کد خبر: ۳۸۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
بازداشت رهبران حزب دموکراتیک خلق ترکیه، دومین حزب بزرگ مخالف دولت موجی از فروش سهام و اوراق قرضه در بازار بورس این کشور به راه انداخته و ارزش لیر ترکیه در برابر دلار و یورو، به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرده است.
براساس گزارش رسانه‌های آلمان، لیر ترکیه هفته‌هاست که زیر فشار قرار دارد. تنها در سه ماه و نیم گذشته لیر ترکیه ۱۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار و یورو از دست داده است. شمار توریست‌های وارد شده به ترکیه در یک سال گذشته بیشتر از ۳۰ درصد کاهش یافته است. اتحادیه آژانس‌های مسافرتی آلمان، نشست سالانه خود را که قرار بود در "قوش‌آداسی" در کرانه دریای اژه تشکیل شود به برلین منتقل کرده است. سرمایه‌گذاران و بازرگانان نگران وضعیت اقتصاد ترکیه هستند. از زمان کودتای نافرجام در ۱۵ ژوئيه گذشته و موج تصفیه‌‌های پس از آن علیه جنبش گولن، نشانه‌های کاهش آهنگ رشد اقتصادی ترکیه بیشتر ‌شده است.

 کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ رشد اقتصاد ترکیه در سال آینده تنها به دو درصد خواهد رسید. از سوی دیگر هزینه بیمه بدهی های دولتی ترکیه نیز به بالاترین میزان خود طی هفته های گذشته رسیده است. این حوادث به آن منجر شده که سرمایه‌گذاران روز جمعه سهام و اوراق خود را به فروش بگذارند. این موج فروش به کاهش ۵/ ۲ درصدی شاخص بازار بورس استانبول منجر شد. آژانس بین‌المللی اعتبارسنجی "مودی" (Moody) که اعتبار مالی کشورها را سنجش می‌کند، در ماه سپتامبر رتبه اعتباری ترکیه را کاهش داد.آژانس مودی اعلام کرد این خطر وجود دارد که سرمایه‌های خارجی از ترکیه خارج شوند. هم‌چنین به دلیل بی‌ثباتی و آشفتگی سیاسی در این کشور، ممکن است سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی علاقه چندانی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار