کد خبر: ۳۱۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۳
هیات دولت در نشستی به ریاست دكتر حسن روحانی رییس جمهوری با تشكیل «شورای سیاستگذاری و راهبری حلال» موافقت كرد. هدف از تاسیس این شورا، صیانت از محصولات و خدمات حلال و هماهنگی اقدامات و فعالیتهای دولت در زمینه نشان تجاری و برند حلال اعلام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در این نشست كه عصر یكشنبه برگزار شد، اولویت دادن به حضور مؤثر در عرصه بین‌المللی، توسعه و تكمیل زنجیره تولید و تجارت محصولات و خدمات حلال و ارتقای زیرساخت‌ها و سطح كیفی استانداردهای مرتبط با حلال، از دیگر اهداف تشكیل شورای سیاستگذاری و راهبری حلال تعیین شد.
رئیس‌جمهوری در این جلسه پس از بررسی گزارش عملكرد سازمان هلال احمر طی سه سال گذشته، با تقدیر از خدمات این سازمان درحوادث غیرمترقبه گفت: سازمان هلال احمر با برخورداری از اعتماد عمومی دارای موقعیت ممتازی در جامعه بوده و حضورش موجب اطمینان و آرامش مردم است.
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تقویت و تجهیز جمعیت و تأمین امكانات مورد نیاز و موجودی انبارهای آن را یك ضرورت مهم و از جمله وظایف دولت دانست و به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مأموریت داد نسبت به تأمین نیازمندی‌های جمعیت هلال احمر اقدام كند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینكه كشور ما ظرفیت‌های فراوانی دارد كه در صورت برنامه‌ریزی و هماهنگی می‌تواند ازخدمات‌رسانی جمعیت هلال احمر پشتیبانی كند، تصریح كرد: توان بالا و ناوگان بزرگ هلیكوپتری كشور و ظرفیت نیروهای مسلح در شرایط صلح، پشتوانه مهمی بویژه در حوادث غیرمترقبه برای خدمات هلال احمر بوده است و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز می‌بایست با هماهنگی و ارتباطات بیشتر برای توسعه این پشتیبانی‌ها اقدام كند.
دكتر روحانی همچنین ضمن تأكید بر توجه هرچه بیشتر سازمان هلال احمر به جوانان و جذب آنان در جمعیت، خاطرنشان كرد: آموزش بهداشت و خدمات امدادی، سازماندهی و كسب مهارت‌های اجتماعی جمعیت هلال احمر می‌تواند به ارتقای توانمندی‌های جوانان و افزایش نشاط روحی و قابلیت‌های مشاركت آنان در جامعه منجر شود.
گزارش سازمان هلال احمر، ضمن تبیین اهداف بشردوستانه این سازمان در راستای تأمین و حمایت از سلامتی و زندگی انسان‌ها، به تشریح وظایف و مأموریت‌های جمعیت هلال احمر پرداخته است.
طبق گزارش این سازمان از فعالیت‌های خود طی سه سال گذشته، تعداد سه میلیون و 121 هزار و 302 نفر از افراد آسیب‌دیده از حوادث و سوانح در سراسر كشور از خدمات هلال احمر بهره‌مند شده‌اند كه ارزش كل خدمات و عملیات و اقلام امدادی ارایه شده توسط این جمعیت در سه سال گذشته برابر با 18 هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین سرعت پاسخگویی به حوادث و آغاز عملیات نجات و امداد حضور در محل حادثه از متوسط یازده دقیقه به
هشت دقیقه و پنجاه ثانیه كاهش یافته است كه نمونه بارز آن در حوادث جاده‌ای و رسیدن نیروهای امدادی بر سر صحنه حوادث مشهود است.
بنا بر گزارش ارایه شده، از تعداد 117 هزار و 635 حادثه به وقوع پیوسته طی سال های 92 تا 94، تعداد دو میلیون و 211 هزار و 941 نفر طی عملیات امداد و نجات هلال احمر نجات یافته‌اند. از سوی دیگر، ایجاد آمادگی و تاب‌آوری تعداد 3 میلیون و 832 هزار و 121 نفر و بیش از یك میلیون خانواده در برابر حوادث و سوانح موجب كاهش عملیات‌های امدادی در نوروز 95 تا 9 درصد، كاهش امدادرسانی تا 35 درصد، كاهش 25 درصد عملیات رهاسازی شده و كاهش 21 درصدی انتقال به مراكز درمانی در طرح امداد و نجات نوروز 95 نسبت به نوروز 94 شده است.
ارائه خدمات امدادی به 512 شهر، روستا و مناطق عشایری شامل 3 هزار و 376 نفر امدادرسانی و 10 هزار و 633 اسكان اضطراری و توزیع چادر و مواد غذایی به ارزش یك میلیون و 237 هزار ریال و 76 سورتی پرواز با بكارگیری 5 فروند بالگرد در سیل 1395 از دیگر خدمات ارایه شده توسط سازمان هلال احمر است.
همچنین گزارش ارایه شده نشان می‌دهد كه در سه سال گذشته بیش از 743 هزار نفر به صورت داوطلبانه در اجرای برنامه‌های این سازمان مشاركت داشته‌اند كه ارایه بیش از شش میلیون نفر ساعت خدمات و اهدای بیش از 294 هزار واحد خون از خدمات این داوطلبان است.
در ادامه، اعضای دولت آیین‌نامه جذب، انتصاب و پرداخت فوق‌العاده ویژه رؤسا و اعضای شعب سازمان تعزیرات حكومتی را اصلاح كردند.
دولت در ادامه نسبت به اصلاح تصویب‌نامه موضوع انعقاد قرارداد مشاركت برای اجرای آزاد راه شش خطه قائم‌شهر – ساری اقدام كرد. به موجب اصلاح این مصوبه، وزارت راه و شهرسازی 30 درصد منابع مالی موردنیاز برای احداث آزادراه قائم‌شهر- ساری و تأسیسات جانبی خاص آن را به حساب مشترك طرح واریز می‌كند. طرف مشاركت نیز تأمین هفتاد درصد منابع مالی لازم برای احداث آزادراه و تأسیسات جانبی خاص آن را تعهد و تأمین می‌كند.
هیات وزیران همچنین به وزارت راه و شهرسازی اجازه داد نسبت به انجام مذاكره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار) ظرف مدت سه سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه اقدام نماید.
صدور مجوز به وزارت كشور برای انجام مذاكره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقتنامه همكاری‌های امنیتی و انتظامی میان دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، پادشاهی اسپانیا، جمهوری صربستان و جمهوری قرقیزستان، از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار