کد خبر: ۲۴۱۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۹
قیمت نفت اوپک در آخرین بروزرسانی سایت این سازمان 34.69 دلار اعلام شد که با بیشترین قیمت خود در سال 2015 فاصله 30.27 دلاری دارد.

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه 19 آذر ماه، با 11 سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن، 34.69 دلار در هر بشکه فروخته شد.

به این ترتیب، نفت اوپک به کمترین رقم از 29 دسامبر 2008 تاکنون سقوط کرد. این نوع نفت روز چهارشنبه برای نخستین بار در سال 2015 وارد کانال 34 دلاری شد و بشکه‌ای 34.80 دلار فروخته شده بود.

بر اساس آخرین به روز رسانی سایت اوپک، سبد نفتی این کارتل نفتی 3.39 دلار از ارزش خود را در مقایسه با 4 دسامبر زمانی‌که صد و هشتادو ششمین نشست اوپک برگزار شد، از دست داده است. سبد نفتی اوپک در آن روز 38.08 دلار معامله شده بود.

روند کاهشی سبد نفتی اوپک در نخستین روز کاری بازارهای جهانی یعنی دوشنبه 16 آذر ماه شدت گرفت و این نوع نفت وارد کانال 36 دلاری شد تا روز پنج‌شنبه که به 34 دلار رسید.

قیمت جهانی نفت و به تبع آن نفت اوپک به علت فزونی عرضه در بازار و عدم وجود تقاضای مناسب با این حجم عرضه از سال گذشته تاکنون به شدت کاهش یافته است. روز پنج‌شنبه آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد که فزونی عرضه جهانی نفت در سال آینده می‌تواند بدتر شود؛ این پیش‌بینی سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانی را رقم زد.

به طوریکه ارزش نفت برنت و نفت خام آمریکا در روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی، 5 درصد و طی هفته گذشته 12 درصد افت کرد. نفت برنت بشکه‌ای 37.93 و نفت خام آمریکا 35.93 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال 2014 به ثبت رسید 52 دلار در هر بشکه بوده است. بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی روز چهارشنبه 16 اردیبهشت ماه (6 می) به قیمت 64.96 دلار رقم خورده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.


برچسب ها: اوپک ، نفت ، تجارت آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر: