کد خبر: ۲۴۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۸
روایت سخنگوی کمیسیون امنیت از سخنان عراقچی؛
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آقای عراقچی اعلام کرد که گزارش آمانو دوپهلو و خاکستری بوده و وزارت خارجه بیانیه فنی تهیه کرده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهدشد.
 نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به حضور عراقچی معاون وزیر امور خارجه در جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران با حضور در جلسه کمیسیون، تأکید کرد که امروزه برجام چه بصورت کلی و چه بصورت جزئی مورد اطلاع و توجه مردم است و تمام اتهامات و تحریم‌ها و فشارها علیه ایران که به بهانه  PMDبود، این موضوع الان در حال حل و فصل است، اما با این حال باید توجه داشت که پرونده  PMDپرونده‌ای بود که در چارچوب راه‌حل‌های سیاسی بسته شد وگرنه آژانس کماکان امکان داشت در خصوص موارد مذکور در PMDبهانه‌گیری کند.

وی افزود: آقای عراقچی همچنین تصریح کرد که با توجه به اینکه گزارش (مدیرکل آژانس) آژانس دوپهلو و خاکستری بوده است، وزارت خارجه بیانیه فنی را تهیه کرده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهد شد.

شفیعی همچنین یادآور شد که عراقچی در این جلسه تاکید کرده است که نکته مهم گزارش آژانس آن، صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح اظهارات معاون وزیر امورخارجه گفت: به گفته عراقچی با صدور قطعنامه جدید شورای حکام دستور کار آژانس عوض می‌شود، یعنی از این پس دستورکار آژانس براساس قطعنامه شورای حکام، «اجرای برجام» خواهد بود و نه پی ام دی.

وی ادامه داد: علاوه بر این، با صدور قطعنامه جدید شورای حکام کلیه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو می‌شود و پس از تصویب قطعنامه این شورا، دو کار باید از طرف ایران انجام شود؛ نخست انتقال مواد غنی شده هسته‌ای که به روسیه فروخته‌ایم و دیگری اینکه در مقابل ۱۰ تن اورانیوم غنی شده حدود ۱۴۰ تن اورانیوم خام دریافت کرده‌ایم.

سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است/ لغو تحریم‌ها از دی ماه

شفیعی همچنین خاطرنشان کرد: آقای عراقچی در این جلسه بیان داشت که در خصوص راکتور اراک، سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است و اکنون در حال امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن راکتور اراک هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به روند موجود به نظر می‌رسد در دی ‌ماه، «روز اجرای برجام» فرا می‌رسد و از آن پس می‌توانیم شاهد لغو شدن تحریم‌ها باشیم.

منبع: خانه ملت

نام:
ایمیل:
* نظر: