کد خبر: ۲۴۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۸
وزیر راه عنوان کرد
وزیر راه و شهرسازی بر آزادسازی قیمت‌ها در بخش‌های حمل و نقل تاکید کرد و گفت: باید برای مبارزه با آلودگی هوا، حمل و نقل ریلی را توسعه دهیم.
به گزارش تجارت آنلاین،عباس آخوندی امروز در مراسم بهره‌برداری از ناوگان مسافری ریلی جدید اظهارداشت: نتایج سیاست‌گذاری‌ها به تدریج خود را نشان می‌دهد و ما باید حمل و نقل ریلی را در ابعاد مختلف مورد حمایت قرار دهیم تا سهم بیشتری را از کل حمل و نقل کشور بدست آوریم.

وی با بیان اینکه امروز قرارداد ساخت ۳۰۰ واگن مسافری بسته شده است که ۱۰۰ واگن برای شرکت سبا و ۲۰۰ واگن برای شرکت ریل‌پرداز است، افزود: حق انتخاب، مهمترین موضوع برای شهروندان است تا هر فردی با هر کیفیتی امکان استفاده از قطار را داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوع دوم این است که باید درون صنعت، رقابت ایجاد کنیم، افزود: این رقابت‌ها حافظ منافع اصلی مصرف‌کننده هستند، زیرا رقابت، کاهش قیمت را به دنبال دارد و منافع مصرف‌کننده را تامین می‌کند.

آخوندی با اشاره به اینکه امیدواریم با استفاده از قانون رفع موانع تولید به تدریج تعهدات دولت در خصوص اختصاص مبلغ یارانه ناشی از کاهش صرفه‌جویی سوخت به این صنعت اختصاص یابد، افزود: اصلی‌ترین برنامه ما در حوزه زیرساخت‌ها این است که محیط سرمایه‌گذاری باید بهبود پیدا کند.

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه باید در تمام حوزه‌های حمل و نقل، آزادسازی را اجرا کنیم، افزود: به سمتی می‌رویم که منافع مصرف‌کننده از طریق افزایش کیفیت و رقابت در صنعت تامین شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید از سرکوب توسعه و سرمایه‌گذاری دست برداریم، گفت: ۲۰۰ واگن مسافری یعنی ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد و ۴۵۰ واگن حمل سوخت یعنی ۱۰۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که همه اینها در شرایط سخت از سوی بخش خصوصی انجام شده است.

آخوندی ادامه داد: از منتقدان خواهش دارم که چشم‌انداز بلند مدت داشته باشند و فضا را برای سرمایه‌گذاری بزرگ ایجاد کنند، چرا که ما در بخش حمل و نقل ریلی حداقل به ۲۸۰۰ واگن مسافری تا سال ۱۴۰۰ نیاز داریم.

وی با بیان اینکه این تعداد واگن نیاز به ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دارد که باید توسط اقتصاد عمومی تامین شود، گفت: دولت امروز مدارس را به دلیل آلودگی هوا تعطیل کرده است، آیا راهی به جز توسعه حمل و نقل ریلی برای کاهش آلودگی هوا داریم؟

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اگر همین مقدار مترو را در تهران نداشتیم، الان با وضعیت کشنده‌ای روبرو بودیم، افزود: اگر برای حمل و نقل حومه ۱۰ سال پیش برنامه‌ریزی می‌شد، الان با این حجم از مشکلات روبرو نبودیم؛ چرا که حدود ۹۰۰ تا یک میلیون وسیله نقلیه هر روزه از حومه به تهران وارد شده و همین مقدار از تهران به حومه می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه اگر ۱۰ سال پیش عزم جدی برای مبارزه با آلودگی هوا داشتیم می‌توانستیم ۳۰ درصد از حمل و نقل خودروها را به حمل و نقل ریلی حومه منتقل کنیم که این به معنی ۳۰ درصد آلودگی کمتر است، افزود: امیدواریم که صندوق توسعه ملی حمایت‌های بیشتری را در بخش زیرساخت‌ها داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: