کد خبر: ۲۴۵۴۰
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
طلا در بازار جهانی پس از کاهش قیمت چشمگیری که روز گذشته بدنبال افزایش نرخهای بهره در آمریکا متحمل شد، در معاملات روز جاری تغییر چندانی نداشت.
 هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.3 درصد افزایش یافت و به 1054 دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه دو درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش قیمت از اواسط تابستان بود و از ابتدای هفته جاری تاکنون حدود دو درصد کاهش نشان می‌دهد که بدترین عملکرد هفتگی در شش هفته گذشته به شمار می‌رود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با 0.4 درصد افزایش، به 1054 دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه 27.20 دلار یا 2.5 درصد کاهش یافت و به 1049 دلار رسید.

مقامات بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه به اتفاق آرا برای افزایش 25 واحدی نرخهای بهره رای دادند. مقامات بانکی آمریکا با تصمیم مذکور، به انتظار یک ساله سرمایه گذاران و مصرف کنندگان برای پایان دوران سیاست پولی آسان پایان دادند. نرخهای بهره بالاتر به تقاضا برای طلا که دارایی بدون بازده به شمار می‌رود، لطمه می‌زند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

طلا اوایل ماه میلادی جاری با بالا رفتن انتظار معامله گران برای تصویب افزایش نرخهای بهره در آخرین نشست امسال بانک مرکزی آمریکا، به پایین‌ترین قیمت در پنج سال گذشته نزول کرده بود و از ابتدای امسال تاکنون به دلیل ابهام سرمایه گذاران طلا درباره زمان افزایش نرخهای بهره و ضعیف شدن تقاضا برای این فلز زرد، 11 درصد سقوط کرده است و به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود.

بر اساس گزارش رویترز، بسیاری از تحلیلگران کاهش بیشتر قیمت طلا و سقوط آن به سطح 1000 دلار را پیش بینی می‌کنند.

خروج سرمایه گذاران از صندوقهای سرمایه گذاری با پشتوانه طلا ادامه دارد. میزان ذخایر صندوق "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا در جهان است، روز پنج شنبه 0.70 درصد کاهش یافت و به 630.17 تن رسید که پایین‌ترین میزان از سپتامبر سال 2008 است.

دلار روز پنج شنبه در برابر سبدی از ارزهای بزرگ به بالاترین سطح در دو هفته گذشته صعود کرد.

قیمت سایر فلزات ارزشمند هم به دلیل قوی شدن دلار، تحت فشار قرار گرفت. هر اونس نقره برای تحویل فوری پس از کاهش سه درصدی در روز گذشته، با 0.7 درصد افزایش، 13.81 دلار معامله شد. هر اونس پلاتین با 0.2 درصد افزایش، به 846 دلار رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 0.4 درصد کاهش، به 554 دلار رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر: