کد خبر: ۳۱۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
خزانه داری ترکیه بخش عمده ای از سود بانک مرکزی را تصاحب کرده و تنها 140 دلار سود به 6 هزار سهامدار خردی که مجموعا 14 درصد سهام بانک را در اختیار داشتند اختصاص داده است.
 سهامداران خرد در سودده ترین موسسه اقتصادی ترکیه یعنی بانک مرکزی ترکیه به تصاحب همه سود این موسسه توسط دولت این کشور اعتراض کردند.

به گزارش بلومبرگ، این بانک سودده ترین موسسه دارای سهام مشترک در ترکیه است که تنها سال گذشته 5.6 میلیارد دلار سوددهی داشت. اما خزانه داری ترکیه بخش عمده ای از سود این بانک را تصاحب کرده و تنها 140 دلار سود به 6 هزار سهامدار خردی که مجموعا 14 درصد سهام بانک را در اختیار داشتند اختصاص داده که باید بین همه آنها تقسیم شود.

بعد از جنگ جهانی اول، مصطفی کمال آتاتورک تصمیم گرفت یک بانک مرکزی برای کشورش ایجاد کند تا بتواند جمهوری جدید ترکیه را از میان ویرانه های امپراطوری عثمانی بنا کند و به وابستگی کشورش به لندن و پاریس خاتمه دهد. وی از مردم کشورش خواست تا بدین منظور سرمایه گذاری کنند و هزاران نفر در پاسخ به درخواست وی، سرمایه زندگی شان را به خاطر کشورشان در طبق اخلاص گذاشتند.

اکنون نوادگان آن سرمایه گذاران، پرداخت این سود ناچیز را توهین به خانواده هایی می دانند که در دوران رکود بزرگ به درخواست آتاتورک پاسخ مثبت داده اند. آنها از دولت خواسته اند تا هم به دلایل اخلاقی و هم دلایل اقتصادی، سود بیشتری بهشان پرداخت کند.

بر خلاف سوئیس و چند کشور معدود دیگر که سهام بانک های مرکزی آنها به صورت عمومی در بورس داد و ستد می شود، ترکیه چنین بازاری برای خرید و فروش سهام بانک مرکزی اش ندارد و این بدان معناست که این سهام عملا ارزش مالی ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار