کد خبر: ۳۸۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
ركود مانع متعادل‌سازي قيمت صنعت خاكستري نمي‌شود
گروه صنعت، معدن و تجارت: نزديك يك ماه از زمان پيش‌بيني شده براي اعلام قيمت نهايي سيمان در بازارهاي كشور مي‌گذرد و هنوز خبري از نرخ نهايي اين محصول نيست. صنعت خاكستري اين روزها وضعيت چندان مناسبي ندارد. از يك سو تشديد ناامني در كشورهاي منطقه تا حدود زيادي ميزان صادرات سيمان ايران را با كاهش مواجه كرده و از طرف ديگر ركود ساخت و ساز و توقف فعاليت‌هاي عمراني، ركود را براي اين صنعت به ارمغان آورده است.
به گزارش تجارت آنلاین، انتظارها همچنان برای اعلام قیمت نهایی سیمان ادامه دارد. اين در حالی است که ۲۴ روز از آخرین وعده اعلام قیمت نهایی سیمان می‌گذرد، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام مي‌كند که براساس گزارش شرکت حسابرس، افزایش قیمت سیمان تا ۱۵ درصد توجیه‌پذیر است. با اين حال هنوز نرخ نهايي براي تعيين قيمت سيمان از سوي هيچ يك از مسئولان اعلام نشده است. با اين حال نشانه‌هايي مبني بر احتمال افزايش قيمت سيمان طي روزها و هفته‌هاي آينده از سوي مسئولان انجمن سيمان و دست‌اندركاران اين صنعت مشاهده مي‌شود.
در حالی که صنعت سیمان ایران در حال بازسازی سیستم قیمت‌گذاری خود است، این صنعت در رکودی دست و پا گیر نیز که ناشی از رکود بازار مسکن و کاهش قابل ملاحظه صادرات به واسطه ناامنی بازارهای هدف است، موج دیگری از تولید نیز تحت عنوان طرح‌های سیمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در صف ورود به مدار سیمان کشور به سر می‌برد به نظر می‌رسد که این صنعت با توجه به وضعیت فعلی خود به آرامی به سمت بهبود پیش می‌رود. در همين حال قرار بود کش‌وقوس‌های افزایش قیمت سیمان که از ابتدای امسال در جریان بود در نیمه‌های مهرماه به پایان برسد، چراکه دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد که میزان افزایش قیمت سیمان در پانزدهم مهرماه به تصویب خواهد رسید، اما اين اتفاق تا امروز همچنان عملياتي نشده است.
متعادل‌سازی قیمت سیمان و رساندن آن به مصوبات سال ۱۳۹۳ هدفی بود که انجمن سیمان را مدت‌ها برای تنظیم بازار، حذف تخفیفات و تعیین قیمت‌های منطقی به تکاپو وا داشته بود که در نهایت در مهرماه سال‌جاری دبیر این انجمن اعلام کرد که برنامه‌های تنظیم بازار به ثمر نشسته و تخفیفات سیمانی تقریبا به صفر رسیده  است. پس از آن قرار بود تا اعلام قیمت نهایی این محصول در جلسه مدیران عامل صنعت سیمان پس از قرائت گزارش شرکت پیمانکار حسابرس که مسئولیت بررسی اسناد مالی و ترازنامه‌های شرکت‌های سیمانی را برعهده داشت، صورت گیرد. با اين حال مدتي بعد اعلام شد که گزارش شرکت حسابرس به جلسه مدیران عامل نرسید و علی‌رغم آمادگی‌هایی که وجود داشت قیمت‌گذاری سیمان همچنان به تعویق افتاد. در همين حال در پیگیری‌های انجام شده درخصوص آخرین وضعیت قیمت‌گذاری این محصول معدنی استراتژیک، عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان عنوان کرد که گزارش شرکت حسابرس به انجمن تحویل شده است که براساس محتوای آن افزایش ۱۴ تا ۱۵ درصدی سیمان توجیه‌پذیر اعلام شده است.
شيخان در گفتگو با ايسنا با اشاره به اینکه همه چیز برای منطقی‌سازی قیمت‌ها مهیاست، اظهار کرد: معتقدیم نباید چندان فشاری به مصرف‌کنندگان وارد کنیم و در نظر داریم درصدی پایین‌تر از سطح توجیه اعلام شده را به عنوان قیمت نهایی به تصویب برسانیم که البته لازم است مجددا این موضوع در جلسه‌ این هفته‌ در کمیته ویژه ستاد تسهیلات اقتصاد مقاومتی مطرح شود تا بتوانیم افزایش جزئی در قیمت‌ها داشته باشیم. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: خوشبختانه تخفیف‌های سیمان حذف شده و طرح تنظیم بازار و سهمیه بندی در شهریور و مهر به نتیجه رسیده که باعث شده وضعیت قیمت‌ها بهبود نسبی داشته باشد که در مجموع یک روند بهبود قیمت در بازار در جریان است و می توان گفت تا حدودی منافع کانون سیمان تامین شده است.
شيخان در ادامه با بیان اینکه توزیع سیمان در داخل بهبود یافته است، تشریح کرد: در مهرماه حدودا ۲۹ میلیون تن توزیع داخلی بوده که نسبت به قبل بهبود داشته است و در موضوع صادرات نیز در هفت ماهه اول امسال تقریبا نزدیک به هشت میلیون تن سیمان و کلینکر صادر شده است که نسبت به سال گذشته مقداری کاهش دارد و این کاهش به دلیل قطع صادرات به کشور عراق بوده است. وي در ادامه این آمار افزود: در مهرماه کلینکر ۲۱ درصد افزایش صادرات داشته و سیمان نیز ۲۲ درصد کاهش صادرات را تجربه کرد اما در مجموع در این ماه حدود ۴۵۷ هزار تن صادرات کلینکر و حدود ۶۵۰ هزار تن صادرات سیمان صورت گرفت. دبير انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان ادامه داد: موفقیت را در حفظ این روند می بینیم و نمی‌توان فعلا انتظار بهبود بیش از این را داشت و امیدواریم بتوانیم این روند را در آبان‌ماه نیز ادامه دهیم ولی به هر حال می‌توان پیش‌بینی کرد که در ماه‌های پیش رو سرما به شکل سنتی روی بازار ساخت و ساز و سیمان تاثیر خواهد گذاشت اما بسیار امیدواریم که در اسفندماه بازار رونق پیدا کند و در سال ۱۳۹۶ نیز بتوانیم رونق نسبی در این حوزه تجربه کنیم.
شیخان همچنين درخصوص تعهداتی که وزارت راه برای خرید دو میلیون تن سیمان در سال‌جاری برای پروژه‌های عمرانی خود داشته است، اظهار کرد: وزارت  راه و شهرسازی لیست پروژه‌های خود را تحویل داده و برای هر پروژه اعلام نیاز سیمان صورت گرفته است و منتظریم جلسه‌ای با این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم که بتوانیم این طرح‌ها را نهایی کنیم و موضوع پرداخت‌های آن را که قرار است از سوی بانک مسکن صورت گیرد، شفاف کنیم. براساس اعلام شیخان، به نظر می‌رسد پروژه جاده‌ای که قرار است به زودی در اصفهان با روکش بتونی احداث شود، اولین پروژه‌ای خواهد بود که از محل خرید دو میلیون تن سیمان تعهد شده توسط وزارت راه به مرحله اجرا می‌رسد.
كارشناسان مي‌گويند كه علت تاخیر در رسیدن به نرخ مصوب براي محصولي استراتژيك مانند سيمان این است که ما همچنان در رکود اقتصادی به سر می‌بریم و ساخت و ساز نیز در همین وضعیت است. از طرف دیگر نیز تولیدکنندگان سیمان نتوانستند تولید خود را کاهش دهند و این ادامه تولید باعث می‌شود انباشت صورت گیرد و در کنار کاهش تقاضا نمی‌توان به قیمت‌های مصوب رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر: