کد خبر: ۴۹۸۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
مدیر کل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی:
کارگاه آموزشی هیات های بدوی تشخیص مطالبات شعب تامین اجتماعی استان اردبیل با حضور جمعی از مسئولان استانی و ستادی تامین اجتماعی ونمایندگان کارگران و کارفرمایان در هیات های مذکور برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مدیرکل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی در این کارگاه گفت: استمرار برگزاری این کارگاه ها نشان دهنده توجه بخش فرهنگی این سازمان به این مساله است که کسب منابع برای این نهاد بیمه ای باید تابع چارچوب هایی باشد که یکی از آنها احترام به مخاطبان و اقناع شرکای اجتماعی است و اکنون به خوبی شاهد آثار این فعالیت های فرهنگی در هیات های تشخیص مطالبات هستیم.
مهرداد قریب با تاکید برکاهش اعتراض کارفرمایان به صورتحسابهای صادره، گفت: از ٢ میلیون و ٤٠٠ هزار صورتحساب صادره در سال ٩٥، تنها حدود ٧ درصد اعتراض صورت گرفته که این  حاکی از ایجاد حس اعتماد و اطمینان کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی است.
وی با اشاره به تلاش گسترده برای افزایش رضایتمندی مخاطبان گفت: در حالی که قبلا نوبت های  ٩ ماهه برای رسیدگی به پرونده ها داده می شد، اکنون این نوبت ها به طور متوسط به کمتر از ٢٨ روز تقلیل یافته است. هیات ها در سازمان مرکزی از ٨، به ١٢ هیات افزایش پیدا کرده و در شرایطی که قبلا در ١٤ استان هیات تجدید نظر نداشتیم، هم اکنون در تمامی استان ها این هیات ها تشکیل می شوند.
مدیر کل درآمد حق بیمه سازمان تامین اجتماعی خواستار توجه جدی اعضای هیات ها به حق الناس  بودن دارایی سازمان تامین اجتماعی شد و افزود: از این رو نباید کوچکترین تعدی به اموال سازمان صورت گیرد و در عین حال حقوق کارفرمایان نیز باید در چارچوب قانون، عدل و انصاف رعایت شود.
وی تاکید کرد: پایداری و قوام سازمان  قطعاً به همکاری و تعامل گسترده با شرکای سازمان بالاخص کارفرمایان وابسته است و به همین دلیل هیات های بدوی و تجدید نظر در این خصوص مسئولیت بسیار مهمی بر عهده دارند. لذا اعضای هیات ها  باید با لحاظ بی طرفی کامل به عنوان یک فرد مستقل با در نظر گرفتن حقوق طرفین و با بررسی و کنترل دقیق پرونده ها نسبت صدور آراء اقدام  کنند.
سرپرست دبیرخانه هیات های تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی نیز در این کارگاه، تغییر نگرش ها و  ارتقای سطح هیات ها را از پیامدهای ارزنده این کارگاه ها در استان های مختلف ذکر کرد و افزود: عدالت محوری، افزایش اعتماد عمومی، تسریع در زمان رسیدگی و رویکرد الکترونیکی کردن فعالیت ها از مهمترین دستاوردهایی است که ارتقای سطح رضایتمندی از عملکرد بسیاری از هیات ها را به دنبال داشته است و امیدوارم با تداوم این حرکت ها به زودی شاهد گسترش چنین مولفه هایی در تمامی هیات های تشخیص مطالبات  سراسر کشور باشیم.
محمد کریمی پاشاکی، جلب اعتماد عمومی را زیربنای فعالیت سازمان تامین اجتماعی در تعامل با مشتریان عنوان کرد و افزود: این امر محصول مجموعه ای از اقدامات است که یکایک آنها را مورد توجه قرار داده ایم و موفقیت های به دست آمده نتیجه پایبندی همکاران در هیات های مختلف به اصول حرفه ای کار دراین بخش است.
وی با اشاره به انجام فعالیت خود ارزیابی در هیاتها بر اساس مولفه های گوناگون از دو سال پیش تا کنون، از این طرح به عنوان طرحی موفق نام برد و افزود: به زودی فرم های نظرسنجی از کارفرمایان  در مورد نحوه عملکرد هیات ها را هم در اختیار آنها قرار می دهیم تا ارزیابی گسترده تری از نگرش مخاطبان به عملکرد این هیات ها و در صورت لزوم انجام اصلاحات لازم داشته باشیم.
کریمی پاشاکی همچنین روند الکترونیکی شدن فعالیت ها در سازمان تامین اجتماعی را حرکتی سازنده برای تسهیل خدمت رسانی و دقت در فعالیت ها عنوان کرد و گفت: حرکت در جهت الکترونیکی شدن پرونده ها، بازرسی ها، ابلاغ ها و اجراییات ازجمله  اقدامات درخور توجهی است که کاهش بسیاری از مسائل را بین سازمان و مخاطبان در پی خواهد داشت و قطعا به کاهش اختلاف نظر و تسهیل رسیدگی در هیات ها کمک خواهد کرد.
در پایان این نشست، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.
همچنین، در جریان برگزاری کارگاه آموزشی هیات های بدوی تشخیص مطالبات شعب تامین اجتماعی استان اردبیل، سعید بشرخواه مدیرکل تامین اجتماعی این استان و عادل علایی مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در این نشست اظهار داشت: این کارگاهها با هدف ایجاد تعامل موثر با شرکای اجتماعی و تلاش برای بهبود فرآیند فعالیت ها در هیات های تشخیص مطالبات برگزار می شوند.
عادل علایی افزود: این کارگاههای آموزشی تا کنون در ١٤ استان و با حضور بیش از ١١٣٠ نفر از نمایندگان کارگران، کارفرمایان در هیات های بدوی تشخیص مطالبات و همکاران ذیربط سازمانی برگزار شده است.
وی از تشکیل کمیته جلوگیری از حوادث ناشی از کار توسط اداره کل بیمه شدگان تامین اجتماعی خبر داد و افزود: کاهش آمارحوادث ناشی از کار در مشاغل مختلف ساختمان، آموزش نکات ایمنی و بیماریهای حرفه ای کارگران ساختمانی و صیانت از نیروی کار و حفظ و نگهداشت کانون خانواده از مهمترین اهداف این طرح است و در همین چارچوب کارگاه های آموزشی جلوگیری از حوادث کار و اجرای صحیح قانون بیمه کارگران ساختمانی با حضور ٤٠٠ نفر از مسئولین انجمن های صنفی کشور در تهران و اصفهان برگزار شده است.
علایی همچنین با اشاره به تولید کتاب حوادث ناشی از کار جهت کارگران ساختمان با همکاری کانون انجمن صنفی کارگران ساختمانی کشور اشاره کرد و گفت: تولیدکتاب ایمنی کار برای آموزش تمامی کارگران در صنوف مختلف و دستیابی به روشهایی به منظور حمایت بیشتر وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه ای از آموزش ایمنی برای کلیه کارگران از دیگر برنامه های ما در این زمینه است.
علایی سپس به برگزاری کارگاه های آموزش عمومی قوانین کار و تامین اجتماعی جهت اعضای کانون های کارگری با هدف آشنایی بیشتر اعضای  این کانون ها اشاره کرد و افزود: تعداد ٣٥ دوره آموزش قوانین کار و تامین اجتماعی برای گروه های مختلف صنفی و شوراهای اسلامی کار کارگران استان ها در مشهد مقدس و بندرانزلی برگزار و در همین چارچوب تا کنون ٣٧٠٠ نفر از اعضای تشکل های کارگری دراین دوره ها شرکت داشته اند.
وی، از تهیه بروشورهای بیمه شدگان در  ١٥عنوان و تدوین جزوات آموزشی برای کارگاه ها و نشستهای تخصصی نیز نام برد و گفت: یکی از شاخص ترین فعالیت های این اداره کل برای گسترش ادبیات تامین اجتماعی بین گروه های مختلف مخاطبان سازمان، انتشار نشریه طنز لبخند تامین است که تا کنون سه پیش شماره و دو شماره اصلی آن منتشر شده است.
مدیر کل تامین اجتماعی استان اردبیل در این نشست، آموزش را امری بسیار حیاتی عنوان کرد و افزود: ارتقای سطح اطلاعات اعضای هیات ها راهگشای حل بسیاری از مشکلات در جلسات رسیدگی و حل و فصل اختلاف نظرهای طرفین در زمینه مطالبات خواهد بود که نهایتا جلوگیری از بروز نارضایتی را به دنبال خواهد داشت.
سعید بشرخواه با تاکید بر حساسیت مسئولیت اعضای هیات ها اظهار داشت: عملکرد هیات ها همانند قضاوت و داوری است و لذا هیات بدوی استان همواره تلاش دارند تا با رعایت عدالت و انصاف، این فرض را در سرلوحه فعالیت خود در رسیدگی به پرونده ها قرار دهند.
وی با اشاره به استقلال هیات ها در آراء صادره خاطر نشان کرد: ضمن در نظر گرفتن اهداف عالیه تامین اجتماعی همواره از کارفرمایان به عنوان شرکای مهم این سازمان حمایت خواهیم کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: