کد خبر: ۳۸۲۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۶
مدیرعامل بورس کالای ایران خبر داد
مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: در صورتی که با وزارت جهاد کشاورزی بتوانیم در خصوص نحوه عرضه دانه های روغنی و گندم به توافق برسیم، این محصولات از سال آینده در کنار جو و ذرت در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
حامد سلطانی‌نژاد امروز در دوره آموزش آشنایی با ماده 33 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی اظهار کرد: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا در حال نزدیک شدن به 2 هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: امیدواریم ظرف 2 تا 3 سال آینده محصولات کشاورزی 30 درصد معاملات بورس کالای ایران را تشکیل دهد.
مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی موافقت خود را با اجرای سیاست قیمت تضمینی برای جایگزینی خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام کرده است و در حال حاضر خرید توافقی ذرت و جو به این صورت در کشور انجام می‌شود.

*مذاکره با جهاد کشاورزی برای عرضه محصولات جدید در بورس کالا
سلطانی‌نژاد اضافه کرد: عرضه دانه‌های روغنی و گندم در بورس با محدودیت‌هایی مانند ماندگاری کم دانه‌های روغنی در انبارها و عدم امکان صدور گواهی سپرده مواجه است. همچنین در بخش گندم نیز با توجه به خرید و فروش یارانه‌ای این محصول ملاحظاتی وجود دارد که در صورت برطرف شدن آن از سال آینده این محصولات در بورس کالای ایران عرضه می‌شود.
وی یادآور شد: در سال آینده مشکلی برای عرضه ذرت و جو با توجه به ماندگاری که دارند وجود ندارد و عرضه این محصولات در بورس کالای ایران ادامه خواهد داشت.
مدیر عامل بورس کالای ایران تاکید کرد: برای محصولاتی که ماندگاری کمتری دارند به دنبال عرضه به صورت سلف یا استفاده از اختیار فروش به جای قبض انبار هستیم.

*عرضه محصولات کشاورزی تنطیم بازاری وارداتی در بورس کالا
وی تصریح کرد: امیدواریم بر اساس تعاملاتی که با وزارت جهاد کشاورزی صورت می‌گیرد، از سال آینده بتوانیم محصولات دیگری نیز مانند گندم را در بورس کالای ایران عرضه کنیم.
سلطانی‌نژاد گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده از کشاورزانی که در عرضه جو در بورس کالای ایران همکاری داشته‌اند اطلاعات 65 هزار نفر جمع‌آوری و ضبط شده که توانسته‌ایم مطالبات 62 هزار نفر از این تعداد را تسویه کنیم.
مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: با مساعدت جهاد کشاورزی برای پرداخت ما‌به‌التفاوت پول جو کشاورزان 99 درصد مطالبات کشاورزان در این بخش پرداخت شد.
وی در ادامه صحبتهای خود تاکید کرد: از ابتدای اجرای شروع خرید محصولات کشاورزی به صورت طرح قیمت تضمینی در بورس کالای ایران یک میلیون و 85 هزار تن جو به صورت فیزیکی معامله شده، همچنین 66 هزار تن جو به صورت گواهی سپرده مورد معامله قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: بر اساس تعاملات صورت گرفته کشاورزان می‌توانند ظرف مدت 2 هفته قانونی مورد نظر بعد از تحویل محصول ذرت و سویا به بورس کالای ایران مطالبات خود را دریافت کنند که این امر تحولی در واریز پرداخت مطالبات کشاورزان است.
مدیر عامل بورس کالای ایران در خصوص کالاهایی که احتمال عرضه آنها در بورس کالا در سال آینده وجود دارد گفت: دانه‌های روغنی ،گندم  و محصولات دیگری امکان عرضه در بورس کالا دارد که در این ارتباط باید با وزارت جهاد کشاورزی برای نحوه عرضه آنها به توافق برسیم.
سلطانی‌نژاد در پاسخ به این سؤال تسنیم مبنی بر اینکه آیا محصولات وارداتی کشاورزی نیز امکان عرضه در بورس کالای ایران خواهند داشت گفت: هر محصولی که تنظیم بازار آن مربوط به نهاد خاص نباشد امکان عرضه در بورس کالای ایران دارد.
وی افزود: برای تنظیم بازار برخی از محصولات کشاورزی می‌توانیم از عرضه به صورت سلف استفاده کنیم.
مدیر عامل بورس کالای ایران تاکید کرد: در نیمه اول سال معمولا با کمبود شکر در کشور مواجه‌ایم که شرکت بورس کالای ایران این آمادگی را دارد که از اسفندماه هر سال عرضه سلف شکر را برای تحویل در فروردین و اردیبهشت داشته باشد که با توجه به سلف بودن عرضه به قیمت کمتری نیز به فروش می‌رسد.
منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: