‌های کوچک و سنتی استفاده کنیم؛ اما چیزی که می‌تواند با سنت ما سازگاری داشته باشد ترکیب‌سازی بازار مدرن و سنتی با هم است، چراکه ما نمی‌توانیم فروشگاه‌های کوچک کتاب را که معمولا فعالان آن یک ارتباط حسی با کار و مخاطبان خود دارند، نادیده بگیریم. بنابراین به‌نظر می‌رسد استراتژی‌ ما در حوزه نشر باید این باشد که همپای فروشگاه‌های بزرگ تلاش کنیم کتاب‌فروشی‌های کوچک را نیز حمایت کنیم.

صالحی در بخش دیگری از این دیدار در پاسخ به سوالی درباره متورم شدن تولید و فروش کتاب‌های درسی و دانشگاهی و کمرنگ شدن تولید، انتشار و فروش کتاب‌های حوزه فرهنگ، توضیح داد: بخشی از این موضوع در دست ما نیست، چراکه در 30 سال گذشته آموزش کشور به سوی مدرک‌محوری رفته و در طول این سال‌ها در فضای اجتماعی تب مدرک‌گرایی رشد کرده و با اهمیت‌تر از حوزه فرهنگی شده است. طبیعی است که در این نظام آموزشی تولید کتاب‌های کمک آموزشی و آموزشی قدرت می‌گیرند و فضای حوزه فرهنگی محدود می‌شود.

او افزود: برای مقابله با این روند باید تلاش کنیم تا مردم کتاب را صرفا آن چیزی که به‌شکل کاغذ چاپ می‌شود، نبینند. بر همین پایه به نظر می‌رسد باید کتاب را از حوزه آموزش و فرهنگ جدا کنیم، چرا که آموزش اجباری است و اجبار فرهنگ نمی‌سازد. حتی اگر کتاب‌های آموزشی درباره ادبیات و فرهنگ باشند باز هم در حوزه فرهنگی تعریف نمی‌شوند، اما باید به اقناع این موضوع بپردازیم و برای این کار ما و رسانه‌ها احتیاج به تلاش متقابل داریم.

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره تفویض اختیار صدور مجوز کتاب‌فروشی‌ها که در تهران از معاونت فرهنگی به اتحادیه ناشران و کتاب فروشان واگذار شده است و سرنوشت آن در شهرستان‌ها، گفت: این روند در شهرستان‌هایی که اتحادیه‌ کتاب فروشان دارند به همین سیاق ادامه می‌یابد و در استان‌ها و شهرستان‌هایی که این اتحادیه وجود ندارد کار به نزدیک‌ترین صنف به کتاب‌فروشی‌ها واگذار می‌شود.

در نخستین دیدار صالحی با کتاب‌فروشان، او با مدیران انتشارات نیلوفران، نسل آفتاب، پریماه و واحه دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این برنامه همایون امیرزاده - مشاور مدیریتی و فرهنگی صالحی - درباره ادامه برنامه دیدار مدیران معاونت فرهنگی با کتاب‌فروشان و اهالی قلم توضیح‌هایی داد.

او گفت: آقای صالحی در ادامه این دیدارها، شنبه 28 آذرماه در کتاب‌فروشی اساطیر حضور پیدا می‌کند. در مرحله اول این برنامه، چهار کتاب فروشی مد نظر قرار گرفته که اولویت‌بندی آن‌ها به‌خاطر قدمت، اثرگذاری و فعالیت آن‌ها در بخش خصوصی است.

او دیگر برنامه‌های مدیران معاونت فرهنگی را برای حضور در کتاب‌فروشی‌ها به این شرح اعلام کرد:

مدیران دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی: سه‌شنبه‌ها از ساعت 8 تا 12

مدیران دفتر امور چاپ و نشر: دوشنبه‌ها از ساعت 9 تا 11

مدیران اداره کل مجامع، تشکل‌ها ونهادهای فرهنگی: دوشنبه‌ها از ساعت 10 تا 12

مدیران دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی: سه‌شنبه‌ها 14 تا 16

مدیران موسسه خانه کتاب: دوشنبه‌ها 9 تا 11

مدیران موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی: سه‌شنبه ها از 9 تا 11

مدیران بنیاد شعر و ادبیات داستانی: یکشنبه‌ها از ساعت 10 تا 12

اعضای هیات انتخاب و خرید کتاب: دوشنبه‌ها از ساعت 9 تا 10

مدیران امور مالی: شنبه‌ها از ساعت 8 تا 9

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: