کد خبر: ۲۴۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۵
قشم - ایرنا - سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم گفت: پرونده بازگشت ژئوپارک قشم به منظور بازگشت به شبکه جهانی ژئوپارک ها آذرماه امسال و پس از اقدام های مختلف به منظور حل مشکلات مطرح شده به یونسکو ارسال شد.
حمیدرضا محسن پور روز شنبه با بیان اینکه ارزیابی اولیه این پرونده اوایل سال آتی توسط کارشناسان شبکه جهانی ژئوپارک ها انجام می شود، افزود: در صورت نبود نقص، این پرونده تا شهریور 95 برای طرح و اضافه شدن به 112 ژئوپارک جهان آماده می شود.
وی همچنین از سفر دو تن از اعضای اصلی شبکه ژئوپارک های یونسکو شامل رئیس و مسئول بخش ژئوپارک های علوم زمین یونسکو در نیمه نخست اسفند امسال به قشم خبر داد و گفت: حضور این مسئولان در جزیره به دعوت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بوده از اهمیت خاصی برخوردار است.
سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم از کنفرانس سال جاری ژئوپارک ها در فنلاند به عنوان فرصتی مناسب برای معرفی هرچه بهتر و بیشتر ژئوپارک قشم به جهانیان یاد کرد و افزود: برگزاری کارگاه ها و مقاله های مختلف در این کنفرانس موجب شد نگاه شبکه جهانی به ژئوپارک قشم معطوف شود.
وی اضافه کرد: تاثیر این کنفرانس به حدی بود که ثبت ژئوپارک قشم در زمره ژئوپارک های جهان، بدون حضور در فهرست انتظار انجام گرفت.
محسن پور گفت: رشد قابل ملاحظه ای در برنامه های ژئوپارک این جزیره برای جهانی شدن داشته ایم و همکاری دستگاه های مختلف و عزم سازمان منطقه آزاد قشم برای پیوستن دوباره این ژئوپارک به فهرست جهانی است.
سرپرست مدیریت ژئوپارک قشم ایجاد زیرساخت های مختلف از جمله تابلوگذاری، اطلاع رسانی جاده ای، استقلال تشکیلاتی ژئوپارک و به رسمیت شناخته شدن ژئوپارک قشم از سوی سازمان محیط زیست برای فعالیت در مناطق حفاظت شده و جنگل های حرا را از مولفه هایی ارزیابی کرد که این نهاد را در پیوستن دوباره به شبکه جهانی ژئوپارک ها کمک می کند.
ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود.
این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد که ژئوپارک قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.
در صورت ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک در خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.

منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: