کد خبر: ۳۸۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۹
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از نهایی شدن قرارداد یونیت تا پایان سال خبر داد و گفت: هیچ احتمالی برای لغو این قرارداد وجود ندارد.
محسن طرزطلب امروز در نشستی خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت قرارداد با شرکت یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه در ایران گفت: مذاکرات اولیه این قرارداد به اتمام رسیده و ما به دنبال این هستیم که مجوزهای قانونی در مرحله دوم نیز پروسه خود را طی کند.
وی توضیح داد: یک قرارداد خارجی به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول که مربوط به بحث فنی و قیمت است تاکنون به پایان رسیده و جدول پیوست این بخش نیز تکمیل شده است، اما در بخش دوم در حال مذاکره هستیم.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان این‌که احتمال لغو قرارداد وجود ندارد، ادامه داد: این قرارداد اولین سرمایه‌گذاری خارجی بود که در حوزه برق به انجام رسید، لذا لازم است که تمام ملاحظات خاص این مساله رعایت شود.
به گفته طرزطلب، در شرایط فعلی باید از تمامی مراجع مختلف ازجمله دستگاه‌های نظارتی، شرکت نفت و گاز و حتی بحث‌های زیست محیطی مجوزهای لازم اخذ شود.
وی تصریح کرد: سیاست کلی وزارت نیرو این است که تمام قراردادهای خارجی با تجهیزات داخلی تامین شود که شرکت مپنا در این زمینه نقش بسزایی خواهد داشت.
*تاثیر ترامپ بر اقتصاد برق ایران
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به پسابرجام و اتفاقات اخیر در پی انتخابات آمریکا، گفت: در دوران پسابرجام ۸۷۰۰ مگاوات تفاهم‌نامه جدید با کشورهای ترکیه، چین و ژاپن به امضاء رسید که امیدواریم تا آخر امسال به یک نقطه روشن برسیم.
طرزطلب حجم سرمایه‌گذاری این ۸۷۰۰ مگاوات را حدود شش میلیون دلار دانست و افزود: از زمان رییس جمهور شدن ترامپ تاکنون هیچ مشکلی در این صنعت به وجود نیامده و تاکنون کارها روال عادی خود را پیش برده است.
*امکان ساخت توربین F تا سه سال دیگر
وی با اشاره به انتقال تکنولوژی توربین F از شرکت زیمنس گفت: براساس تمهیدات در نظر گرفته شده در طول سه سال آینده امکان ساخت توربین F در ایران به وجود می‌آید.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان این که جز شرکت زیمنس تمایل انتقال تکنولوژی توربین F  به ایران را نداشت، اظهار کرد: هیچ شرکت ایرانی وجود نداشت که بتواند تکنولوژی این توربین را تامین کند و اگر شرکت خارجی دیگری بخواهد این تکنولوژی را به ایران بیاورد ما مانع این کار نمی‌شویم.
*نیروگاه ری و زرند از مدار خارج می‌شوند
طرزطلب در خصوص نیروگاه‌های فرسوده، بیان کرد: در حال حاضر سه هزار مگاوات نیروگاه با راندمان ۲۱ تا ۲۲ درصد و طول عمر بالای ۳۵ سال در کشور داریم که باید از مدار تولید خارج شود.  وی با بیان این‌که این کار در دستور کار شرکت مادر تخصصی نیروی برق حرارتی قرار گرفته است، گفت: قرار است که نیروگاه زرند و نیروگاه ری تا آخر سال با ایجاد یک نیروگاه جدید به تدریج از مدار خارج شوند.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از بهره‌برداری نیروگاه ۴۸۴ مگاواتی کهنوج کرمان به ظرفیت ۴۸۴ هزار مگاوات خبر داد و گفت: فردا با حضور معاون اول رییس جمهور این نیروگاه به بهره‌برداری می‌شود.
طرزطلب با بیان این‌که کلنگ احداث ۲۸ واحد نیروگاهی جدید نیز در شرق، شمال، مرکز و جنوب کشور به زمین زده خواهد شد، ادامه داد: ظرفیت نیروگاه‌های در دست احداث حدود ۵۰۰۰ هزار مگاوات است که با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در ۱۲ استان کشور احداث خواهد شد.
به گفته وی، طرح‌های آماده کلنگ‌زنی شامل نیروگاه‌های بندرعباس، طوس، ارومیه، هریس، ماکو، کاشان، جهرم، چابهار، قشم ۲، عسلویه، غرب مازندران و رودشور است که از این تعداد شش طرح به صورت بیع متقابل، یک طرح توسط بخش خصوصی و چهار طرح توسط شرکت برق حرارتی احداث خواهد شد.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی درباره‌ی مشخصات نیروگاه کهنوج، گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی شوباد کهنوج در دو واحد گازی ۱۶۲ مگاواتی و یک واحد بخاری ۱۶۰ مگاواتی احداث شده است.
طرزطلب اظهار کرد: ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج در راستای توسعه تولید برق درجنوب شرق کشور و با هدف جذب مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیروگاهی، براساس قرارداد خرید تضمینی برق فی‌مابین سرمایه‌گذار و وزارت نیرو با اعتباری بالغ بر ۳۱۰ میلیون یورو صورت گرفته است و شرکت مپنا کار تولید تجهیزات، نصب و راه‌اندازی نیروگاه سکیل ترکیبی کهنوج را برعهده دارد.
وی تصریح کرد: ظرفیت پست نیروگاه ۲۳۰ کیلوولت است و دو مخزن ذخیره سوخت هر کدام به ظرفیت ۱۵ هزار مترمکعب در محل نیروگاه احداث شده است و سوخت اصلی واحدها گاز و سوخت دوم گازوئیل پیش‌بینی شده است.
*خاموشی ناشی از کمبود در سال جاری
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به وضعیت خاموشی در سال آینده، توضیح داد: اگر مصرف به همین روال پیش برود و نیروگاه‌ها در تاریخ مقرر وارد مدار نشود احتمال ناشی از کمبود تولید وجود دارد که این مساله موجب نگرانی ما شده است.
طرزطلب با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای این مساله، ادامه داد: علی‌رغم این‌که ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید قرار است اضافه شود، اما نگرانی‌هایی برای پیک امسال وجود دارد. البته در سال ۱۳۹۵ شرکت مادرتخصصی برق حرارتی ۹۹ درصد در نیروگاه‌ها آمادگی داشت.
وی اظهار کرد: در حال حاضر تمام تلاش ما این است که بتوانیم نیروگاه‌ها را مانند سال گذشته در زمان مقرر وارد مدار کنیم.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده بازتوانی ۴۷۰۰ نیروگاه در دستور کار قرار گرفته که در حال حاضر مذاکرات آن با شورای اقتصاد در حال انجام است تا بتوان از محل سوخت صرفه‌جویی شده این کار را به انجام رساند.
طرزطلب در خصوص تعمیر نیروگاه‌ها گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا قبل از انتخابات کل تعمیرات نیروگاه‌ها انجام شود که تاکنون ۳۱ درصد کار به پایان رسیده است.
وی اعتبار تعمیر و نگهداری تمام نیروگاه‌های دولتی و خصوصی کشور را ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان دانست و عنوان کرد: ۶۰ هزار مگاوات کل نیروگاه‌های نصب شده در کشور است که ۸۹ هزار مگاوات باید تعمیر شود.
منبع: ایسنا
برچسب ها: یونیت ، ترکیه ، برق ، ایران ، اروپا ، روسیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار