کد خبر: ۲۴۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۰
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در دومین روز از سفر به اسلام آباد برای شرکت در کنفرانس قلب آسیا، با نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و دوطرف علاوه بر گفت وگو درخصوص موضوع های دوجانبه، درباره مهم ترین مسائل منطقه تبادل نظر کردند.
 'محمد جواد ظریف' و 'محمد نواز شریف' در این دیدار بر ضرورت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی به عنوان بزرگ ترین خطر تهدید کننده منطقه تاکید کردند.
در این دیدار دو طرف همچنین خواستار گسترش بیش از پیش روابط دوستانه تهران-اسلام آباد به ویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری شدند.
ظریف و نواز شریف مهم ترین مسائل منطقه از جمله موضوع افغانستان را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
جزییات بیشتر مربوط به گفت وگوی وزیر امور خارجه ایران و نخست وزیر پاکستان متعاقبا منتشر خواهد شد.
ظریف پیش از دیدار با نخست وزیر پاکستان در پنجمین کنفرانس قلب آسیا-روند استانبول سخنرانی کرد و گفت: ورود مولفه های ناامن کننده جدید با نام ها و نشانه های جدید به خصوص گروه تروریستی داعش، شکاف ها در داخل گروه طالبان افغانستان و احتمال سود بردن داعش از آن، از موارد بسیار نگران کننده است.
ظریف عصر روز گذشته (سه شنبه) وارد اسلام آباد شد در نخستین ساعات حضور خود در پایتخت پاکستان، به ترتیب با 'سراج الدین اصل اف' وزیر امور خارجه تاجیکستان، 'سرتاج عزیز' مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و 'صلاح الدین ربانی' وزیر امور خارجه افغانستان دیدار کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به پایتخت پاکستان افراط گرایی و تروریسم را خطر و تهدید اصلی برای منطقه دانست و گفت: در کنفرانس 'قلب آسیا' در اسلام آباد مطالبی را در خصوص ضرورت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی مطرح خواهیم کرد.
کنفرانس دو روزه 'قلب آسیا' از روز سه شنبه باهدف گسترش همکاری ها برای کمک به حل مسایل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان، با حضور نمایندگان بیش از 40 کشور عضو و حمایت کننده این کنفرانس و بیش از 10 نهاد بین المللی و منطقه ای آغاز بکار کرد و بخش اصلی این کنفرانس در سطح وزیران امور خارجه، امروز (چهارشنبه) با سخنرانی 'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان و 'اشرف غنی' رییس جمهوری افغانستان، رسما آغاز بکار کرد.
ظریف طی سخنرانی در این کنفرانس مواضع و راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای تقویت صلح و ثبات در قلب آسیا به ویژه افغانستان را اعلام کرد، وی قرار است در حاشیه این کنفرانس با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و 'وانگ یی' و خانم 'سوشما سواراج' همتایان چینی و هندی خود نیز دیدار کند.
وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، افغانستان، پاکستان، هند، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از جمله وزیران امور خارجه شرکت کننده در این کنفرانس خواهند بود.
از روسیه، زمیر کابل اف نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان و از آمریکا نیز یکی از معاونان وزیر امور خارجه این کشور در کنفرانس قلب آسیا شرکت خواهند کرد.
چهارده کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.
همچنین فهرست کشورهای حامی قلب آسیا شامل آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلیس است.
نخستین کنفرانس قلب آسیا در سطح وزیران خارجه، در سال 2011 به میزبانی استانبول برگزار شد. نشست های بعدی به ترتیب به میزبانی افغانستان، قزاقستان و چین در سال های 2012 تا 2014 برگزار شد.
از آنجا که ترکیه یکی از مبتکران برگزاری کنفرانس قلب آسیا است، نام این کنفرانس به 'قلب آسیا-روند استانبول' معروف شده است.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: